Bliža se 31. oktober, ko se bo po zadnjih načrtih v Berlinu (končno) odprlo novo Letališče Willyja Brandta Berlin Brandenburg (BER), ki bo združeno z obstoječim letališčem Schönefeld (SFX). Toda kaj se bo zgodilo z 72 let starim letališčem Berlin Tegel? Država ga namerava 8. novembra letos zapreti, s tem pa bo prenehalo delovati zadnje berlinsko letališče. Zakaj? Ker letališči BER in SFX ležita pravzaprav v Brandenburgu.
- Zunanja fasada osrednjega terminala se razteza na približno 620 metrih, terminal ima 15 mest za prijavo na letenje, ki so le kakšnih 15 metrov oddaljeni od vstopa v letala.
- Letališče Tegel lahko sprejme največ 50 letal.
- Dve vzporedni vzletno-pristajalni stezi sta severno od terminala, oddaljeni sta zgolj 205 metrov.
- Letališče se razteza na 466 hektarjih površine.
Na Tegel selili čarterje
Ko je Sovjetska zveza z blokado želela izstradati prebivalce zahodnega sektorja razdeljenega Berlina, so zahodni zavezniki pognali operacijo oskrbe prek zračnega mostu. Ker pa je imelo letališče Tempelhof težave s takšno količino prometa, je bilo treba zgraditi novo. Vojaško letalo Douglas C-54 Skymaster je tako bilo prvo, ki je 5. novembra 1948 pristalo na novozgrajenem letališču Berlin Tegel.
Vedno brez eksotičnih destinacij
Tegel nikoli ni ponujal poletov na eksotične destinacije, niti ni gostil velikega števila mednarodnih poletov. Predvsem zato, ker je bilo že v preteklosti odločeno, da bodo velika vozlišča Frankfurt, München in Düsseldorf. Upravljavec letališča Berlin Brandenburg, družba Flughafen Berlin Brandenburg (FBB), ki preko podružnice BFG upravlja tudi Tegel, je tako nedavno razkrila podrobnosti načrtovanega odprtja novega mednarodnega letališča in načrte za zaprtje zastarelega Tegla. Upajo, da bo novi BER v prihodnosti postal četrto večje vozlišče letalskega prometa.
"Letališče" bo živelo tudi po zaprtju
Skupina pod okriljem Tegel Projekt GmbH je že predstavila načrte, kaj vse bi se lahko po zaprtju dogajalo na območju današnjega letališča. Na delu letališča nameravajo zgradili večstanovanjske objekte. V stanovanjski četrti Schumacher bo prostora za deset tisoč prebivalcev, TXL Nord in Cité Pasteur pa bosta okrožji s štiri tisoč stanovanji. Velik del bo namenjen ureditvi parkov in kavarn. Tudi rekreativni tekači in kolesarji bodo imeli na voljo dovolj asfaltiranih in utrjenih površin, avtonomni roboti (pametna mobilnost bo na voljo povsod) pa naj bi stanovalcem olajšali prevoze in dostavo. Avtomobilov si namreč ne želijo. Tudi za poslovne objekte se bo našel prostor, pa za določene raziskovalne ustanove. Na območju bo zaživela akademija za šolanje gasilcev in reševalcev, visoko šolo Beuth pa bo lahko obiskovalo 2500 učencev.