Sodišče EU: Samodejno pridržanje migrantov zaradi nezakonitega prehoda meje ni dovoljeno

STA, Gr.G.
30.06.2022 16:00

Organizacije za človekove pravice so litovske oblasti obtožile, da so izvajale pushbacke, kjer mejne policije skušajo preprečiti vstop ljudem na ozemlje države in jim odrekajo pravico vložitve prošnje za azil.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sašo Bizjak

Sodišče EU je danes razsodilo, da migrantov ni mogoče avtomatsko pridržati samo zaradi nezakonitega prehoda meje. Država EU mora namreč pred priprtjem dokazati, da oseba ogroža nacionalno varnost, možnost vložitve prošnje za azil pa mora omogočiti tudi v primeru izrednih razmer.

Litovska sodišča so se obrnila na sodišče v Luksemburgu za pojasnilo v primeru državljana tretje države, ki so ga litovski organi pridržali ob nezakonitem prehodu meje z Belorusijo in je pozneje poskušal zaprositi za mednarodno zaščito. Vendar je bila prošnja te osebe zavrnjena, saj litovska zakonodaja ljudem, ki prispejo v času množičnih migracij, odreka možnost vložitve prošnje za azil. Oseba je bila zaradi vstopa brez potrebnih dovoljenj zato pridržana.

Več organizacij za človekove pravice je litovske oblasti obtožilo, da so izvajale tako imenovane pushbacke, kjer mejne policije skušajo preprečiti vstop ljudem na ozemlje države, pri tem pa jim odrekajo pravico vložitve prošnje za azil. Nemška organizacija za zaščito migrantov PRO ASYL je sodbo pozdravila in v sporočilu za javnost zapisala, da ta odločitev dokazuje, da so "pushbacki nezakoniti". "Sodišče je državam EU pokazalo nekaj rdečih črt," je v izjavi dejal Karl Kopp, vodja evropskega oddelka organizacije PRO ASYL.

Litovska sodišča lahko zdaj odločajo o obravnavani zadevi ob upoštevanju sodbe Sodišča EU, ki tako služi tudi kot smernica za druga nacionalna sodišča, ki se soočajo s podobnimi primeri. Litovska vlada je danes sicer sporočila, da bo od Evropske komisije prejela 55 milijonov evrov finančne pomoči za opremljanje celotne meje z Belorusijo z nadzornimi sistemi.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta