Ameriški predsednik Donald Trump mora soglasno sprejeti predlog senata, da sprosti milijardo evrov sredstev za zamenjavo omrežne opreme proizvajalcev Huawei in ZTE, sicer še potrditi, z njegovim podpisom pa bo približno 40 podeželskih mobilnih operaterjev prejelo finančna sredstva, s katerimi bodo lahko zamenjali kitajske komponente.
Predstavnik družbe Huawei je za The Wall Street Journal sicer izjavil, da je to premalo denarja, da bi lahko ponudniki telekomunikacijskih storitev njihovo opremo zamenjali z enakovredno opremo drugega proizvajalca in je prepričan, da bo zamenjava negativno vplivala na kvaliteto in varnost storitev, kar bodo občutili tako poslovni kot zasebni uporabniki.
ZDA se kot kaže želijo na vsak način znebiti kitajske omrežne opreme. Ameriški mediji pišejo, da na podlagi odkritega nezadovoljstva s strani ameriškega predsednika, ne vidijo razloga, da Trump dekreta ne bi podpisal. Veliki operaterji naj bi že pred časom prenehali uporabljati opremo proizvajalcev Huawei in ZTE, manjši ponudniki pa po njihovih izdelkih še posegajo, saj so cenovno ugodnejši od alternativnih proizvajalcev Nokie in Ericssona. Vendar pa zamenjava omrežne opreme ni tako enostavna. Ni mogoče namreč enostavno odklopiti obstoječih komponent in priključiti novih, temveč je potrebna tudi konfiguracija opreme. Prav tako je treba zagotoviti kompatibilnost med komponentami in tako preprečiti morebitne motnje v delovanju. Vse to pa traja in stane. Mnogi strokovnjaki so zato sicer mnenja, da bodo podeželski operaterji odobrena finančna sredstva sicer pozdravili, vendar pa nad delom, ki jih čaka, ne bodo preveč navdušeni. Zmagovalec v situaciji sta tako zagotovo Nokia in Ericsson.