"Popoldanski dremež je končan. Vozilo se je prebudilo in začelo delo," so objavili na uradnem profilu vozila na družabnem omrežju Weibo. Prejšnjo soboto je vozilo prešlo v mirovanje, da bi se zaščitilo pred visokimi temperaturami, so sporočili iz Kitajskega lunarnega programa, ki je projekt Kitajske vesoljske agencije (CNSA).
Veliki izzivi
Vozilo Jutu 2 in njegova matična sonda Chang'e-4 sta nato posnela fotografiji drug drugega in jih poslala na Zemljo. Sonda Chang'e-4 je posnela tudi 360-stopinjsko fotografijo, na kateri je videti sivo Lunino površje, del roverja Yutu 2 ter njegove sledi v podlagi. "Na panoramski fotografiji lahko vidimo, da je sonda obkrožena s številnimi majhnimi kraterji," so sporočili iz Kitajske vesoljske agencije.
Zdaj bodo začeli znanstveni del misije
Do vesoljske postaje s posadko
Peking namenja za svoj vojaško-vesoljski program vse več denarja, v upanju, da bo imela Kitajska do leta 2022 svojo vesoljsko postajo s posadko in bo sčasoma na Luno poslala tudi človeško posadko. To je že druga kitajska sonda, ki je pristala na Luni. Leta 2013 je na Luni uspešno pristal modul s prvim kitajskim vesoljskim vozilom Jutu. Po navedbah Kitajske vesoljske agencije pomeni trenutna misija novo poglavje v človeškem raziskovanju Lune in bo razkrila tančico skrivnosti, ki zakriva tako imenovano temno stran Meseca, ki je z Zemlje nikoli ne vidimo. V nasprotju z bližjo stranjo Lune, na kateri je pristanek lažji zaradi številnih ravnih površin, je njena oddaljena stran veliko bolj gorata in razgibana.