So nekatera cepiva manj učinkovita proti bolj nalezljivim sevom virusa? Generalni direktor WHO tudi o tem, ali se bomo letos vrnili v normalnost

STA, VČ
15.01.2021 09:00
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Protest gostincev danes v Stockholmu zaradi omejitev. Po osmi zvečer na Švedskem ne smejo streči alkohola, skupaj ne smejo sedeti več kot štirje gostje.
EPA

V Ženevi se je včeraj sešel izredni odbor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), ki je razpravljal o novih mutacijah koronavirusa ter o morebitni uporabi dokazil o cepljenju in testiranjih na covid-19 za potovanja po svetu. "Obe zadevi povezuje eno: solidarnost," je na začetku sestanka dejal generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Ne moremo si privoščiti, pravi, da bi posameznim skupinam ali državam dajali prednost ali jih kaznovali. "Vsi smo v istem čolnu in vsi bi morali iz njega izstopiti skupaj."

Obstaja bojazen, da so nekatera cepiva manj učinkovita proti novim, bolj nalezljivim sevom virusa. WHO je v svojem tedenskem biltenu ocenila, da se je mutacija virusa, ki so jo najprej odkrili v Veliki Britaniji, razširila na 50 držav in ozemelj, podobni sev iz Južne Afrike pa so doslej odkrili v 20. Tretjo mutacijo, ki izvira iz amazonskega dela Brazilije in so jo v nedeljo odkrili na Japonskem, še analizirajo.

"Prepričan sem, da tako kot jaz tudi vi upate, da bomo v letu 2021 skupaj končali pandemijo ter pomagali povrniti občutek normalnosti v vseh državah," je dejal Tedros.

Dodal je, da cepljenje vse navdaja z upanjem, da ostaja luč na koncu predora. "WHO se mora zdaj nujno osredotočiti na to, da vsem državam zagotovi enakopraven dostop do cepiv," je izpostavil.

Gre za šesto srečanje izrednega odbora WHO o covidu-19. Prvič se je sešel 30. januarja lani, ko je bilo WHO po besedah Tedrosa prijavljenih le 557 primerov te bolezni. Doslej so po svetu potrdili več kot 92 milijonov okužb z novim koronavirusom, za covidom-19 pa je umrlo skoraj dva milijona ljudi.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta