Kremelj kritičen do retorike Zahoda glede uporabe jedrskega orožja

STA, A.L.
12.10.2022 09:57

Retorika Zahoda o uporabi jedrskega orožja je škodljiva, so danes v odzivu na opozorila o nevarnosti eskalacije konflikta v Ukrajini v jedrsko vojno sporočili iz Kremlja.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
EPA

Obenem so izjavo generalnega sekretarja Nata Jensa Stoltenberga, da bi zmaga Rusije v vojni pomenila poraz Nata, označili za dokaz, da se zavezništvo bori na strani Kijeva.

"Vsak dan izražamo obžalovanje zaradi vaj iz jedrske retorike, ki si jih voditelji zahodnih držav, vključno z ZDA in evropskimi državami, privoščijo vsak dan," je danes dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov. Dodal je, da gre za zelo škodljivo in provokativno prakso, poroča ruska tiskovna agencija Tass.

Po besedah Peskova Rusija "ne želi sodelovati v teh vajah in v njih tudi ne sodeluje". Tiskovni predstavnik Kremlja se je ob tem obregnil tudi ob torkovo izjavo prvega moža Nata, da bi bila zmaga Rusije v vojni v Ukrajini enaka porazu zavezništva. Na vprašanje, ali je to izjavo mogoče razumeti kot potrditev sodelovanja Nata v konfliktu v Ukrajini, je odgovoril pritrdilno.

Ruski predsednik Vladimir Putin je septembra Zahod opozoril, da je za obrambo Rusije pripravljen uporabiti jedrsko orožje. Ameriški predsednik Joe Biden je takrat dejal, da se svet sooča z največjo grožnjo jedrske katastrofe od kubanske krize leta 1962, čeprav sam dvomi, da bo Putin dejansko uporabil taktično jedrsko orožje v Ukrajini.

V Bruslju se bo danes sicer začelo dvodnevno zasedanje obrabnih ministrov držav članic Nata. Medtem se je ob robu zasedanja že začelo srečanje kontaktne skupine za podporo obrambe Ukrajine. Pred srečanjem je Stoltenberg novinarjem povedal, da bo zračna obramba Ukrajine v prihodnje prednostna naloga zavezništva.

Ruske oblasti aretirale osem ljudi v povezavi z eksplozijo na mostu na Krim

Ruske oblasti so v povezavi s sobotno eksplozijo na mostu, ki polotok Krim povezuje s celinsko Rusijo, pridržale osem ljudi, je danes sporočila ruska varnostno-obveščevalna služba FSB.

Kasneje so sporočili še, da so preprečili dva poskusa napadov, ki naj bi jih pripravljale ukrajinske tajne službe na ozemlju Rusije, poročajo tuje tiskovne agencije.

Med osmimi osumljenci je pet ruskih državljanov in trije državljani Ukrajine oziroma Armenije. Za eksplozijo po navedbah FSB stoji ukrajinska vojaška obveščevalna služba, operacijo pa naj bi vodil njen vodja Kirilo Budanov.

V izjavi FSB navaja, da je bilo razstrelivo shranjeno v 22 zvitkih plastične folije, ki so avgusta zapustili ukrajinsko pristanišče v Odesi in potovali skozi Bolgarijo, Gruzijo in Armenijo, preden so v začetku oktobra prispeli v Rusijo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Kijev uradno ni prevzel odgovornosti za eksplozijo

Na strateško pomembnem 19-kilometrskem mostu med polotokom Krim in celinsko Rusijo je v soboto odjeknila eksplozija in most močno poškodovala ter po podatkih iz Moskve terjala štiri življenja.

Ruski predsednik Vladimir Putin je dogodek označil za teroristično dejanje in odgovornost zanj pripisal ukrajinskim tajnim službam. V ponedeljek je nato Rusija izvedla raketne napade na mesta po vsej Ukrajini, v katerih je umrlo 19 ljudi. Putin je to označil za odziv na eksplozijo na mostu.

EPA

Kijev uradno ni prevzel odgovornosti za eksplozijo.

Danes so iz FSB sporočili še, da so na ozemlju Rusije preprečili dva poskusa napadov, ki naj bi jih pripravljale ukrajinske tajne službe, poroča ruska tiskovna agencija Tass.

EPA

V prvem primeru naj bi preprečili napad na logistični terminal v Brjansku blizu ruske meje z Ukrajino in Belorusijo. Prijeli so 55-letnega ukrajinskega državljana, pri katerem so doma zasegli približno tri kilograme eksploziva in napravo za vzpostavljanje stikov z ukrajinsko varnostno službo.

V drugem primeru je FSB po lastnih navedbah pridržala agenta ukrajinske varnostne službe, ki naj bi načrtoval napad z dvema prenosnima sistemoma za zračno obrambo Igla v moskovski regiji. Prav tako naj bi šlo za ukrajinskega državljana, starega okoli 50 let.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta