Nemčija voli: Po rezultatih vzporednih volitev CDU in SPD z ramo ob rami. Prvi odzivi Scholza in Lascheta

26.09.2021 18:07
Obe stranki, ki so jima ankete kazale možnost zmage, naj bi bili osvojili po četrtino glasov. Laschet je že napovedal, da bo CDU poskušala oblikovati koalicijo, saj je "glas za unijo glas proti levo usmerjeni vladi". Scholz pravi, da si državljani želijo menjave v vladi.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Začenja se štetje glasov.
Reuters

V Nemčiji so se natanko ob 18. uri zaprla volišča, na katerih je imelo okoli 60 milijonov volilnih upravičencev odločati, katera stranka oziroma koalicija bo naslednja štiri leta vodila državo. In predvsem, kdo bo nasledil kanclerko Angelo Merkel (CDU), ki se po 16 letih poslavlja s položaja. Uradni izidi bodo znani pozno zvečer, ker je bila volilna udeležba visoka (višja kot leta 2017) in ker je kar okoli 40 odstotkov ljudi glasovalo po pošti.

Začenja se štetje glasov.
Reuters

Krščanski demokrati odhajajoče kanclerke Angele Merkel so na volitvah danes utrpeli velike izgube in dosegli najslabši rezultat od leta 1949. Konservativno unijo in njenega kanclerskega kandidata Armina Lascheta naj bi podprlo od 24 do 25 odstotkov volivcev, kar je okoli sedem odstotnih točk manj kot pred štirimi leti. "To bo dolg volilni večer in sedaj še ne morem povedati, kdo bo na koncu v prednosti," je v prvem odzivu povedal generalni sekretar CDU Paul Ziemiak. Tudi na Bavarskem naj bi sestrska CSU s 33 odstotki podpore dosegla najslabši rezultat po letu 1949, poroča tednik Spiegel na svoji spletni strani.

Na drugi strani je socialdemokratom s kanclerskim kandidatom Olafom Scholzem uspelo okrepiti podporo. Medtem ko so leta 2017 osvojili 20,5 odstotka glasov, naj bi danes dobili od 25 do 26 odstotkov. Generalni sekretar SPD Lars Klingbeil v teh številkah že vidi mandat za sestavo vlade. "Vedno smo vedeli, da bo tesna tekma. Vedeli smo, da bo tesen volilni boj," je povedal za ZDF. "Ampak jasno je, da SPD ima mandat za sestavo vlade. Želimo si, da Olaf Scholz postane kancler," je poudaril.

Okrog 15 odstotkov naj bi bili prejeli Zeleni, s čimer so skoraj podvojili podporo v primerjavi z zadnjimi volitvami, ko so osvojili 8,9 odstotka glasov. Skrajno desna Alternativa za Nemčijo (AfD) in liberalci (FDP) so osvojili po 11 oziroma 12 odstotkov. Ostale glasove so si razdelile manjše stranke.

Kdo in kako bo sestavil koalicijo ostaja odprto vprašanje

Zaenkrat pa ostaja odprto vprašanje, ali bo v nemškem parlamentu tudi v novem mandatu šest strank. Levica naj bi namreč osvojila pet odstotkov glasov, s čimer bi le za las ostala v parlamentu. Meja za vstop v bundestag je namreč pri petih odstotkih.

Glede ocenjeno razdelitev sedežev v parlamentu bi lahko Scholz poskusil sestaviti koalicijo z Zelenimi in FDP. Manj verjetna je leva koalicija SPD, Zeleni in Levica, saj najverjetneje ne bi imeli dovolj sedežev v parlamentu, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Na drugi strani bi lahko tudi Laschet poskusil sestaviti svojo koalicijo z Zelenimi in FDP, kar se je poskušalo že po zadnjih volitvah leta 2017.

Kanclerski kandidat Armin Laschet (CDU)
EPA
Kanclerski kandidat Olaf Scholz (SPD)
 
EPA
Podporniki Zelenih. 
EPA

Vzporedni izidi obeh televizij so osnovani na anketiranju volivcev ob njihovi oddaji glasov. Pri tem niso upoštevali glasov, ki so jih volivci oddali po pošti. Začasne uradne rezultate bodo predvidoma objavili po polnoči.

Novi parlament mora imeti konstitutivno sejo v 30 dneh po volitvah. Novega kanclerja pa bodo potrjevali šele po končanju koalicijskih pogajanj. Do takrat bo tekoče posle opravljala Merklova. 67-letnica je na čelu nemške vlade od novembra 2005, konec leta 2018 pa je napovedala svoj umik iz politike.

Reuters
Reuters

Kaos v Berlinu: Poleg volitev še maraton

V Berlinu na dan volitev vlada stanje, podobno obsedenemu. Od jutra do zgodnjega popoldneva je namreč potekal berlinski maraton. Zato je v nemški prestolnici veliko ulic blokiranih.

Popoldne so z več volišč v Berlinu pričela prihajati poročil o pravem kaosu. Z nekega volišča na zahodu Berlina je vodja volilne komisije sporočil, da pri njih vlada napetost, saj jim je zmanjkalo volilnih lističev. Ljudje pred voliščem so bili razburjeni, nekateri so jezni odšli, ker zavoljo cestnih zapor naročilo dodatnih glasovnic niso mogli dostaviti takoj. Klicali so tudi policijo, ki je prav tako zamujala s prihodom. Vendar na srečo med tem neredi le niso izbruhnili. Še vsaj z dveh berlinskih volišč so poročali o tem, da jim je zmanjkalo volilnih lističe. Nekaj volivcev, ki so se pripeljali s kolesi, so prosili, če se odpeljejo do drugih, oddaljenejših volišč. Še eno berlinsko volišče je bilo zaprto oziroma niso mogli nadaljevati volitev debelih sto minut. Razmišljajo o podaljšanju odprtja tega volišča še po 18. uri, ko naj bi se sicer vsa volišča v Nemčiji že zaprla.

Robert Balen
Robert Balen

Zanimivo je bilo tudi pri Brandenburških vratih, pod katerimi so tekli maratonci. Ljudi, ki so hoteli na drugo stran ceste na volišče, so pri prehodu tekaške trase na sredini, kot na nekakšnem otoku, zadržali, da se jih zbralo vsaj trideset. Nato pa so jih spustili naprej.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta