Predsednik Ruske federacije Vladimir Putin, ki je pred dnevi podpisal na referendumu izglasovane in v parlamentu potrjene ustavne spremembe, ki mu ob ugodnih volilnih rezultatih omogočajo ostati na oblasti do leta 2036, kaže svojo in rusko moč. Tako na vojaškem področju s kopičenjem vojaštva ob meji z Ukrajino kot politično z skoraj vsakodnevnim izganjanjem tujih diplomatov. Čeprav se je hladna vojna uradno končala pred tremi desetletji, so odnosi med ruskim medvedom in zahodnim svetom skoraj takšni kot v časih rajnke Sovjetske zveze.{infobox-quote_full}160134{/infobox-quote_full}
Na diplomatskem področju gre za tako imenovano strategijo tit for tet, torej medsebojno izganjanje diplomatskih uslužbencev (praviloma) nižjega ranga. Zadnji zaplet je nastal konec minulega tedna, ko je Češka izgnala 18 uslužbencev ruskega veleposlaništva, ki so jih češke obveščevalne službe označile za ruske tajne agente, vpletene v eksplozijo v skladišču streliva leta 2014, v kateri sta umrla dva človeka. Po eksplozijah v Vrbeticah, kjer so skladiščili 58 ton streliva in eksploziva v oktobru 2014, ki ji je mesec kasneje sledila še ena v bližnjem skladišču z 98 tonami orožja, je na tisoče vojakov dve leti odstranjevalo neeksplodirana eksplozivna sredstva in strelivo, da bi bilo območje spet varno. Rusija se je nemudoma odzvala z napovedjo o izgonu 20 uslužbencev češkega veleposlaništva v Moskvi, pred tem pa je rusko zunanje ministrstvo na zagovor poklicalo češkega veleposlanika v Moskvi Vitezslava Pivonko. Seveda Rusija to, da sta njena vohuna, ki naj bi bila štiri leta kasneje skušala z živčnim strupom novičokom v Veliki Britaniji zastrupiti prebeglega dvojnega agenta Sergeja Skripala, ob čemer je bila zastrupljena tudi njegova hči Julija, a sta oba preživela, vse skupaj zanika. Tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Maria Zaharova je tako včeraj dejala, da je namen "naglo izmišljenih" obtožb odvračanje pozornosti od nakopičenih težav v državah EU in na Zahodu. "Brez dvoma za tem stojijo ZDA," je dejala.{api_embed_photo}656682{/api_embed_photo}
Še bolj napeti so odnosi s sosednjo Ukrajino, na katere meji naj bi bila Rusija nakopičila 150 tisoč vojakov. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski opozarja, da se Putin pripravlja na ofenzivo, s katero bi skušal zavzeti uporni ruski pokrajini Doneck in Lugansk. Uradna Moskva tudi to zanika. So pa pripadniki ruske obveščevalne službe FSB, naslednice zloglasne sovjetske KGB; v petek v Sankt Peterburgu aretirali ukrajinskega konzula Aleksandra Sosonjuka. Pojasnili so, da so ga ujeli med srečanjem z ruskim državljanom, od katerega je skušal pridobiti zaupne informacije.
"Takšna aktivnost ni v skladu z njegovim diplomatskim statusom in je očitno sovražna do Rusije," so navedli v FSB. Rusko zunanje ministrstvo je nato sporočilo, da so odpravnika poslov na ukrajinskem veleposlaništvu v Moskvi povabili na pogovor in protestirali zaradi "nezakonitih dejavnosti" Sosonjuka. Priporočili so, naj Sosonjuk Rusijo zapusti v 72 urah.
O vsem tem so včeraj razpravljali zunanji ministri Evropske unije. Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je opozoril na kopičenje ruskega vojaštva ob ukrajinski meji in na Krimu. "To je doslej največja namestitev ruskih vojaških sil ob ukrajinskih mejah," je dejal in ponovno izrazil izjemno zaskrbljenost zaradi očitnega tveganja nadaljnjega stopnjevanja napetosti. Ministri so tudi izrazili zaskrbljenost zaradi zdravstvenega stanja zaprtega ruskega oporečnika Alekseja Navalnega, ki gladovno stavka in so ga včeraj iz zapora prepeljali v bolnišnico. A o morebitnih novih sankcijah zoper Rusijo EU za zdaj ne razmišlja.