Potem ko je včeraj od pogajanj za sestavo nove avstrijske vlade odstopila liberalna stranka Neos, se je danes zapletlo tudi na pogovorih med Avstrijsko ljudsko stranko (ÖVP) in socialdemokrati (SPÖ). "Poskusili smo vse. Dogovor o ključnih točkah ni bil mogoč, kar pa ni dobro za pozitivno prihodnost Avstrije," je v odzivu dejal kancler Karl Nehammer, ki je tudi napovedal, da bo v prihodnjih dneh odstopil s položaja kanclerja in da tudi ne bo več vodil ÖVP. Hkrati je dal vedeti, da še naprej ni pripravljen na pogajanja s skrajno desnimi svobodnjaki (FPÖ), saj da nimajo rešitve za noben problem. Del ljudske stranke je sicer naklonjen pogajanjem s svobodnjaki.
Pogajanja med strankami so potekala od sredine novembra, koalicija treh strank pa bi bila sploh prva v zgodovini države. Dvostrankarska koalicija ÖVP in SPÖ bi sicer imela v 183-članskem parlamentu le en glas večine.
Na parlamentarnih volitvah 29. septembra je, spomnimo, najmočnejša stranka v Avstriji postala FPÖ. A ker nobena druga stranka ne želi sodelovati z njimi, je predsednik Alexander Van der Bellen v nasprotju z dosedanjo prakso mandat za sestavo vlade podelil Nehammerju, čigar ÖVP je zasedla drugo mesto.
Po propadu pogajanj bi lahko v Avstriji prišlo do predčasnih volitev, a bi te, kot navaja avstrijska tiskovna agencija APA, prišle v nepravem času za ÖVP, katere priljubljenost v zadnjem času upada. V zadnjih anketah se giblje okoli 20 odstotkov, več kot šest odstotkov manj, kot so jih konservativci osvojili novembra. Obenem raste podpora svobodnjakom, ki si glede na zadnje javnomnenjske ankete lahko obetajo več kot 35-odstotno podporo volivcev, ki so jim pred tem na volitvah namenili 28,8 odstotkov glasov.
Zdaj je na potezi Van der Bellen. Avstrijski mediji pišejo, da se bo odzval jutri. Nekateri namigujejo, da bi se lahko na čelo ÖVP vrnil nekdanji kancler Sebastian Kurz.