Hrvaške cone še ni

Boris Jaušovec
31.01.2021 18:00
Pred glasovanjem o vzpostavitvi hrvaške gospodarske cone na Jadranu je zavoljo spora o neki drugi točki dnevnega reda opozicija zapustila sabor in brez hitrejše podpore so ostali tudi popotresni kraji v Baniji
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ne bo zamujala samo razglasitev hrvaške izključne gospodarske cone na Jadranu, zamude bodo tudi pri pomoči Petrinji in njeni okolici po potresu. Foto: Andrej PETELINŠEK
Andrej Petelinsek

Hrvaški parlament v petek kljub drugačnim napovedim še ni izglasoval vzpostavitve izključne gospodarske cone v Jadranu z jutrišnjim dnem. Da je to glasovanje odpadlo kakor tudi glasovanje še o nekaterih drugih pomembnih predlogih hrvaške vlade, recimo o hitrejši pomoči s potresom prizadeti Siško-moslavški županiji, je bila kriva: nesklepčnost sabora. Hrvaški zunanji minister Gordan Grlić Radman sedaj pričakuje, da bo sabor o vzpostavitvi izključne gospodarske cone glasoval že ta teden, v četrtek.

Poslanec premalo

Kaj se je pravzaprav zgodilo? Hrvaška opozicija je v petek pred glasovanjem o obravnavanih točkah zapustila parlamentarno dvorano, ker vladajoči na dnevni red niso uvrstili predloga konservativne opozicijske stranke Most o spremembah zakona o hrvaški gospodarski zbornici (HKG) v smer zoper obvezno članarino podjetij. Bila je namreč velika možnost, da bi sabor te spremembe izglasoval. Parlamentarna večina pa sama ne bi imela dovolj glasov, saj eden od poslancev vladajoče HDZ, sicer sin prvega hrvaškega predsednika, Miroslav Tuđman, zaradi okužbe z novim koronavirusom ni mogel priti na zasedanje. Za sklepčnost so potrebovali en sam glas v 151-članskem saboru, v katerem ima vladajoča večina 76 poslancev, je poročala slovenska tiskovna agencija STA. Toda opozicija je zapustila sejo. Sabor tako ni glasoval niti o predlaganem dopolnilu hrvaške vlade na že 18. decembra lani sprejeto odločitev o razglasitvi izključne gospodarske cone v Jadranskem morju. Lanska odločitev še ni vsebovala datuma vzpostavitve te cone, ki so ga potem za 1. februar določili z dopolnilom. Opozicija je sicer med saborsko razpravo prejšnji teden amandma podprla.

Trilaterala o coni

Na Hrvaškem so večkrat izpostavili, da bodo izključno gospodarsko cono na Jadranu vzpostavili skupaj z Italijo. Toda tudi v Italiji postopki za zdaj zamujajo. Šele po razglasitvi con se bodo začela pogajanja med Zagrebom in Rimom o njihovi razmejitvi. Razglasitev izključne gospodarske cone predstavlja nadgradnjo hrvaške ekološko-ribolovne cone, ki jo je sabor sprejel leta 2003. Hrvaška bo s svojo izključno gospodarsko cono dobila ekskluzivne pravice glede gradnje umetnih otokov v Jadranu ter izkoriščanja energije morja in vetra.

Medtem je Slovenija, delegacijo je vodil v. d. generalnega direktorja direktorata za mednarodno pravo in zaščito interesov na zunanjem ministrstvu Marko Rakovec, v petek na prvem tristranskem srečanju s Hrvaško in Italijo na delovni ravni o sodelovanju v Jadranskem morju izpostavila, da načrtovana razglasitev izključnih gospodarskih con Hrvaške in Italije ne sme prejudicirati pravic Slovenije, ki jih ima po mednarodnem in evropskem pravu. Kot so sporočili z zunanjega ministrstva, je bilo prvo srečanje visokih uradnikov zunanjih ministrstev treh držav namenjeno sodelovanju na področju gospodarskega razvoja, povezljivosti in celovite zaščite severnega Jadrana. Za ta sestanek, ki je zaradi epidemije covida-19 potekal virtualno, so se bili dogovorili zunanji ministri Slovenije, Hrvaške in Italije na srečanju v Trstu 19. decembra lani. Novo trilateralno srečanje na ministrski ravni je predvideno v prvem četrtletju leta. Temu naj bi sledilo še srečanje predsednikov vlad treh držav.

Brez precedensa

Vrnimo se k propadli seji sabora. Hrvaški premier Andrej Plenković ni skrival ogorčenja nad opozicijo. "Doživeli smo potezo brez precedensa. Naivno sem mislil, da naša opozicija ni takšna. Zdaj pa vidite, s kom imamo opravka," je njegove besede prenesel zagrebški dnevnik Jutarnji list. Nadaljeval je, da je to sporočilo opozicije, "od leve, skrajno leve do skrajno desne" vsem, ki so doživeli potres v Baniji, Karlovaški in Zagrebški županiji, saj sabor ni uspel potrditi zakonov, ki bi tem krajem omogočili hitrejšo obnovo. Kasneje se je na Plenkovićeve obtožbe o kaosu v saboru, kot je poročala nacionalna HRT, oglasil Peđa Grbin, šef opozicijske socialdemokracije SDP. Povedal je, da v saboru niso sprejeli njihove prošnje za premor, da bi v opoziciji opravili posvetovanja. Nato pa je predsednik sabora Gordan Jandroković sam od sebe odpovedal glasovanje, tudi o pomoči po potresu. "Naj skličejo sejo sabora o teh pomembnih točkah kadarkoli in opozicija se bo vrnila v poslanske klopi in glasovala."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta