Španščina odslej obvezni jezik v katalonskih šolah

Bojan Brezigar
27.11.2021 05:00

Najprej si je vlada v Madridu lingvistično podjarmila univerze, zdaj pa še preostale šole.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

V Kataloniji je učenje katalonščine obvezno v vseh šolah in tudi za študij je potrebno razumevanje katalonščine. Zdaj bo potrebno tudi znanje španščine. Foto: EPA

Epa

Španija je zadala hud udarec Kataloniji. Vrhovno sodišče v Madridu je namreč razgradilo jezikovno politiko, ki jo Katalonija uvaja že dolga leta. Najprej so sodniki omejili rabo katalonščine na univerzah, v zadnjih dneh pa je kot strela z jasnega padla odločitev, da mora v vseh katalonskih šolah potekati 25 odstotkov vsega pouka v španščini. V sredo je madridska vlada potrdila to odločitev sodišča in ministrica za pravosodje Pilar Llop je za televizijsko postajo Antena 3 izjavila, da je odločitev dokončna in ima katalonska vlada dva meseca časa, da jo začne izvajati.

Odločitev je bila sprejeta, potem ko je decembra lani višje sodišče v Kataloniji odločilo, da ima španska vlada pravico, da odloča o jezikovnem režimu v šolah, in navedlo 25 odstotkov kot najnižjo možno mero pouka v španščini. Takrat je bil katalonski minister za šolstvo Josep Bargallo miren, češ da ta odločitev sodišča ne bo vplivala na katalonsko šolstvo. Zato je v Madridu katalonska republikanska levica ERC podprla novo šolsko zakonodajo, pri čemer so bili njeni glasovi odločilni. Tudi v zadnjih dneh je ERC podprla proračun vlade španskega premierja Pedra Sancheza.

Ta odločitev sodišča in potrditev vlade, da jo je treba spoštovati, je povzročila v Kataloniji veliko razburjenje. Prvi se je oglasil Jordi Cuixart, predsednik največje nevladne organizacije Omnium Cultural, ki je poleg odločnega protesta pozval k skupnemu nastopu v obrambo sedanje jezikovne ureditve v katalonskih šolah. Tudi druga nevladna organizacija ANC je ocenila, da gre za ofenzivo španske države proti Kataloniji in da je vrhovno sodišče sredstvo, ki ga uporablja madridska vlada za izničenje jezikovnih pravic Kataloncev. Tu je ANC poudarila, da gre za vprašanje, ki bi ga Katalonci lahko rešili samo z neodvisnostjo. Oglasil se je tudi Svet za republiko, ki ga vodi odstavljeni predsednik katalonske vlade Carles Puigdemont, ki prav tako poudarja, da je neodvisnost edina možnost za rešitev odnosov z Madridom.

Ostaja pa dejstvo, da je ta odločitev močno skrhala katalonsko koalicijo. Skrajno leva stranka CUP je že odpovedala podporo katalonski vladi, ERC, iz katere izhaja premier Pere Aragones, se je v zadnjih dneh intenzivno pogajala s stranko En comu Podem, katalonsko vejo stranke Podemos, in iztržila podporo v katalonskem parlamentu v zameno za podporo barcelonski županji Adi Colau, ki so ji nekateri partnerji v mestnem svetu odrekli zaupanje.

Vse to še zaostrujejo posegi sodstva proti predstavnikom gibanja neodvisnosti. V prejšnjih dneh je sodišče ponovno zaslišalo nekaj vidnih predstavnikov nekdanje katalonske vlade, med temi zunanjega ministra Raula Romevo. Tokrat se morajo zagovarjati zaradi dejavnosti ustanove Diplocat, ki je v času priprav na referendum leta 2017 skrbela za informiranje mednarodne javnosti o razmerah v Kataloniji in o namerah gibanja za neodvisnost. Tožilstvo od njih zahteva povračilo vseh stroškov, češ da je bila dejavnost Diplocata, ki ga je ustanovila vlada ob spoštovanju veljavne zakonodaje, nezakonita.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.