Še Orban se je vdal optimizmu

Vojislav Bercko Vojislav Bercko
18.05.2020 05:00

Madžarski premier je napovedal, da se bo odpovedal izrednim pooblastilom, ki mu jih je podelil parlament

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Na Madžarskem lahko potekajo verski obredi, a ljudje so previdni in cerkve so večinoma skoraj prazne.
EPA

Medtem ko se število obolelih za covidom-19 in smrtnih žrtev te bolezni v Združenih državah Amerike, Južni Ameriki (zlasti Braziliji) in v Rusiji še naprej skokovito povečuje, se razmere v Evropi, ki je bila takoj za Kitajsko prva na udaru novega koronavirusa, počasi umirjajo. Temu primerni so tudi ukrepi v skoraj vseh evropskih državah: nobena sicer še ni razglasila konca epidemije kot Slovenija, a povsod se življenje zlagoma vrača v vsaj navidezno ustaljene tirnice. Marsikje so v omejenem obsegu odprli vrtce in šole, zaganjajo proizvodnjo in - za dušo ljudi - so znova odprte tudi plaže, parki in druge rekreativne površine. Le množični dogodki so še naprej povsod prepovedani.
Vseeno pa še velja previdnost, ponekod tudi strogost. Španska vlada bo tako zaprosila za okoli enomesečno podaljšanje izrednih razmer zaradi epidemije novega koronavirusa, dokler se ne bo končalo prehodno obdobje odpiranja države, je v soboto kruto resnico sodržavljanom v televizijskem nagovoru sporočil premier Pedro Sanchez. Izredne razmere bi se morale končati 24. maja, Sanchez pa je dejal, da jih želijo podaljšati za še okoli mesec dni, do končne odprave omejitvenih ukrepov, tako da bi bilo to zadnje podaljšanje. Zato izrednih razmer ne nameravajo podaljšati samo za 15 dni, kot je običajno. V 47-milijonski državi so od 14. marca veljali strogi omejitveni ukrepi, ki so jih oblasti ob ugodnejših epidemioloških razmerah začele rahljati. V štirih fazah naj bi jih rahljali do konca junija.
Zato pa je toliko bolj presenetil madžarski premier Viktor Orban, ki je dejal, da pričakuje, da bo lahko posebna pooblastila, ki mu jih je za soočanje z novim koronavirusom podelil parlament, opustil konec maja. Orban je namreč konec marca s sprejetjem zakonodaje o izrednih razmerah podelil posebna pooblastila, da lahko v državi za nedoločen čas vlada z odloki. To je naletelo na številne kritike v Evropski uniji in domači opoziciji. Sprejel je več kot sto dekretov, po lastnih besedah pa namerava do opustitve posebnih pooblastil sprejeti še dve ali tri odločitve. "Poseben pravni red, vzpostavljen na Madžarskem, je vladi in njenemu vodji omogočil hitro sprejemanje resnih in težkih odločitev glede epidemije," je dejal Orban in še izpostavil, da je bil madžarski odziv na epidemijo novega koronavirusa izjemen. "Vedno smo delali v demokratičnem okviru in se bomo vrnili na običajno delovanje parlamenta, ko se bomo odrekli posebnim pooblastilom," je poudaril. "Nato bomo vsem dali priložnost, da se opravičijo za neutemeljene obtožbe na račun Madžarske", je dodal madžarski premier. Prav tako bodo danes odpravili stroge ukrepe tudi v Budimpešti, ki je bila ša zadnji otoček popolne izoliranosti na Madžarskem. V okviru rahljanja ukrepov se sicer na Madžarskem v zadnjih tednih postopoma odpirajo trgovine, storitvene dejavnosti, tržnice, restavracije, hotele in kavarne, živalske vrtove, kopališča in muzeje na prostem. Obhajajo lahko tudi verska bogoslužja. Pri tem ostajajo obvezne zaščitne maske in ohranjanje ustrezne razdalje.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta