Na vzhodu Ukrajine se nadaljujejo ruski napadi in znova so terjali civilne žrtve, med drugim na severovzhodu regije Harkov in na vzhodu regije Doneck. Med drugim naj bi bili Rusi sprožili močan napad v smeri od Izjuma proti Kramatorsku, a ga je ukrajinskim silam uspelo odbiti. Kijev je medtem Rusiji predlagal poseben krog pogajanj o Mariupolu.
V Donecku in južneje so se ruske sile omejile predvsem na silovito topniško obstreljevanje ukrajinskih položajev, do novega poskusa zavzetja je prišlo le pri manjšem kraju Popasna, za katerega siloviti boji potekajo že več tednov.
V pristaniškem mestu Mariupol so Rusi z bombami in raketami znova obstreljevali območje jeklarne Azovstal, kjer vztrajajo še zadnji ukrajinski branitelji v tem mestu, tam pa naj bi bili ujeti tudi številni civilisti, med njimi otroci. Pozneje je rusko obrambno ministrstvo napovedalo prekinitev ognja na območju jeklarne, da bi omogočili evakuacijo civilistov iz industrijskega kompleksa.
Svetovalec ukrajinskega predsednika Oleksij Arestovič je Moskvi ponoči predlagal poseben krog mirovnih pogovorov, katerih cilj bi bil dogovor o prekinitvi ognja in usodi ukrajinskih sil in civilistov v Mariupolu, ki je z izjemo Azovstala po več tednih silovitega obleganja zdaj bolj ali manj v ruskih rokah.
Več raket je po navedbah ukrajinske strani danes priletelo na osrednji in zahodni del države, med drugim na območje Lvova in Vinice. Zadetih je bilo tudi več železniških postaj, je sporočil prvi mož ukrajinskih železnic Oleksander Kamišin. Povedal je, da so bili iz varnostnih razlogov primorani spremeniti pot in vozni red več vlakov.
Britanski obveščevalci so v svojem zadnjem poročilu davi potrdili, da Rusija načrtuje izvedbo prirejenega referenduma v Hersonu na jugu Ukrajine, s katerim želi upravičiti svojo okupacijo na tem območju. Herson je ključen za doseganje cilja, ki si ga je v invaziji zastavila Rusija, in sicer da vzpostavi kopenski most do polotoka Krim, ki si ga je priključila že leta 2014, in zavzame ne le vzhod, ampak tudi jug Ukrajine.
Herson je edino večje ukrajinsko mesto, ki ga je Rusija v invaziji, ki se je prevesila že v tretji mesec, uspela zavzeti. A nekatera okoliška območja so medtem znova zavzele ukrajinske sile in spopadi tam se nadaljujejo.
Blinken v Kijevu napovedal vrnitev ameriških diplomatov v Ukrajino
Ameriški državni sekretar Antony Blinken in obrambni minister Lloyd Austin sta v nedeljo v Kijevu izrazila solidarnost z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim ter napovedala postopno vrnitev ameriških diplomatov v Ukrajino.
Napovedala sta tudi več kot 700 milijonov dolarjev dodatne neposredne in posredne vojaške pomoči Ukrajini, vključno s približno 300 milijoni dolarjev, ki bodo državi omogočili nakup potrebnega orožja. Sredstva bodo po poročanju AFP namenjena tudi ukrajinskim regionalnim zaveznicam, ki morajo obnoviti zaloge, potem ko so poslale orožje Ukrajini.
Blinken je povedal, da namerava ameriški predsednik Joe Biden v prihodnjih dneh za novo veleposlanico v Kijevu imenovati sedanjo veleposlanico ZDA na Slovaškem Bridget Brink. Čeprav je več evropskih držav že ponovno odprlo svoja veleposlaništva v Kijevu, bo vrnitev ameriških diplomatov po navedbah neimenovanega predstavnika State Departmenta postopna.
Blinken in Austin sta prva predstavnika ameriške vlade, ki sta obiskala Ukrajino od začetka ruske invazije 24. februarja. Obisk je bil iz varnostnih razlogov zavit v tančico skrivnosti, Washington pa ga je potrdil šele, ko sta Austin in Blinken že zapustila ukrajinsko ozemlje. Vendar je obisk že v soboto razkril Zelenski, v nedeljo pa so prisotnost obeh ameriških ministrov v Kijevu potrdili tudi ukrajinski uradniki.
