Ob tem je dodala, da postopek potrditve kandidature Kos v Sloveniji še poteka. "Prepričana sem, da se bo postopek v Sloveniji uspešno zaključil," je dodal.
Hkrati pa je Ursula von der Leyen odgovorila na vprašanje slovenske novinarke, ali je odboru za zadeve EU državnega zbora posredovala pismo glede zamenjave komisarskega kandidata Tomaža Vesela.
Vsebina pisma
Predsednik največje opozicijske stranke SDS Janez Janša je na omrežju X objavil pismo, ki ga je Ursula von der Leyen 5. septembra poslala Robertu Golobu. Iz pisma je razvidno, da predsednica Evropske komisije ni bila zadovoljna s slovenskim kandidatom za evropskega komisarja Tomažem Veselom, saj je zapisala, da ga ne more predlagati za člana komisije.
Von der Leyen je v pismu zapisala, da je avgusta v pogovoru z Veselom ocenila njegove splošne kompetence, neodvisnost in zavezanost Evropi, pri čemer je posebej upoštevala njegove profesionalne izkušnje in življenjepis. Ocenila je, da Veselu manjkajo ustrezne izkušnje in kompetence, da bi lahko kot evropski komisar sodeloval z Evropskim parlamentom in Evropskim svetom ter vodil pomembne pogajalske procese v imenu EU.
"Takšne kompetence se pridobijo zlasti z opravljanjem pomembnih političnih ali vsaj veleposlaniških funkcij na nivoju EU ali na nacionalnem nivoju," je še zapisala von der Leyen ter premierja Goloba pozvala, naj do torka, 10. septembra, predlaga drugega kandidata.
"Odbor je prosil za to pismo in smo ga posredovali, kar je povsem jasno in samoumevno. Gre za zelo transparenten proces," je odgovorila von der Leyen. Za pismo, ki ga je predsednica Evropske komisije poslala slovenskemu premierju Robertu Golobu, je Bruselj zaprosil predsednik odbora za zadeve EU Franc Breznik. Sklic seje odbora, na kateri bi potrdili Marto Kos za slovensko kandidatko za evropsko komisarko, je pogojeval prav z vsebino tega pisma. Prošnjo, da bi se odbor seznanil s tem pismom, je naslovil tudi na slovensko vlado, ki pa naj mu ga ne bi posredovala.
Poslanec SDS in predsednik odbora DZ za zadeve EU Franc Breznik je medtem dejal, da je za sredo ob 18. uri sklicana nujna seja odbora, na kateri bodo podali mnenje o kandidaturi Marte Kos za evropsko komisarko iz Slovenije. Ostro je kritiziral premierja Roberta Goloba in ga obtožil laganja, kritičen je bil tudi do predsednice Evropske komisije.
Slovenski evroposlanci večinoma zadovoljni z resorjem širitve
Evropski poslanci iz Slovenije so večinoma zadovoljni, ker je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen slovenski komisarski kandidatki Marti Kos dodelila resor širitve. Evroposlanci iz vrst EPP so ob tem kritični do postopka v Sloveniji.
Romana Tomc (EPP/SDS) je menila, da je Sloveniji pripadel zanimiv resor, ki lahko veliko obeta. Dodala je, da pa ne ve, kakšna so stališča Marte Kos glede področja, ki ji je bilo dodeljeno. "Tako da bomo videli, kaj bo prineslo zaslišanje, če bo do njega prišlo," je dejala.
Je bila pa Tomc kritična do postopka imenovanja slovenskega komisarskega kandidata, ki je bil po njenih besedah ponižujoč za Slovenijo. "Popolna zmaga Ursule von der Leyen nasproti premierju Slovenije, ki ni ohranil slovenske suverenosti v smislu tega, kar nam omogočajo tudi pogodbe, da Slovenija samostojno predlaga svojega kandidata."
"Zdi se, da je to resor, ki ga je vlada tudi želela"
"Zagotovo bi si želel, da bi Sloveniji pripadel kateri od močnejših resorjev, ki razpolagajo z velikimi sredstvi," je poudaril Branko Grims (EPP/SDS). Kos po njegovih besedah ni ustrezna kandidatka, postopek njenega imenovanja pa je v sramoto Golobu in njegovi vladi, "ki sta iz Slovenije hlapčevsko naredila bruseljski predpražnik".
