Račun za "odlično" večerjo: 94 tisoč evrov. Tako so se počastili evropski varuhi meje

STA, VČ
18.01.2021 13:57
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Reuters

Frontex, evropska agencija za mejno in obalno stražo s sedežem v Varšavi, vsako leto maja organizira enodnevni dogodek, na katerega pogosto povabi več sto udeležencev. In skoraj vsako leto so stroški višji. Zdaj je prišlo na dan, da je leta 2015 samo za večerjo v elegantni restavraciji Belvedere v Varšavi Frontex zapravil nekaj več kot 94.000 evrov, piše EUobserver.

Praznična večerja je bila vrhunec tako imenovanega evropskega dneva mejne in obalne straže, praznovanja, ki po zatrjevanju Frontexa varuhom meje daje "priložnost za izmenjavo izkušenj in najboljših praks". Na prireditev leta 2015 je bilo povabljenih približno 800 gostov, predstavnikov industrije, mejnih oblasti članic in strokovnjakov s tega področja, je razvidno iz dokumentov, ki jih je pridobil EUobserver.

Del praznovanja dneva Frontexa so tudi podelitev nagrad za najboljše fotografije in filme ter tekme v nogometu in odbojki med ekipo Frontexa in ekipami nacionalnih mejnih organov.

Davkoplačevalcem v EU je bil za to izdan račun v višini 360.499 evrov, poroča EUobserver. Stroški vključujejo najem konferenčnega prostora (91.818 evrov) in povračilo stroškov udeležencem (56.118 evrov), najverjetneje za namestitev v hotelu in prevoz. Najvišja postavka pa ostaja slavnostna večerja v Belvederu.
EUobserver opozarja, da primer ni osamljen. Dokumenti namreč razkrivajo, da so stroški, povezani z enodnevnim letnim praznovanjem dneva Frontexa, z leti naraščali. Leta 2015 je Frontex za prireditev plačal 360.499 evrov, leto kasneje 371.063 evrov, leta 2017 341.324 evrov, leta 2018 580.152 evrov in leta 2019 494.542 evrov - skupaj 2,1 milijona evrov.

Leta 2018 so evropski davkoplačevalci za prireditev v Sopotu, poljskem obmorskem mestu na obali Baltskega morja, plačali 580.152 evrov. "Po uradni konferenci so bili udeleženci priča spektakularni pomorski vaji poljske mejne straže," je takrat sporočil Frontex.

Ali je Frontex vsako leto prirejal ekstravagantne večerje, ni jasno, saj je agencija posredovala le omejeno in delno razčlenitev stroškov. Najbolj popolna razčlenitev je bila dana za leto 2015, podatki glede porabe po postavkah pa so bili za vsako naslednje leto manj podrobni, navaja EUobserver.

Je pa Frontex leta 2019, ko so praznovanje organizirali v poljskem mestecu Arlamow v bližini ukrajinske meje, objavil raziskavo, v kateri je večina udeležencev ocenila hrano in večerjo kot "odlično".

Že pred pandemijo covida-19 se je Frontex odločil, da dogodka ne bo več organiziral, je za EUobserver sporočil tiskovni predstavnik Frontexa in poudaril, da ga lani ni bilo, pa tudi letos ga ne načrtujejo.

Frontex je ena od agencij EU, ki za svoje delovanje prejme največ sredstev. Leta 2005 je imel letni proračun šest milijonov evrov, od takrat pa se je ta povečal na skoraj 500 milijonov evrov. V obdobju od 2021 do 2027 je za delovanje Frontexa namenjenih približno 11 milijard evrov.

Pri tem EUobserver piše, da je predstavnik Frontexa lani v elektronskem sporočilu poudarjal, da je agencija dolžna "odgovorno izvrševati svoj proračun". To je sporočil po tistem, ko je Frontex tožil zagovornike transparentnosti, ki pa po izgubljeni tožbi agenciji niso želeli povrniti sodnih stroškov v višini 24.000 evrov.

"Kot javna institucija, ki se financira iz sredstev evropskih davkoplačevalcev, ne moremo zavrniti odločitve sodišča, ki zahteva, da sodne stroške plača stranka, ki nas je tožila," je takrat dejal tiskovni predstavnik Frontexa. Dodal je, da je naloga agencije "zagotoviti dobro finančno poslovodenje" in "zaščititi finančne interese EU".

Evropska agencija za mejno in obalno stražo Frontex je bila ustanovljena leta 2004 za pomoč državam članicam EU in pridruženim schengenskim državam pri varovanju zunanjih meja. Frontex se kot agencija EU financira iz proračuna EU in s prispevki pridruženih schengenskih držav.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta