Avstrijska konservativna Ljudska stranka (ÖVP) pod vodstvom Sebastiana Kurza in Zeleni pod vodstvom Wernerja Koglerja so v sredo dosegli dogovor o oblikovanju koalicijske vlade. Kurz se tako vrača na kanclerski položaj, Zeleni pa vstopajo prvič v avstrijsko zvezno vlado.
Pričakovanja v manjšini
Andrej Mohar iz civilnodružbene manjšinske iniciative Slovenski konsenz za ustavne pravice (SKUP) nam je včeraj povedal, da narodnostna skupnost na avstrijskem Koroškem od nove vlade na Dunaju pričakuje "povečanje finančnih podpor naši kulturi, vrtcem, društvom. Od notranje ministrice pričakujemo takojšnjo uresničitev vseh določil Avstrijske državne pogodbe in spoštovanje zakonskih ter mednarodnih obvez, ki jih je v zvezi z manjšino Avstrija že sprejela. Kajti za nas je sedanji vsiljeni kompromisni dogovor o dvojezičnih tablah in o slovenščini kot uradnem jeziku revizija omenjene pogodbe. In to leto ne bomo slavili zgolj stoletnice koroškega plebiscita, pač pa tudi 75 let osvoboditve izpod nacizma pa 65 let Avstrijske državne pogodbe, zato upravičeno pričakujemo pozitivne ukrepe. Glede varnostnega pripora pa samo to, da je nujna enaka obravnava ljudi ne glede na vero, raso ali narodnost. Pri tem smo koroški Slovenci upravičeno posebej občutljivi."
Vodilni proti podnebnim spremembam
Ekološko usmerjeni Zeleni so tako privolili v znižanje davčnih obremenitev, kar je bila ena glavnih obljub ÖVP, a hkrati naj bi v dveh letih uvedli okoljske davke, kar je bila ena glavnih zahtev Zelenih. Kogler je prepričan, da je tako mogoče združiti ukrepe za zaščito okolja in davčne razbremenitve. "Avstrija bo vodilna evropska država na področju boja proti podnebnim spremembam," je dejal Kogler. Prav tako bo prioriteta nove vlade transparentnost delovanja in razširitev pravice do dostopa informacij javnega značaja. S tem naj bi praktično odpravili uradne skrivnosti. Razširili bodo tudi pristojnosti računskega sodišča, predvsem pri pregledu financiranja političnih strank in vpogledu vanj. Med prioritete vlade so postavili tudi boj proti revščini, zlasti med otroki, starejšimi in ženskami, kar je bila ena ključnih zahtev Zelenih.
Leta 1994 begunka iz Tuzle, zdaj ministrica
V novi vladi bo poleg kanclerja in podkanclerja še 14 ministrov in dva državna sekretarja. Deset ministrov bo iz vrst ÖVP, štirje pa iz vrst Zelenih. Stranki bosta imeli vsaka po enega državnega sekretarja. Zelena državna sekretarka za umetnost in kulturo bo Ulrike Lunacek, ki se tako vrača v avstrijsko politiko, potem ko je pred dvema letoma doživela izpad njenih Zelenih iz zveznega parlamenta. Znano je, da bo novi kancler Kurz, Kogler pa bo podkancler. Kateri ministrski položaj bo prevzel, še ni jasno. Avstrija bo z novo vlado dobila tudi prvo obrambno ministrico - Klaudio Tanner iz vrst ÖVP. Na čelu zunanjega ministrstva bo še naprej karierni diplomat Alexander Schallenberg, ki prav tako spada v kvoto ministrov Ljudske stranke. Glede na trenutno razporeditev resorjev je Schallenberg tudi edini minister sedanje prehodne vlade, ki bo ohranil položaj.