Fotografija je simbolična.
Po navedbah varnostnega vira so sodelavci libijskega Rdečega polmeseca našli 28 trupel migrantov in tri preživele na dveh različnih mestih ob obali Al-Alous, kakih 90 kilometrov od Tripolija. Po posmrtnih ostankih sodeč se je čoln prevrnil pred nekaj dnevi, je še povedal vir in dodal, da bi lahko število smrtnih žrtev še naraslo.
Zadnja tragedija se je zgodila le nekaj dni po tistem, ko je v podobnih incidentih ob obali Libije v enem tednu umrlo 160 migrantov, s čimer je skupno število umrlih po podatkih Mednarodne organizacije za migracije letos naraslo na 1500.
Libija, ki jo že leta pretresajo konflikti in brezvladje, je postala ključna izhodiščna točka za afriške in azijske migrante, ki skušajo doseči Evropo.
Tunizijske oblasti pa so v soboto sporočile, da so rešile 44 migrantov, ki so odpluli iz Libije, da bi dosegli Italijo. Njihov čoln se je pokvaril ob jugovzhodni obali Tunizije, je za nemško tiskovno agencijo dpa povedal vodja Rdečega polmeseca v južni pokrajini Medenine Munji Salim.
V Mjanmaru po februarskem državnem udaru vlada kaos
V Mjanmaru so v soboto v pogorelih vozilih odkrili trupla več kot 30 ljudi. Uporniška skupina je odgovornost pripisala vladajoči vojaški hunti, ki to zanika. Na družbenih omrežjih so se pojavile fotografije dveh pogorelih tovornjakov in avtomobila na avtocesti pri mestu Hpruso v zvezni državi Kayah na vzhodu. V njih so zoglenela trupla, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Pripadnik lokalne uporniške skupine PDF je dejal, da so njihovi borci vozila našli v soboto zjutraj. Pred tem so slišali, da je vojaška hunta po spopadih s PDF ustavila več vozil. Našli so 27 trupel, bilo pa je še več posmrtnih ostankov, ki jih niso mogli prešteti.
Skupina Myanmar Witness, ki spremlja dogajanje na območju, je potrdila poročanje lokalnih medijev in očividcev, da "je vojska 24. decembra ubila in požgala 35 ljudi, vključno z otroki in ženskami". Mjanmarska vojska je zanikala te trditve. Njen tiskovni predstavnik je pojasnil, da so spopadi v Hprusu izbruhnili v petek, ko so skušali ustaviti sedem vozil, ki "so se nenavadno peljala". Dodal je, da so ubili več ljudi, a podrobnosti ni pojasnil.
Mednarodna nevladna organizacija Save the Children je v soboto sporočila, da sta bila dva njihova mjanmarska sodelavca ujeta v incidentu in da ju pogrešajo. Dodali so, da imajo potrditev, da je bilo njuno zasebno vozilo napadeno in požgano.
V Mjanmaru vse od februarskega državnega udara, ko je vojaška hunta prevzela oblast, vlada kaos. Od tedaj je bilo v nasilju varnostnih sil ubitih več kot 1300 ljudi, poroča lokalna skupina za spremljanje razmer.
V priljubljeni restavraciji sprožil bombo
V samomorilskem napadu v mestu Beni na vzhodu DR Konga je bilo v soboto ubitih najmanj pet ljudi, več oseb pa je bilo ranjenih. Napad se je zgodil v eni od priljubljenih restavracij, ko je samomorilski napadalec sprožil bombo ter pri tem ubil sebe in še pet ljudi.
Tiskovni predstavnik vlade Patrick Muyaya je za nemško tiskovno agencijo dpa potrdil, da je ob napadalcu umrlo še pet ljudi. Med žrtvami so po njegovih navedbah vojaški častnik, njegovi hčerki in par, ki je želel v restavraciji praznovati božič. V napadu je bilo ranjenih 13 ljudi, ki se zaradi ran zdravijo v bolnišnicah, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.
Predstavniki vojske v provinci Severni Kivu, kjer leži mesto Beni, so sporočili, da je samomorilski napadalec, ki so mu varnostniki preprečili vstopiti v restavracijo, sicer polno gostov, bombo sprožil na vhodu.
Čeprav za zdaj uradno še nihče ni prevzel odgovornosti za dejanje, je vlada za napad obtožila uporniško skupino Zavezniške demokratične sile (ADF).
Skupina ADF, ki je povezana s skrajno skupino Islamska država, je po podatkih Združenih narodov od začetka leta ubila več kot 200 ljudi in pognala v beg 40.000 ljudi. Korenine ima v sosednji Ugandi, v DR Kongu pa je aktivna od leta 1995. Sile DR Konga in Ugande so konec novembra združile moči in se skupaj borijo proti skupini.