Kanadska radiotelevizija CBC zapustila Twitter zaradi oznake vladno financiran medij

STA, A.L.
18.04.2023 12:14

Kanadska radiotelevizija CBC in njena francosko govoreča različica Radio-Canada sta v ponedeljek sporočili, da zapuščata Twitter zaradi politike družbenega omrežja, v skladu s katero so ju označili za vladno financirana medija.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Reuters

Kanadska radiotelevizija CBC in njena francosko govoreča različica Radio-Canada sta v ponedeljek sporočili, da zapuščata Twitter zaradi politike družbenega omrežja, v skladu s katero so ju označili za vladno financirana medija. Opozorila sta, da oznaka namiguje na pomanjkanje neodvisne uredniške politike in spodkopava strokovnost njihovega dela.

"Twitter je lahko za naše novinarje pomembno orodje za komuniciranje s Kanadčani, vendar pa tovrstno napačno predstavljanje naše neodvisnosti, spodkopava natančnost in strokovnost našega dela," je opozorila medijska hiša.

V luči tega sta se CBC in Radio-Canada odločila, da bosta zapustila Twitter, Kanadčane pa sta pozvala, naj jima sledijo na drugih družbenih omrežjih, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

V znak protesta je NPR prenehal tvitati

Za oznako "medij, ki ga financira vlada" si je v prvi vrsti prizadeval vodja konservativne opozicije Pierre Poilievre, ki je večkrat ostro kritiziral CBC in zagovarjal zmanjšanje njenega financiranja. K dodelitvi oznake je prejšnji teden pisal lastniku Twitterja Elonu Musku in ob tem opozoril, da je mediju skoraj dve tretjini sredstev med letoma 2021 in 2022 zagotovila zvezna vlada.

Kanadski premier Justin Trudeau je medtem že obsodil pozive svojega tekmeca, češ da napada medijsko hišo ter kulturo in vsebino, ki jo ta ustvarja in je pomembna za številne Kanadčane.

Do odločitve kanadske radiotelevizije prihaja potem, ko je v sredo svoje račune na Twitterju zaprl tudi ameriški javni radio NPR. Le tega je Twitter sprva označil za "z državo povezan medij". Gre za oznako, ki jo Twitter uporablja predvsem za državne medije v avtoritarnih državah, kot sta Kitajska in Rusija.

Vsak tvit, poslan z njihovega računa, je bil opremljen z opozorilom, da gre morda za propagando. NPR pa je takrat opozoril, da oznaka spodkopava njihovo verodostojnost z lažnim namigovanjem, da niso uredniško neodvisni.

V znak protesta je NPR prenehal tvitati, po pritožbah pa je Twitter oznako NPR spremenil v "iz proračuna financiran medij". Tudi NPR je svoje poslušalce in bralce pozval, naj jim sledijo na drugih platformah.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta