Slovenski predsednik Borut Pahor je bil na uradnem obisku na Madžarskem. Z gostiteljem, madžarskim predsednikom Janosem Aderjem, sta potrdila odlične in prijateljske odnose med državama ter med drugim izpostavila, da Slovenija in Madžarska sodita med države, ki so se uspešno soočile z epidemijo novega koronavirusa, poroča Slovenska tiskovna agencija (STA). Pahor in Ader sta na skupni tiskovni konferenci po pogovorih v Budimpešti poudarila, da je k uspešnemu soočanju z epidemijo pripomoglo hitro in uspešno ukrepanje obeh vlad, so sporočili iz urada slovenskega predsednika. Govorila sta tudi o morebitnem drugem valu in o potrebi po premišljenem gospodarskem ukrepanju zaradi epidemije. Predsednik Pahor je madžarskega kolega seznanil, da se "Slovenija pripravlja na predsedovanje Svetu EU z veliko mero odgovornosti in z namenom, da uniji vrne avtoriteto, ki bo nepogrešljiva v soočanju s posledicami krize zaradi epidemije".
Migracije, manjšini, Trianon
Predsednika sta spregovorila tudi o problemu migracij. Slovenija in Madžarska zagovarjata zavarovanje zunanjih meja Evropske unije in stremita k iskanju rešitev za preprečevanje ilegalnih migracij, so sporočili iz Pahorjevega urada. Slovenija je tudi zelo naklonjena iskanju skupnih modelov solidarnosti, pri čemer moramo kot skupnost, tako predsednik Pahor, poiskati kompromis. Pahor je v pogovorih poudaril tudi pomen vzajemnega negovanja položaja manjšin, ki da so most med državama. Sodelovanje v okviru programov regionalnega gospodarskega razvoja je pri tem izjemnega pomena, je poudaril in se zavzel za realizacijo že odobrene pomoči Madžarske Porabju.
V pogovorih z madžarskim gostiteljem pa je Pahor odprl in posebej omenil zaznamovanje obletnice trianonske pogodbe. Predsednika Aderja je opozoril na "razlike v percepciji in na ponavljajoče se slike zemljevidov, ki vzbujajo zaskrbljenost pri delu slovenske javnosti, saj jih razume kot izraz ozemeljskih teženj", so ob tem sporočili iz Pahorjevega urada. "A prav dobri odnosi nam omogočajo, da se o vsem, tudi o tem, odkrito pogovarjamo," je dejal Pahor. Bil je prepričan, da je potrebna velika mera strpnosti in razumevanja tako pri oblikovanju naše prihodnosti kot pri odnosu do zgodovine skupnega prostora. V tej luči moramo vsi poskrbeti, da označitve zgodovinskih dogodkov potekajo v duhu skupnih evropskih vrednot, dobrih sosedskih odnosov in spoštovanja zgodovine drugih držav oziroma narodov, je poudaril slovenski predsednik. "Preteklosti ne moremo spreminjati, lahko pa spreminjamo prihodnost. Odgovorni politiki gledajo generacije vnaprej, temu pogledu sva zavezana tudi s prijateljem in predsednikom Janosem Aderjem, ki se mu zahvaljujem za gostoljubnost v Budimpešti," je dejal na tiskovni konferenci, na kateri je izrazil zadovoljstvo, da državi vzdržujeta reden politični dialog. Dodal je, da je Madžarska soseda, s katero želi Slovenija tudi v prihodnje gojiti tesne in prijateljske odnose.
Skupno ohranjanje gozdov
Obisk je bil osredotočen tudi na tako imenovano zeleno agendo in trajnostni razvoj, še piše STA. Predsednika sta se strinjala, da področje trajnostnega razvoja in zelenih tehnologij lahko obe državi strateško povezuje, in ocenila, da lahko pomeni več kot le priložnost za izhod iz krize in nadaljnje sodelovanje. Obseg dvostranske trgovine med Slovenijo in Madžarsko je sicer lani presegel 2,5 milijarde evrov.
milijarde evrov je lani presegla trgovinska menjava med državama
Kritike, četudi delaš dobro?
Minister Zdravko Počivalšek se je v Budimpešti sestal z madžarskim ministrom za zunanje zadeve in trgovino Petrom Szijjartom. "Strinjala sva se, da je treba čim prej izpeljati projekt testnega poligona za elek- trična in samovozeča vozila v Zalaegerszegu, kjer poleg Slovenije sodeluje tudi Avstrija, enako velja za plinsko interkonekcijo Nagykanisza-Kidričevo," je na družbenem omrežju Facebook zapisal Počivalšek. Nekaj besed je bilo namenjenih tudi koronavirusu, Szijjarto je po navedbah Počivalška "izredno pohvalil delo Slovenije v boju z epidemijo in izpostavil tvorno sodelovanje pri odpiranju mej". "Pogovor je zaključil z mislijo, da kdor dela dobro in v korist države, je večkrat deležen tudi kritik in napadov," je dodal Počivalšek. Državi bosta do konca leta 2021 povezali električni omrežji in nato še plinovodno omrežje. Pri tem je madžarski minister poudaril, da je čezmejni plinski projekt slovenska vlada umestila med strateške prioritetne projekte. Državi sta se dogovorili tudi, da bosta oblikovali skupno gospodarsko razvojno strategijo ob Muri in Rabi. (STA)