Rekordi: V Italiji, Veliki Britaniji in Franciji v enem dnevu potrdili okoli 700 tisoč okužb. V Franciji odkrili novo različico

STA, M.R.
04.01.2022 19:07

V Franciji so v zadnjih 24 urah zabeležili skoraj 300.000 novih primerov okužb z novim koronavirusom, v Veliki Britaniji so jih v enem dnevu prvič od začetka pandemije potrdili več kot 200.000, v Italiji pa več kot 170.000. Tako kot na Otoku, so tudi v Franciji in Italiji dosegli rekord dnevno potrjenih okužb.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Testiranje v Parizu

Reuters

Francoske oblasti uradno številke okuženih še niso objavile, je pa minister za zdravje Olivier Veran v razpravi v parlamentu dejal, da številka danes ne bo veliko manjša od 300.000.

Gre za posledico zelo nalezljive različice omikron. Ta se je v Franciji začela hitro širiti konec minulega leta.

Čeprav naj bi omikron povzročal bolj blago obliko bolezni, se v Franciji že čutijo pritiski večjega števila okuženih na bolnišnice. Dnevno tja sprejmejo po 2000 ljudi.

Minister Veran je danes še pojasnil, da so velike številke tudi posledica obsežnega testiranja. Tako so v prejšnjem tednu testirali osem milijonov ljudi. Delež okuženih med testiranimi sicer že presega 15 odstotkov, kar je blizu rekordnim deležem iz jeseni 2020.

Veran je ponovil, da cepljenje ostaja koristno, saj ščiti pred hujšim potekom bolezni. "Cepljenje ne prepreči okužbe, vendar pa prepreči nadaljnji razvoj virusa po okužbi in s tem hujše oblike bolezni," je dejal.

Dodal je, da na vsakega cepljenega bolnika na intenzivni negi pride 20 necepljenih.

Francoska vlada načrtuje, da bo potrdilo o cepljenju še ta mesec nadomestilo dosedanje covidno potrdilo. Dostop do restavracij, kulturnih in športnih prireditev ter sredstev javnega prevoza na dolge proge bodo tako imeli le še cepljeni in prebolevniki, ne pa več tudi testirani.

Narodna skupščina bi morala ustrezen zakon sprejeti že v ponedeljek zvečer, a so razpravo prekinili. Nadaljevala naj bi se drevi, vlada pa želi, da bi zakon v veljavo stopil sredi meseca.

Skoraj 220 tisoč okužb v Veliki Britaniji

V Veliki Britaniji so danes prvič od začetka pandemije potrdili več kot 200.000 okužb z novim koronavirusom v enem dnevu. K hitremu širjenju prispeva predvsem različica omikron.V zadnjem dnevu so namreč potrdili 218.724 okužb, umrlo je 48 covidnih bolnikov.

Čeprav število okužb hitro raste, pa število sprejetih bolnikov v bolnišnice še ni blizu vrhuncem prejšnjih valov, čeprav že opažajo porast hospitalizacij.

Britanski premier Boris Johnson je pozval državljane, naj gredo po poživitveni odmerek. Na intenzivnih oddelkih je namreč 90 odstotkov bolnikov necepljenih, je dodal.

Prepričan je sicer, da je precepljenost v državi visoka, zato tudi ne pričakuje dodatnih omejitev v Angliji. Priznava pa, da so pred njimi naporni tedni in da bodo zaradi odsotnosti zaposlenih nekatere storitve delovale omejeno.

Je pa premier napovedal dostop do dnevnega testiranja za nujne delavce v kritičnih panogah, kot so predelava hrane, promet in mejni nadzor.

V Italiji več kot 170.000 novih okužb

V Italiji pa so v zadnjem dnevu potrdili več kot 170.000 okužb z novim koronavirusom, kar je nov rekord. Umrlo je še 259 covidnih bolnikov, je razvidno iz podatkov italijanskega ministrstva za zdravje.

V zadnjem dnevu so v državi na Apeninskem polotoku opravili 1,2 milijona testov, delež pozitivnih je bil 13,9 odstotka. Še v ponedeljek je bil delež pozitivnih testov okoli 15 odstotkov, poročajo tuje tiskovne agencije.

V bolnišnicah se zdravi 12.912 covidnih bolnikov, 1392 jih je na intenzivni negi.

V Italiji so medtem zaradi suma izdajanja ponarejenih potrdil o cepljenju aretirali zdravnika. V centru za cepljenje v kraju Ascoli Piceno naj bi ukradel 120 odmerkov cepiva proti covidu-19, ki jih ni razdelil, v 150 primerih pa naj bi izdal lažna potrdila o cepljenju.

Glede na dosedanje ugotovitve je najmanj 73 ljudi prejelo lažno potrdilo. Tako njih kot zdravnika tožilstvo preiskuje zaradi suma ponarejanja listin.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta