Zgodilo se je pričakovano. Poslanci Evropskega parlamenta so trem svojim kolegom, osamosvojiteljskim poslancem iz Katalonije, odvzeli imuniteto, ki bi jih ščitila pred pregonom španskim zveznih sodnih oblasti. Prvo ime katalonskih osamosvojitvenih teženj Carles Puigdemont, ki ga vlada v Madridu vidi kot glavnega "krivca" za referendum o neodvisnosti leta 2017, Toni Comin in Clara Ponsati so v Španiji osumljeni obtožena vstajništva, prva dva pa poleg tega še zlorabe javnih sredstev. Vsi so sicer v tujini, Puigdemont in Comin v Belgiji, Ponsatijeva na Škotskem. Njihove politične kolege, ki so ostali v domovini, je tamkajšnje sodišče na madridskem procesu obsodilo na do 13 let zapora.
"Poročevalec za to vprašanje v pristojni komisiji je poslanec, ki je sodeloval pri manifestacijah španske fašistične stranke Vox, kjer so vzklikali Puigdemonta v zapor. Kakšno jamstvo imamo, da bo ta poslanec res pripravil neodvisno poročilo o tem, ali moram v zapor ali ne? Toda na to se že dolgo pripravljamo: razpravo o Kataloncih želimo postaviti v osrčje parlamenta in v srca poslancev ter pričati o tem, kar se je dogajalo v Kataloniji. To bo priložnost za razpravo o dogajanju v državi članici, ki se imenuje Španija in ki ne spoštuje evropskih pravil pravne države," je na vprašanje o morebitnem odvzemu imunitete v januarskem intervjuju za Večer povedal nekdanji predsednik katalonske vlade Carles Puigdemont. Španski unionistični poslanci v Evropskem parlamentu so močni v treh največjih političnih grupacijah in to se je očitno poznalo tudi na ponedeljkovem večernem tajnem glasovanju: za odvzem imunitete Puigdemontu je glasovalo 400 evropskih poslancev, 248 jih je bilo proti, 45 pa se jih je glasovanja vzdržalo. Za odvzem imunitete nekdanjima katalonskima ministroma Cominu in Ponsatijevi pa so glasovali 404 poslanci, 247 jih je bilo proti, 42 pa se jih je glasovanja vzdržalo. Vsi trije so že pred glasovanjem napovedali, da se bodo v primeru odvzema imunitete pritožili na Sodišče EU. Najprej pa bodo o njihovi usodi, torej o morebitni izročitvi Španija, odločala belgijska in škotska sodišča. Nedavno je sicer bruseljsko prizivno sodišče sicer zavrnilo izvršitev evropskega naloga za aretacijo nekdanjega katalonskega ministra Lluisa Puiga. To pomeni, da bi se lahko tudi Puigdemont, Comin in Ponsatijeva kljub odvzemu imunitete izognili izročitvi v domovino.
Začasni predsednik katalonska vlade Pere Aragones je medtem v odzivu na Twitterju izrekel podporo trojici katalonskih evroposlancev. Poudaril je, da je to šele začetek nove sodne bitke, za katero je prepričan, da jo bodo dobili. Španska zunanja ministrica Arancha Gonzalez Laya pa je na drugi strani pozdravila odločitev Evropskega parlamenta. Po njenih besedah ta pošilja tri sporočila. Eno od teh je, da "se težave Katalonije rešujejo v Španiji, in ne v Evropi", je povedala v izjavi za novinarje, ki jo je objavila tudi na svojem Twitterju. Za to se zavzema španska vlada, ki katalonskim političnim silam ponuja roko, da bi našli rešitev prek dialoga in pogajanj, je pojasnila ministrica. Drugo sporočilo glasovanja v Evropskem parlamentu je po njenih besedah, da se evropski poslanec ne more sklicevati na svoj mandat, da bi se izognil sojenju na nacionalnem sodišču. Tretje pa je sporočilo o trdnosti pravne države v Španiji.