"Zdi se, da je to resor, ki ga je vlada tudi želela, o katerem je veliko govorila in na nek način je bilo jasno, da je predsednik vlade vrgel Tomaža Vesela čez ramo v zameno za to, da je Slovenija dobila ta resor," je dejal Matej Tonin (EPP/NSi).
Po njegovih besedah so zdaj vsi parametri jasni in vse je odvisno od tega, ali se bo Marta Kos prebila čez zaslišanja v Evropskem parlamentu. Tonina je sicer presenetila "konspirativnost" v procesu imenovanja slovenske kandidatke.
Marjan Šarec (Renew/Svoboda) je ocenil, da je Slovenija dobila zelo dober resor, saj je ves čas močna zagovornica nadaljnje širitve in je na vseh evropskih zasedanjih to vedno poudarjala. "Na podlagi lastnih izkušenj dela z Marto Kos lahko rečem, da bo to pravi resor zanjo," je dodal.
"Slovenija je dobila enega pomembnejših resorjev"
Irena Joveva (Renew/Svoboda) meni, da je Kos dobila enega najboljših, najbolj ključnih in tudi najbolj zaželenih resorjev v tokratni sestavi Evropske komisije. Po njeni oceni gre za resnično velik uspeh Slovenije, saj je področje širitve v zadnjem času dodatno pridobilo na pomenu in je v času geopolitičnih trenj ter blokovskih delitev ena glavnih prioritet unije, vključno s povojno obnovo Ukrajine.
"Slovenija je dobila enega pomembnejših resorjev v novi sestavi Evropske komisije," ocenjuje tudi Matjaž Nemec (S&D/SD). Prepričan je, da je to tudi rezultat aktivnega dela slovenske politike pri reševanju izzivov približevanja držav Zahodnega Balkana EU. Verjame, da bodo ti izzivi pod vodenjem slovenske komisarke dobili še večji zagon.
"Gre za strateško pomemben resor, kjer igra Slovenija, predvsem zaradi vloge na Zahodnem Balkanu, pomembno povezovalno vlogo," je izpostavil Vladimir Prebilič (Zeleni/Vesna). Ko pa govorimo o Ukrajini, bo ta resor zagotovo prevzel veliko odgovornost za obnovo, s katero bodo povezana tudi visoka denarna sredstva. "Želeli bi si, da bi Slovenija tukaj bolj poudarila svojo mirovniško vlogo ter nujnost večje mirovniške vloge celotne EU," je še poudaril Prebilič.
Odziva poslancev Milana Zvera in Zale Tomašič (oba EPP/SDS) STA še čaka.
V pristojnosti slovenske komisarke tudi Ukrajina
Marta Kos bo po besedah von der Leyen pristojna za širitev Evropske unije, pa tudi za vzhodno soseščino. Skrbela bo za nadaljnjo podporo Ukrajini, tudi pri njeni povojni obnovi. Države kandidatke za članstvo pa bo podpirala pri pripravah na njihovo pridružitev EU, je dejala.
Lovec: Dobili smo pomemben resor, težko bi ciljali na več
Resor širitve, ki je v novi Evropski komisiji pripadel Sloveniji, je analitik Marko Lovec za STA ocenil kot pomembnega in menil, da bi težko ciljali na več. Poudarja, da je širitev z Ukrajino in širšimi geopolitičnimi spremembami nazaj na dnevnem redu, pri čemer upa, da ne gre le za simbolne premike. Kot prednost Slovenije je izpostavil zmernost.
Glede strateškega vidika in vprašanja, kaj bi Sloveniji ustrezalo, je Lovec poudaril, da je širitev na Zahodni Balkan slovenska zunanjepolitična prioriteta. Gre za edino geopolitično regijo, ki jo ves čas poudarjamo kot za nas zanimivo, njena vključitev v EU pa je tudi v interesu z vidika varnosti, gospodarskega sodelovanja in vezi, ki jih imamo, je dejal.