Zelenski je v nedeljo tvitnil, da sta "ukrajinsko-ameriško prijateljstvo in partnerstvo močnejša kot kdaj koli prej".
Biden je v četrtek napovedal nov paket vojaške pomoči Ukrajini v vrednosti 800 milijonov dolarjev, potem ko je podoben 800-milijonski paket pomoči napovedal že 13. aprila. ZDA Ukrajini med drugim dobavljajo havbice, oklepna vozila, helikopterje, taktične drone, sisteme protiletalske obrambe in protitankovske rakete. Skupno so ZDA od začetka Bidnovega mandata poslale približno 4 milijarde dolarjev vojaške pomoči.
Požar v ruski logistični bazi
V ruskem mestu Brjansk blizu meje z Ukrajino gori veliko skladišče goriva, so sporočili z ruskega ministrstva za izredne razmere. Požar je izbruhnil v skladišču goriva, ki služi kot logistična baza za vojaške operacije Moskve v Ukrajini, vzrok zanj pa ni znan, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Zagorelo je v skladišču goriva družbe Transneft Brjansk, ki je od meje z Ukrajino oddaljeno približno 150 kilometrov. Po prvih podatkih ni bilo poškodovanih, vzroka požara pa niso navedli. Ministrstvo je sporočilo, da za zdaj ni potrebe po evakuaciji prebivalcev.
Ruski napadi v Ukrajini zahtevali nove smrtne žrtve
V ruskih napadih na železniško infrastrukturo v osrednji ukrajinski pokrajini Vinice je bilo danes ubitih najmanj pet ljudi, še 18 pa ranjenih. Kaže, da so železniške postaje in preostala prometna infrastruktura postale ena od ključnih tarč ruskih sil v Ukrajini, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Ukrajinsko generalno tožilstvo je na družbenih omrežjih naznanilo, da trenutno potekajo reševalne akcije, na kraj dogodka pa so prispeli tudi preiskovalci in tožilci. Vodja ukrajinskih železnic Aleksander Kamišin je prvi komentiral napade in obtožil Moskvo, da sistematično uničuje železniško infrastrukturo.
"Danes zjutraj je bilo v eni uri pod streli pet železniških postaj v osrednji in zahodni Ukrajini. Najmanj 16 potniških vlakov pa bo imelo zamudo," je dejal v izjavi objavljeni na Telegramu.
Železniške postaje in preostala prometna infrastruktura so postale ključna tarča ruskih sil v Ukrajini. Tudi ukrajinsko vojaško poveljstvo je obtožilo Rusijo, da je napadla železniško infrastrukturo z razlogom, da bi prekinila dobavne linije za vojaško opremo.
"Poskušajo uničiti dobavne poti za vojaško-tehnično pomoč iz partnerskih držav," je v objavi na Facebooku zapisalo poveljstvo ukrajinskih oboroženih sil. Železniške proge so ključnega pomena tudi za dostavo potrebnih zalog in evakuacijo civilistov v obmejne države, poroča BBC.
Današnji napadi sicer niso bili prvi te vrste. Prejšnji mesec je bilo v raketnem napadu na železniško postajo v mestu Kramatorsk na vzhodu Ukrajine ubitih več kot 50 ljudi. Postaja je bila napadena 8. aprila ob približno 10.30 po lokalnem času, ko je množica ljudi čakala na prvi vlak za evakuacijo v varnejše regije v osrednji in zahodni Ukrajini.
Obe strani sta navedli, da so bile pri napadu na Kramatorsk uporabljene rakete Tochka-U. Rusija sicer svojo vpletenost še vedno zanika in trdi, da so za napad odgovorne ukrajinske sile.
Požar je izbruhnil okoli 2. ure zjutraj po lokalnem času v okrožju Fokinski v mestu Brjansk, je sporočilo ministrstvo za izredne razmere in dodalo, da so na kraj dogodka poslali reševalce in gasilce.
Posnetki, ki so jih objavili ruski mediji, prikazujejo požar, ki je nočno nebo v Brjansku obarval rdeče, medtem ko se v nebo dviga gost dim.
Moskva je ukrajinske sile večkrat obtožila, da izvajajo napade na ruskih tleh, med drugim sredi aprila na vas v regiji Brjansk. V začetku aprila je guverner regije Belgorod, ki prav tako meji na Rusijo, trdil, da so ukrajinski helikopterji streljali na skladišče goriva.