Mednarodno združenje letalskih prevoznikov IATA je močno povečalo napovedi o predvidenem izpadu prihodkov, ki ga bodo zaradi pandemije koronavirusa letos beležile letalske družbe. Če so še v začetku meseca napovedovali, da bo škoda 113-milijardna, govorijo sedaj o izgubi 252 milijard dolarjev. Kot je povedal prvi finančnik IATE Brian Pearce, se bodo razmere v letalski industriji po pričakovanjih izboljšale šele prihodnje leto, je pa opozoril, da bo okrevanje upočasnila recesija, ki bo sledila pandemiji.
Letalstvo je eden od sektorjev, ki jih je širjenje novega koronavirusa najbolj prizadelo. Najnovejša slaba novica zanj je napoved Združenih arabskih emiratov, da bodo za dva tedna prepovedali vse potniške lete, tudi tranzitne. Skupini letalskih prevoznikov, ki so prizemljili vsa ali večino letal, se je pridružil še singapurski Singapore Airlines, ki je napovedal prizemljitev večine svojih letal do konca aprila.
Evropski letalski velikan Airbus je sporočil, da zaradi obsežnih negativnih posledic pandemije novega koronavirusa ne bo izplačal načrtovanih dividend za lansko leto. Razveljavili so tudi napovedi letošnjega poslovanja, ob tem ko je generalni direktor družbe Guillaume Faury poudaril, da razmere do nadaljnjega ostajajo zelo negotove. Upravni odbor je med drugim potrdil nov kreditni mehanizem, prek katerega bo družbi na voljo skupno do 15 milijard evrov. To naj bi družbi zagotovilo potrebno likvidnost za kritje dodatnih stroškov, ki so in še bodo nastali v trenutnih razmerah.
Airbusovi delničarji bi sicer morali za lani prejeti 1,8 evra dividende na delnico, kar bi družbo skupaj stalo 1,4 milijarde evrov. "Naša prva prioriteta je zaščititi ljudi in podpreti globalne napore za omejitev širjenja koronavirusa. Obenem sprejemamo vse potrebne ukrepe za zaščito prihodnosti Airbusa, da se bomo po umiritvi razmer lahko vrnili k učinkovitemu poslovanju," je dodal Faury. Airbus je sicer včeraj spet zagnala proizvodnjo v Franciji in Španiji, kjer je bila minuli teden zaradi koronavirusa štiri dni prekinjena. V drugih Airbusovih tovarnah je proizvodnja potekala nemoteno.
Tajski prevozniki na tleh
Medtem so tudi tajski nizkocenovni prevozniki ukinili mednarodne lete. AirAsia jih prekinja od 22. marca do predvidoma 25. aprila, potniki v mednarodnih poletih pa so meseca februarja predstavljali približno četrtino vsega prometa. Letalska družba Lion Air je kar preko Facebooka sporočila, da bodo od 25. marca do 30. aprila vsa njihova letala ostala na tleh, nato so obvestilo dopolnili, da nameravajo domače lete vzpostaviti že 15. aprila. Nok Air pa se je odločil, da med 21. marcem in 31. majem v vietnamski Ho Chi Minh ne bodo leteli, bodo pa še naprej vzdrževali preostali dve povezavi: z japonsko Hirošimo in mjanmarskim Yangonom.
Air Asia X od 17. marca ne leti na Japonsko in v Južno Korejo, omejitev bo trajala do tri mesece, so sporočili. Prav tako od 7. aprila naprej ne bodo izvajali leta iz Bangkoka v Brisbane v Avstraliji. Tudi vodstvo Bangkok Airways se je odločilo od 22. marca do preklica ukiniti vse povezave.