Po daljšem sporu z državo zaradi prepovedi nošenja islamske naglavne rute hidžab v vojski Bosne in Hercegovine je njena pripadnica Emela Mujanović ta teden sporočila, da zapušča vojsko. Vojakinjo je v sredo v njenem prizadevanju, da bi tudi v vojski lahko nosila hidžab, podprla sarajevska županja Benjamina Karić.
"Postavili so me v položaj, ko moram izbirati med svojim poklicem in hidžabom... Bošnjaki, da ne govorim o imenih, pa tudi ostali sodržavljani, ali ste ponosni na to odločitev oziroma razsodbo, ki prepoveduje hidžab?! Pravite, da vsi želite sožitje, ne morete pa tolerirati vere svojega sodržavljana," je v torek med drugim zapisala Mujanović na družbenem omrežju Facebook in napovedala, da bo čez nekaj dni zapustila vojsko BiH.
"Hidžab je ponos in življenjski slog, ne ovira"
Mujanović se je v sredo glede tega sestala tudi s sarajevsko županjo, ki je na na Facebooku nato sporočila, da hidžab nikoli ne bi smel biti prelomnica v poklicnem razvoju Emele Mujanović ali katerekoli druge Sarajevčanke. "Hidžab je ponos in življenjski slog, ne ovira," je sporočila Karić.
Vojakinjo je poleg županje v sredo podprla tudi poslanka socialno-liberalne Naše stranke v parlamentu BiH Sabina Ćudić. Od ministrstva za obrambo pričakuje spremembo pravilnika o uniformah v Oboroženih silah BiH, ki da naj muslimankam omogoči nošenje hidžaba.
Mujanović se je po pisanju sarajevskega portala Klix.ba zaradi prepovedi nošenja hidžaba v vojski BiH že lani sestala z obrambnim ministrom BiH Zukanom Helezom. Helez je takrat po besedah njenega odvetnika pokazal pripravljenost, da ji pomaga in prouči možnosti za spremembo pravilnika o služenju v oboroženih silah BiH.
Ustavno sodišče BiH je januarja letos sicer odločilo, da prepoved nošenja hidžaba ne krši ustave. Zakon o oboroženih silah BiH dovoljuje versko izražanje, pa tudi nošenje brade, ne pa tudi naglavne rute.