"Nekatere razpoke so globoke in dovolj velike, da jih lahko preskočiš, širijo se ter povečujejo nevarnost, da bo zemlja, ko začne deževati in snežiti, zdrsela s hriba na naselja, ki ga obkrožajo," je Reutersovim poročevalcem povedal upokojenec iz Sarajeva, ki ima novo rutino: vsak dan pregleduje velike razpoke na Trebeviću, olimpijski planini nad gosto poseljeno sarajevsko kotlino. "Položaj se poslabšuje," 71-letni Vejsil Kajanija opozarja na posledice gradbišča na vrhu Trebevića.
Problem je tudi pristojnostni. Sarajevo je v Federaciji BiH, Trebević nad mestom pa deloma sodi pod Republiko srbsko, tam so tudi izdali dovoljenja za gradnjo luksuznih stanovanj in hotela. Reuters je vprašanja naslovil tudi na vlado Republike srbske, odgovorov ni dobil.
Tragedija pri Jablanici je še povečala strah
Strah, da bo zemlja s Trebevića nekega dne padla na mesto, je okrepila tragedija v Donji Jablanici, ko je prejšnji mesec plaz kamenja in blata iz divjega kamnoloma sredi močnega deževja zasul in odnesel tako hiše kot ljudi.
"Ti prelomi so široki več kot en meter, dolgi 40 metrov in globoki 5,5 metra," je povedal Fuad Babić, strokovnjak za plazove, ki je za sarajevske oblasti sestavil seznam zaščitnih ukrepov. Kakšno nevarnost predstavljajo za prebivalce? "Grozno, grozno, ne vem, kako spijo," je odgovoril.
Civilna zaščita Kantona Sarajevo je ta mesec po izvedenskem poročilu odredila evakuacijo ljudi iz hiš v naselju Širokača po plazu, ki je nastal zaradi nanosa težkih gradbenih materialov.
Republika srbska: Naše inšpekcije niso odkrile nepravilnosti
"Glavni vzrok je nasip na Trebeviću, kjer nad naseljem Širokača gradijo hotele," je povedal Armin Đono, predsednik občine Širokača. Oblasti Republike srbske po drugi strani trdijo, da njihove inšpekcije niso odkrile nobenih nepravilnosti.
Predsednik vlade Federacije BiH Nermin Nikšić je prejšnji teden sporočil, da sta se obe regionalni vladi dogovorili, da bosta sodelovali pri odstranitvi plazov in zmanjšanju nevarnosti za prebivalce Sarajeva.
A namestitev drenažnih cevi in ograj zahteva čas. Gradbena dela se medtem nad Sarajevom nadaljujejo. "Čakajo nas dež, mraz, sneg - obstaja realna nevarnost, da bo vse to zdrsnilo proti mestu," je povedal Kemal Cacan, pomočnik direktorja civilne zaščite. "Ni vprašanje, ali se bo zgodilo, ampak kdaj se bo zgodilo," je ocenil.