Nova pogodba, podpisana ob 56-letnici zgodovinske Elizejske pogodbe, s katero sta nekdanji rivalski državi začeli prijateljstvo, predstavlja obnovljeno zavezo sodelovanju in dobrim odnosom med državama. Po besedah Angele Merkel je podpis pogodbe tudi skupen odgovor na vse močnejši populizem in nacionalizem.
"Poudarjamo, da bomo velike izzive našega časa reševali z roko v roki," je povedala Angela Merkel. Takšno reševanje problemov z vidika zgodovinskega rivalstva in preteklih vojn med državama ni nekaj samoumevnega, a prijateljstvo med Nemčijo in Francijo se je medtem globoko ukoreninilo v obeh družbah. "S tem se je tok zgodovine zasukal v smer, ki ne bi mogla biti boljša," je po poročanju nemškega Spiegla povedala nemška kanclerka ob podpisu pogodbe.
Petnajst skupnih projektov
Emmanuel Macron pa je pozval Nemce in Francoze, naj svojo odgovornost za Evropo vzamejo resno. Približno štiri mesece pred evropskimi volitvami je francoski predsednik opozoril pred nevarnostmi, med katerimi je navedel izstop Velike Britanije iz EU in vzpon nacionalizma. V svojem govoru je pohvalil Merklovo, ki se je vedno postavila za Francijo in Evropo.
Prepreke in priložnosti obrambnega sodelovanja
Francija in Nemčija skupaj z drugimi evropskimi državami sodelujeta pri razvijanju dveh velikih oborožitvenih sistemov prihodnosti; novi generaciji vojaških lovskih letal, ki bi zamenjala sedanje nemške Eurofighterje, francoske Rafale ter španske F18 (ameriške izdelave), ter novemu bojnemu tanku, ki naj bi nasledil nemške Leoparde in francoske Leclerce. Gre za velika in zahtevna projekta, ki bi lahko, če bosta uspešna, po mnenju strokovnjakov prinesla velik napredek pri vojaški moči evropskih držav. Na operativni ravni pa Francija in Nemčija na obrambnem področju sodelujeta prek dveh mehanizmov; stalnega strukturnega sodelovanja (PESCO), ki združuje 25 držav članic EU, tudi Slovenijo, ter evropske intervencijske skupine (European Intervention Initiative, EII) za hitro posredovanje v drugih državah, ki deluje zunaj konteksta EU in v kateri naša država ne sodeluje. Pesco je bližje Nemčiji, ki zagovarja integracijo obrambnih zmogljivosti držav EU, EII pa močno podpira Francija, ki je bolj naklonjena samostojnemu delovanju svoje vojske tudi zunaj meja države.
Začelo se je z Elizejsko pogodbo
Elizejsko pogodbo sta 22. januarja 1963 v Elizejski palači v Parizu podpisala takratni (zahodno) nemški kancler Konrad Adenauer in francoski predsednik Charles de Gaulle. Pogodba je po hudi preteklosti, ki sta jo zaznamovali prva in druga svetovna vojna, postavila temelje francosko-nemškega prijateljstva in sprave ter njunega tesnega sodelovanja na področju mednarodnih odnosov, obrambe in izobraževanja. Pogodba je predpisala redne posvete med Francijo in Zvezno republiko Nemčijo na strokovni in politični ravni. Vodji držav sta se tako sestala vsaj dvakrat letno in zunanja ministra vsake tri mesece. Pot, ki je nekdanji sovražnici spremenila v prijateljici, se je sicer začela že julija 1962 s spravno mašo v katedrali v francoskem Reimsu, s katero se je končal državniški obisk takratnega nemškega kanclerja Konrada Adenauerja v Franciji. Od takrat velja nemško-francosko sodelovanje za osrednji "motor" evropske integracije.