Japonska ladja MV Wakashio, ki je pred obalo Mauritiusa nasedla 25. julija, iz nje pa je izteklo že več kot tisoč ton nafte, je zadnji tehnični pregled brez težav opravila marca letos, so včeraj sporočili z japonskega nadzornega ladijskega urada ClassNK. Ladja je v lasti podjetja Nagashiki Shipping, upravlja pa jo jo družba Mitsui OSK Lines, kjer so zagotovili, da so ustanovili delovno skupino in sodelujejo z oblastmi na Japonskem in na Mauritiusu, pripravljajo pa se tudi na razrešitev osebja na ladji.
Onesnažena turistična idila
"Naredili bomo vse, da se razmere hitro razrešijo," so še zapisali v izjavi za javnost, medtem pa so na Mauritiusu razglasili izredne razmere. Vojaško ladjo s tehničnimi svetovalci so jim poslali tudi iz Francije, nekdanje kolonialistke, da bi pomagali pri preprečitvi velike ekološke katastrofe. Na ladji, ki ji zaradi poškodb grozi, da se prelomi na pol, je v nepoškodovanih rezervoarjih namreč še vedno dva tisoč ton nafte.
Dva tisoč ton nafte je še na japonski ladji
Ujeti v naftne madeže
"Reševalna ekipa je opazila več razpok na ladijskem trupu, kar pomeni, da so razmere še vedno zelo resne," je v izjavi za televizijo povedal Jugnauth. "Morali bi se pripraviti na najslabši scenarij. Jasno je namreč, da bo ladja v nekem trenutku povsem razpadla." Na Mauritiusu so zato že razglasili izredne razmere, ki jih je potrdil tudi Greenpeace. "Opazili smo že mrtve ribe, morske ptice in raki so ujeti v naftne madeže, iz nekaterih se ni mogoče rešiti," je povedal Vikash Tatayah, direktor pri nevladni mauricijski fundaciji Wildlife. Bližnji morski park Blue Bay, znan po koralah in številnih vrstah rib, se je za zdaj še izognil naravni katastrofi, a otoški naravni rezervat Aux Aigrettes je že prekrit z nafto.
Dogodek preiskuje tudi policija, ki je že zaslišala kapitana in posadko ladje, temeljito so preiskali tudi krov potapljajoče se ladje, a izsledki še niso znani. Vedno večji pa so pritiski na vlado, ki ji Mauritiuščani očitajo, da bi lahko v zadnjih dveh tednih storila veliko več.