"Malo se mi zdi tudi škoda zaradi komisarke," je dodal in menil, da bi bila bolj kot Marta Kos na mestu izbira zunanje ministrice Tanje Fajon. Na tem položaju bi po njegovi oceni glede na pretekle funkcije, politično profiliranost in na to, da je bil Zahodni Balkan ves čas med stvarmi, za katere se je zavzemala, še okrepila identiteto Slovenije v povezavi s širitvijo.
Golob ni odgovarjal na vprašanja novinarjev
"Sloveniji je uspel zgodovinski met. Zaupana nam je velika odgovornost. Slovenija je s tem, ko je dobila resor za širitev, dobila tudi ključ do stabilnosti in miru, ne samo na Zahodnem Balkanu, ampak tudi v Vzhodni Evropi. V tem resorju je tudi obnova Ukrajine. Ponosen sem na Slovenijo. Rad bi se zahvalil tudi vsem prejšnjim vladam, predvsem pa vsem državljankam in državljanom, ker dodana vrednost, ki jo mi prinašamo v tem resorju, je naša zgodba o uspehu zadnjih 20 let," je v izjavi za javnost povedal Golob, novinarjem pa ni bil na voljo za vprašanja.
Odzval se je premier Golob
"Resor širitve je dokaz, da je Slovenija cenjena in spoštovana v mednarodni skupnosti," je premier Robert Golob danes sporočil v odzivu na napoved, da bo slovenska kandidatka za evropsko komisarko Marta Kos v novi sestavi Evropske komisije pristojna za širitev. "Slovenija sprejema odgovorno nalogo. Zaupan ji je ključ do zagotavljanja stabilnosti in miru v naši neposredni soseščini in širše ter kako prispevati k temu, da se bo s pomočjo evropske ideje stabiliziral tako Zahodni Balkan kot vzhodno sosedstvo," je še sporočil Golob, kot izhaja iz objave na profilu vlade na omrežju X.
Zadovoljstvo nad napovedjo, da bo Sloveniji dodeljen resor širitve EU, so izrazili tudi podpredsednik vlade Matej Arčon iz vrst Gibanja Svoboda, vodja poslanske skupine Levice Matej Tašner Vatovec in poslanka SD Meira Hot.
Arčon je ob tem menil, da ne bo več zapletov pri imenovanju Marte Kos za komisarko, čeprav mora prestati še zaslišanje pred pristojnim odborom v Evropskem parlamentu. Ocenil je, da je zaupanje med predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen in premierjem Golobom veliko in "tudi verjetno garancija, da bo kandidatka prestala vsa zaslišanja".
"Resor širitve je zagotovo strateški, tako da lahko rečem, da smo zadovoljni, je pa res, da je tudi še veliko ostalih prilik znotraj Evropske komisije," je menil Vatovec. Hot pa je izpostavila, da je širitev EU "izjemno dober resor". Dodala je, da SD sicer še vedno obžaluje odstop Tomaža Vesela od kandidature za evropskega komisarja, morebitni pritiski iz Bruslja za zamenjavo pa so po njenem mnenju neprimerni.
Dogajanje v Strasbourgu spremlja naš posebni poročevalec Boris Jaušovec.
Odlična izbira za Slovenijo
Denis Mancevič, politolog, nekdanji diplomat: "Menim, da je resor za širitev za Slovenijo odlična izbira. Širitev je vsaj v retoriki in na papirju zaradi vojne v Ukrajini dobila nov pospešek (Ukrajina, Moldavija), kar ni nujno slabo tudi za Zahodni Balkan, saj je sprožila razpravo o tem kdo, kdaj in kako naprej v nekaj časa zastalem širitvenem procesu. To je vmes spet postala ena od aktualnih razprav in strateških tem. Ker je Slovenija del te regije, je v državnem interesu, da se ukvarja s to temo, da jo (če smo optimistični) soustvarja. Da torej ni le pasivna igralka. Možna nova komisarka bo k temu lahko pripomogla tako rekoč iz prve vrste. Kako močno bo pripomogla k rešitvam in premikom, je stvar politike in uspešnosti delovanja bodoče komisarke. Za Marto Kos je to na nek način tudi izhod iz zagate, saj bi zaslišanje denimo v zdravstvenem resorju, kot je bilo mogoče slišati, težje preživela. Področje širitve je nedvomno bližje njej in slovenski politiki."