(FOTO) Na predvečer dneva osvoboditve v Italiji oskrunili spomenika partizanom, tudi slovenskim

STA, Va
25.04.2024 16:36

Tarči sta bili obeležji v bližini Rima, kjer so bili leta 1942 ustreljeni udeleženci bitke na Nanosu, in v Trstu.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Na spominski plošči pri Rimu so tudi imena devetih slovenskih partizanov.
Profimedia

Primorski dnevnik je objavil, da je bil oskrunjen spomenik padlim partizanom in antifašistom, tudi slovenskim, v Parku spomina v Forte Bravetta blizu Rima in v Trstu. 

V Parku spomina pri Rimu so neznanci oskrunili spomenik padlim partizanom in antifašistom, ki so jih tam po nalogu posebnega fašističnega sodišča ustrelili italijanski vojaki. Na fotografiji, ki jo je objavil časnik na svoji spletni strani, je videti, da so na spomenik z rdečo barvo v italijanščini napisali "partizani, posiljevalci, morilci". Poškodovali so tudi slavolok, ki stoji na bližnjem trgu.

Na spominski plošči so tudi imena devetih slovenskih partizanov, ki so jih zajeli v bitki na Nanosu 18. aprila 1942. Takrat je v spopadu z italijanskimi vojaki padlo deset partizanov, enajst so jih zajeli in odpeljali v zapore. Posebno sodišče v Rimu je devet izmed njih obsodilo na smrt in 26. junija 1942 so jih usmrtili v Forte Bravetta.

Oglasil se je rimski župan

Rimski župan Roberto Gualtieri se je odzval, da oskrunitev spomenika kaže, kako pomembno je še vedno pričevati o osrednji vlogi vrednot svobode in antifašizma. "Nikoli ne bomo pozabili številnih Italijanov, ki so se žrtvovali, da bi povrnili dostojanstvo državi, ki jo je ponižala diktatura," je zapisal po poročanju italijanske tiskovne agencije Ansa. Dodal je, da napisano že brišejo mestne službe.

Na predvečer praznika pa so neznanci oskrunili tudi spomenik v Trstu, posvečen padlim v narodnoosvobodilnem boju iz Škednja, od Sv. Ane in s Kolonkovca. S črno barvo so na spomenik v italijanščini napisali "25. april, nacionalni dan žalovanja".

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta