Po močnem potresu v Fukušimi opozorilo pred cunamijem

STA, Va
16.03.2022 17:56
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
EPA

Močan potres z magnitudo 7,3 je danes stresel japonsko regijo Fukušima, zato je japonska meteorološka agencija izdala opozorilo pred cunamijem za prefekturi Fukušima in Mijagi.

Potres so čutili tudi v Tokiu. Kmalu po potresu so za dele severovzhodne obale izdali opozorilo o enometrskih valovih.

Brez elektrike je ostalo vsaj dva milijona gospodinjstev, od tega 700.000 v Tokiu in 156.000 v severovzhodni regiji države, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Predsednik japonske vlade Fumio Kishida je novinarjem povedal, da zbirajo informacije o škodi. "Posvetili se bomo zbiranju informacij, storili vse, kar je v naši moči, da bi rešili prizadete v potresu in ustrezno posredovali informacije," je dejal.

Dobavitelj električne energije TEPCO je na twitterju sporočil, da preverja stanje jedrske elektrarne v Fukušimi, ki je bila poškodovana pred 11 leti po močnem potresu z magnitudo 9,0, ki je sprožil cunami. Državni organ za jedrsko regulacijo pa je sporočil, da v jedrski elektrarni Onagawa v severovzhodni prefekturi Mijagi niso odkrili nobenih nepravilnosti.

Japonska leži na tihomorskem ognjenem obroču, ki se razteza preko Pacifika in jugovzhodne Azije. Državo redno prizadenejo potresi, zato ima stroge gradbene predpise, ki zagotavljajo, da stavbe zdržijo močne tresljaje. Vseeno pa jo še vedno preganja spomin na potres leta 2011 na severovzhodu Japonske, ki je sprožil smrtonosni cunami in jedrsko nesrečo v Fukušimi.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta