Na Hrvaškem poslej plačevanje izključno v evrih. Kako bodo delovali bankomati?

STA, Va
15.01.2023 07:26

V soboto je bil zadnji dan dvojnega obtoka kun in evrov, še vedno pa je kune mogoče zamenjati tako v Sloveniji kot na Hrvaškem.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Profimedia

Na Hrvaškem je od danes mogoče le še plačevanje v evrih. V soboto je bil namreč zadnji dan dvojnega obtoka kun in evrov po uvedbi skupne evropske valute kot uradne valute v državi 1. januarja. Kuna se je tako umaknila iz obtoka, še vedno pa jo je mogoče zamenjati tako v Sloveniji kot na Hrvaškem.

Zamenjava kun je v Sloveniji možna v prvih mesecih tega leta, banke na Hrvaškem pa bodo kune za evre menjale še vse leto. Menjava bo do konca leta možna tudi v enotah hrvaške finančne agencije (Fina) in v poslovalnicah hrvaške pošte. Hrvaška centralna banka (HNB) bo kovance menjala še tri leta od sprejetja nove valute, torej do konca leta 2025, bankovce pa brez omejitve.

Bankomati na Hrvaškem bodo prve tri mesece izdajali samo bankovce po deset in 20 evrov. 1. aprila bodo banke uvedle tudi bankovce za 50 evrov, bankovci za 100 evrov pa bodo na voljo tam, kjer bodo banke ocenile, da je to potrebno.

Uvedba evra na Hrvaškem je potekala v treh fazah. Prva faza je bilo obdobje prikazovanja dvojnih cen po fiksnem menjalnem tečaju, ki se je začelo 5. septembra lani in je trajalo do konca leta 2022. Druga faza je bilo obdobje dvojnega obtoka, ki je trajalo od letošnjega 1. januarja do sobote. Tretja faza pa se je začela danes, ko je evro postal edino uradno plačilno sredstvo na Hrvaškem.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta