Razočarani ukrajinski vojaki v Kursku: "Zelo težko je v mračnem gozdu najti Korejca. Še posebej če ga tu ni"

M.R.
03.12.2024 10:11

Novinarji britanske medijske hiše BBC so prek omrežja Telegram navezali stik z več ukrajinskimi vojaki, ki sodelujejo v bojih v ruski regiji Kursk. Na pogovor so pristali pod pogojem, da lahko ostanejo anonimni.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Pripadnik ruske posebne enote Ahmat v Kursku.
Profimedia

Govorili so o slabih vremenskih pogojih in kroničnem pomanjkanju spanca, saj so podvrženi nenehnemu ruskemu bombardiranju, med drugim tudi z zastrašujočimi tri tone težkimi drsečimi bombami. Ukrajinci se umikajo, Rusi pa prevzemajo nadzor nad ozemljem. "Ta trend se bo nadaljeval. Samo še je vprašanje časa ..." je zapisal eden izmed vojakov. 

BBC je ob tem poročal, da so sporočila ukrajinskih vojakov "temačna", kar nakazuje, da bi lahko imeli težave z motivacijo. Nekateri so se tudi spraševali, ali je eden izmed začetnih ciljev operacije, da bi odvrnili ruske vojake z bojišča na vzhodu Ukrajine, sploh uspel. Poudarili so, da so zdaj dobili ukaz, da morajo ta mali del ruskega ozemlja obdržati pod nadzorom, vse dokler se v Belo hišo ne vrne novoizvoljeni predsednik Donald Trump

"Glavna naloga, s katero se ubadamo, je obdržati čim več ozemlja do Trumpove inavguracije in začetka pogajanj, da bi ga lahko zamenjali za nekaj. Nihče ne ve, za kaj," BBC navaja besede enega izmed vojakov, ki so ga poimenovali Pavlo. 

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je že konec novembra govoril, da se obe strani dobro zavedata prihajajoče zamenjave v Beli hiši. "Prepričan sem, da nas želi Putin pregnati do 20. januarja. Zelo pomembno je zanj, da pokaže, da ima položaj pod nadzorom. Vendar položaja nima pod nadzorom," je dejal Zelenski. 

Uničeno ukrajinsko vozilo v regiji Kursk.
Reuters

Bi se morali boriti v Ukrajini?

ZDA, Velika Britanija in Francija skušata Kijevu pomagati pri tem, da obdrži pod nadzorom del Kurska tudi tako, da so mu dovolile uporabiti orožje daljšega dosega za napade znotraj ruskega ozemlja. A zdi se, da to ni imelo večjega vpliva na razpoloženje Ukrajincev. "Nihče ne sedi v hladnem rovu in prosi za rakete. Tukaj in zdaj se borimo in živimo. Rakete letijo nekje drugje," je povedal Pavlo. 

Vojak Vadim, kot ga je poimenoval BBC, pa je povedal, da njihova naloga zdaj ni več osvajati ruskega ozemlja, temveč ga zadržati. Poudaril je, da se na ta način tudi borijo. Prepričan je, da jim je uspelo del ruskih sil odvrniti, da bi se borili v ukrajinskih regijah Zaporožje in Harkov. Vendar pa nekateri vojaki, s katerimi so govorili novinarji BBC-ja, menijo, da niso na pravem mestu, temveč da bi bilo pomembneje, če bi se borili na vzhodu Ukrajine. "Ne potrebujemo kurskih gozdov, v katerih smo pustili toliko soborcev," je povedal Pavlo. 

Pripadniki ruske posebne enote Ahmat v Kursku.
Profimedia

Kje so Severni Korejci?

Britanski novinarji so vojake spraševali tudi o 10 tisoč severnokorejskih vojakih, ki naj bi se borili v Kursku na ruski strani. Vsaj tako so zahodni mediji navajali izjave Zelenskega, pa tudi drugih obveščevalnih služb. "Ničesar nisem videl niti slišal o Korejcih, živih ali mrtvih," je odgovoril Vadim. Ukrajinska vojska je objavila posnetek, za katerega je trdila, da je šlo za komunikacijo prek radiozvez med severnokorejskimi vojaki. So pa ukrajinski vojaki potrdili, da so jim naročili, da morajo zajeti najmanj enega severnokorejskega ujetnika, po možnosti z dokumenti. 

Govorili so o nagradah - dronih ali dodatnem dopustu - za tiste, ki bi uspešno ujeli severnokorejskega vojaka. "Zelo težko je v mračnem kurskem gozdu najti Korejca. Še posebej, če ga tu ni," je s sarkazmom odgovoril Pavlo. 

Kljub temu pa vojaški analitiki vztrajajo, da je operacija v Kursku pomembna. "To je edino območje, na katerem še imamo iniciativo," je prepričan Serhij Kuzan iz ukrajinskega centra za varnost in sodelovanje. Priznava pa, da so ukrajinske sile v "neverjetno težkih pogojih" v Kursku in ob tem dodaja, da Rusija namenja veliko svojih resursov, da bi jih pregnala. Tudi poveljniki v Kijevu so prepričani, da operacija Kursk žanje uspehe. "Ta situacija vznemirja Putina. Tam trpi velike izgube," je dejal eden izmed sicer neimenovanih ukrajinskih poveljnikov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta