Japonska uspešno izstrelila svojo novo raketo

N.S., STA
17.02.2024 09:53

Japonska je izstrelila svojo novo raketo H3, s katero je v orbito poslala dva satelita. Uspešna izstrelitev velja za pomembno vzpodbudo po letih preložitev in dveh neuspešnih poskusih.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Reuters

Raketa naslednje generacije H3 naj bi bila tekmica rakete Falcon 9 podjetja SpaceX, s katero bi v prihodnosti lahko dostavljali tovor bazam na Luni, pa tudi na vesoljske postaje, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Predsednik japonske vesoljske agencije JAXA Hiroshi Yamakawa je po uspešni izstrelitvi dejal, da je v vesoljski industriji že dolgo, da pa še nikoli ni bil tako srečen in da mu še nikoli ni tako odleglo.

Raketo so izstrelili iz vesoljskega centra Tanegashima na jugozahodu Japonske, potem ko so izstrelitev zaradi slabega vremena preložili za štiri dni. Zaradi tehničnih težav so februarja lani opustili njeno izstrelitev, marca pa je bila izstrelitev neuspešna. Raketo H3 sta skupaj razvila JAXA in podjetje Mitsubishi Heavy Industries. Iz agencije JAXA so sporočili, da so raketo zasnovali za "visoko prilagodljivost, zanesljivost in stroškovno učinkovitost" in da bo Japonski ohranila avtonomen dostop do vesolja.

Stroškovno najbolj učinkovita raketa?

Raketo Falcon 9 je sicer mogoče večkrat uporabiti, rakete H3 pa ne, vendar je po ocenah znanstvenikov preizkus njene nove tehnologije pomemben. Direktor vesoljskega laboratorija na Univerzi v Melbournu Michele Trenti je pojasnil, da ima raketa H3 edinstven nov motor prve stopnje, ki zagotavlja večji potisk v primerjavi z najsodobnejšimi raketami. Lahko bi postala stroškovno najbolj učinkovita raketa, s tem pa bi raziskovanje sončnega sistema postalo cenovno dostopnejše. Japonska je sicer januarja izvedla uspešen pristanek sonde za raziskovanje na Luni in s tem postala šele peta država na svetu, ki je uspešno izvedla zapleten postopek mehkega pristanka na Luni.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta