Član posadke na letalonosilki USS Theodore Roosevelt, okužene z novim koronavirusom, je zaradi zapletov v bolnišnici umrl. To se je zgodilo le enajst dni po tem, ko so kapitana ladje Bretta Cozierja razrešili vseh dolžnosti in odpustili zaradi opozarjanja na izbruh okužbe ter njegovega prepričanja, da ameriška mornarica ni naredila dovolj, da bi zaščitila posadko. To je prvi ameriški mornar, ki je umrl zaradi covida-19. Ob tem je mornarica sporočila, da so se vojaki po večmesečni misiji na Bližnjem vzhodu vračali domov v oporišče Norfolk v Virginiji, ko so jih zadržali na Atlantiku, da bi jih zaščitili pred koronavirusom, ki se je v tem času že močno razširil po celini. "Mornarica sprejema te ukrepe za ohranjanje vojaških sposobnosti bojevanja in zagotavljanje varnosti posadke," je predstavnik mornarice sporočil javnosti in dodal, da na krovu te letalonosilke in drugih ladij ni bilo znanih primerov okužbe z novim koronavirusom.
Mornarica je še pojasnila, da so nameravali oceniti to "dinamično situacijo" in v približno treh tednih zamenjati posadko letalonosilke USS Theodore Roosevelt. Identitete preminulega mornarja niso razkrili, znano je le, da je bil na testiranju na covid-19 pozitiven že 30. marca, ko je zapustil ladjo in so ga skupaj s še štirimi mornarji namestili v izolacijsko hišo v luki na otoku Guam blizu Japonske, ki je teritorij Združenih držav Amerike. Devetega aprila so med zdravniškim pregledom ugotovili, da se ne odziva, in ga z reševalnim vozilom odpeljali na intenzivni oddelek lokalne bolnišnice.
Pretekli konec tedna so zaradi težav, povezanih z okužbo, v bolnišnico odpeljali še štiri mornarje z letalonosilke USS Theodore Roosevelt. Po poročanju ameriške mornarice so bili vsi stabilni in niso potrebovali intenzivne nege. Med 4860 člani posadke, torej mornarji, piloti in drugega osebja, je kar 585 okuženih s covidom-19. Več kot 4000 mornarjev so medtem že preselili z ladje na obalo, na palubi pa jih je ostalo le toliko, da vzdržujejo ladijske jedrske reaktorje in druge nujne ladijske sisteme.
Letalonosilko Theodore Roosevelt je širjenje okužbe s covidom-19 zajelo že pred dnevi, 2. aprila pa je sekretar za ameriško mornarico Thomas Modly odpustil njenega kapitana. Po njegovem mnenju je namreč s svojim opozarjanjem na okužbo po nepotrebnem vznemirjal družine mornarjev, ne da bi imel kakršenkoli načrt za odpravljanje težav. Modly je dejal, da bi Crozier moral o izbruhu obvestiti nadrejene, preden se je s pismom obrnil na javnost. "Nismo v vojni. Mornarjem ni treba umreti. Če ne bomo ukrepali zdaj, ne bomo ustrezno poskrbeli za naše največje bogastvo - naše mornarje,” je Crozier 31. marca zapisal v svojem pismu, ki je bilo že kmalu po tem objavljeno v San Francisco Chronicle in drugih časopisih. Crozierjeve besede so Modlyja zelo razjezile, a prebrali so jih tudi drugi. Modly se je odzval, da pismo ni primerno in da se Crozier pred objavo ni posvetoval z vrhom ameriške mornarice. Ameriški predsednik Donald Trump je najprej Crozierjevo dejanje ostro kritiziral, kasneje pa dejal, da ne želi, da bi bila kapitanova kariera uničena zaradi ene napake, zato ni izključena niti možnost, da bi Crozierjevo razrešitev preklicali. Voditelje Pentagona pa medtem skrbi, da bi lahko bili s koronavirusom že okuženi mornarji na več drugih vojaških ladjah.