Medtem ko je prejšnji teden evropsko odmevala odločitev, da bo stranka madžarskega premiera Viktorja Orbana, Fidesz, izstopila, preden bi bili njeni poslanci zaradi spremenjenih pravil lahko izključeni iz največje politične grupacije v Evropskem parlamentu, Evropske ljudske stranke (EPP), pa tega nikakor ni mogoče reči za Orbanovo domovino. "Takšen razplet je bil dolgo pričakovan, zato velikega odmeva v javnosti ni bilo. Provladni mediji, ki so po diktatu oblasti že leta napadali EPP, češ da izgublja svoje krščanske vrednote, so tudi tokrat javnosti slikali vladno razlago, da do odločitve prihaja v povsem napačnem času, ko bi morale biti vse sile v EU fokusirane na reševanje pandemije. Izstop pa da je pravilna odločitev tudi zato, ker EPP postaja del levičarsko-liberalnega bloka," je za Večer povedalo več madžarskih novinarskih kolegov, ki zaradi strahu pred morebitnimi ukrepi niso želeli biti imenovani.
Okoli šest odstotnih točk zaostaja Fidesz za združeno opozicijo leto pred volitvami
Treba je tudi vedeti, dodaja analitik Inštituta Political Capital iz Budimpešte Patrik Szicherle, da evropske in mednarodne teme, z izjemo migracij, madžarske javnosti niso nikoli kaj preveč zanimale, "zato je opoziciji veliko težje prodreti z idejo, da je Fidesz v tej igri poraženec, ker Madžarska preko EPP ne bo imela več tako velikega vpliva na oblikovanje evropske zakonodaje". Posledično izstop iz EPP tudi ne bo imel bistvenega vpliva na podporo med volivci, saj ima Fidesz zveste podpornike, volivci pa se odzivajo glede na svojo politično opredelitev. Ob tem, dodajajo naši sogovorniki, se na Madžarskem soočajo s ponovnim porastom okužb - pred dnevi se je madžarska vlada odločila, da do 7. aprila skoraj popolnoma ustavi javno življenje, v želji, da bi s čim manj žrtvami preživeli tretji val epidemije - in je pozornost ljudi povsem usmerjena na zdravje. In prav to, uspešen spopad z epidemijo, je po mnenju madžarskih kolegov polje, na katerem bi si madžarski premier po fiasku z EPP želel ponovno utrditi in obnoviti položaj pomembnega igralca tudi na mednarodnem političnem parketu.
V katero smer po EPP-ju?
Orban je takoj po objavi informacije, da stranka zapušča EPP, napovedal oblikovanje evropske demokratične desnice. Ta naj bi, tako Orban, ponujala dom evropskim državljanom, ki nasprotujejo migrantom, multikulturnosti, ne podpirajo "LGBTQ-norosti" in so zagovorniki krščanskih vrednot. Ob tem je dejal, da je bil že v stikih zaradi morebitnega povezovanja s predsednico desne stranke Fratelli d'Italia, ki je članica evropske parlamentarne skupine konzervativcev in reformistov, katere največja članica je tudi poljska PIS Jaroslava Kaczynskega. V vrste skrajno desničarske skupine Identiteta in demokracija pa ga vabi tudi predsednik italijanske Lige Matteo Salvini, a naši sogovorniki menijo, da si Orban ne more privoščiti vstopa v skrajno desničarsko skupino, čeprav vanjo po načinu delovanja vsekakor sodi.
"Posledice epidemije so edina stvar, ki bi mu lahko škodila na parlamentarnih volitvah spomladi prihodnje leto, zato se pred domačo javnostjo kaže kot odločen vodja, ki ve, kaj dela, medtem ko je Zahod v razsulu in propada. Tako že tedne Evropsko unijo oziroma uradni Bruselj prikazuje kot povsem nesposobnega pri nabavi cepiva, medtem ko Madžarska kupuje ogromne količine kitajskega in ruskega cepiva. Mislim, da računa na to, da bodo na koncu zaradi prepočasne dobave cepiv, ki jih je odobrila Evropska agencija za zdravila (Ema,) vsi pristali na to, da bodo kupovali cepivo od Kitajcev in Rusov, sam pa bo izpadel vizionar, ki je imel pogum, da je bil pred vsemi," je prepričan eden od madžarskih kolegov. Ravno včeraj so madžarske oblasti objavile, da je bilo z enim odmerkom cepljenih že milijon Madžarov oziroma desetina prebivalstva. Da bi prebivalce prepričal o varnosti kitajskega cepiva, se je na zadnji februarski dan z njim pred kamerami dal cepiti tudi Orban in prebivalce pozval, naj se čim bolj množično prijavijo za cepljenje.
Orban se namreč zaveda, pravi Szicherle, da je zmaga na volitvah odvisna le od uspešnosti kampanje za cepljenje proti covidu-19, gospodarskega okrevanja po epidemiji in s tem povezanih prihodkov posameznikov in družin, zato se trenutno ne obremenjuje preveč z zadnjo javnomnenjsko anketo Publicusa. Ta še vedno kaže, da uživa združena opozicija, ki je napovedala skupni nastop na volitvah, za šest odstotnih točk večjo podporo kot Fidesz.