Stabilna vlada za nestabilne čase

Boris Jaušovec, Zagreb
06.07.2020 20:31

Po presenetljivih izidih hrvaških parlamentarnih volitev je jasno, da se dosedanjemu premieru, ki je HDZ znova postavil v sredino političnega spektra, ne bo treba ukvarjati z ultimati skrajnih desničarjev.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Suvereni zmagovalec
Reuters

Triumfalni zmagovalec hrvaških parlamentarnih volitev, dosedanji premier Andrej Plenković, je že sporočil, da ima v novem, desetem sklicu sabora dovolj podpisov za oblikovanje vlade. Od 76 poslancev, kolikor jih je potrebnih za večino v 151-članskem hrvaškem parlamentu, jih je njegova konservativna Hrvaška demokratična skupnost (HDZ) osvojila za marsikoga presenetljivih 66. Na včerajšnjih posvetovanjih pa je Plenkoviću podpise obljubilo še osem manjšinskih poslancev ter po en poslanec iz Hrvaške narodne stranke (HNS) in Reformistov.

Z desne proti sredini

Plenković ni izključil možnosti, da bi bila njegova večina v saboru še prepričljivejša. A gotovo mu je všeč, da njegov drugi mandat na čelu hrvaške vlade ne bo odvisen od desničarskega Domovinskega gibanja Miroslava Škora ter ultrakonservativnega in nepredvidljivega Mosta Boža Petrova. Gibanje je na nedeljskih volitvah pristalo na tretjem mestu s 16 poslanci, Most na četrtem z osmimi. Pred nedeljskimi volitvami, ko še ni bilo jasno, da bodo hrvaški volilci vendarle podprli Plenkovića, sta obe stranki že pripravljali številne ultimate, da bi ob vstopu v vlado bil njun izplen čim večji. To bi utegnilo biti za Plenkovića neprijetno, saj je premier svojo HDZ uspel pomakniti proti sredini in jo voditi precej spodobno, rekli bi evropsko. In to v času, ko se v primerljivih državah EU krepijo populisti, suverenisti in nacionalisti. V povolilni noči, ki jo je vrh HDZ sprva v vrtu Arheološkega muzeja v Zagrebu spremljal precej zadržano, je do erupcije zmagoslavja prišlo šele po 21. uri, ko so uradni izidi začeli potrjevati anketne napovedi. Okoli polnoči je pred zbrane, ki so na vrt vstopili po tistem, ko so jim izmerili telesno temperaturo, stopil Plenković: "Hvala vsem, ki ste glasovali in določili smer Hrvaške. Rezultat nas zavezuje, da nadaljujemo odgovorno delo za boljšo in varnejšo Hrvaško. Hrvaška mora dobiti vlado, ki bo vodila politiko sodobnega suverenizma na dediščini prvega predsednika Franja Tuđmana." Plenkoviću se je smejalo. Po koronakrizi, ki se je je njegova vlada lotila dokaj uspešno, se vsi bojijo jesenskega izbruha gospodarske krize. In Plenković je volilce prepričal, da se je sposoben soočiti se z njo, za nameček pa bo v teh nestabilnih časih vsaj njegova vlada stabilna.
Zmago so slavili tudi levičarji, pobarvani na zeleno pod imenom Zmoremo. Dobili so kar sedem poslancev, razen enega v Istri vse v Zagrebu. Njihov šef Tomislav Tomašević je v navdihujočem nastopu svojim privržencem, ki so za razliko od hadezejevcev na povolilnem žuru v Muzeju sodobnih umetnosti disciplinirano držali medsebojno dvometrsko razdaljo, napovedal obračun z zagrebškim županom Milanom Bandićem na lokalnih volitvah naslednjega maja. Bandić je s svojo stranko povsem pogorel in izpadel iz sabora. Volilci so mu očitno zamerili ribarjenje v kalnem po uničujočem spomladanskem potresu v prestolnici.

Bratomorno obračunavanje na levici

Huda poraženka je tudi levosredinska koalicija, imenovana Restart pod vodstvom socialdemokratov SDP. Z 41 mandati je sicer osvojila drugo mesto. Toda če je minula nedelja postregla z najboljšim rezultatom HDZ po Tuđmanu, SDP v tem času še ni bil tako nizko. Prvič sploh je SDP izgubil volitve tudi v Zagrebu. Posledice so se izkristalizirale skoraj takoj, ko je Davor Bernardić odstopil z mesta predsednika SDP in na znotrajstrankarskih volitvah ne bo več kandidiral. Na Iblerovem trgu v Zagrebu, kjer so socialdemokrati šokirani tiho spremljali poročila o njihovem debaklu, smo za Večer dobili izjavi dveh nekdanjih hrvaških predsednikov. Ivo Josipović: "SDP kljub porazu ostaja najmočnejša stranka na levici, zato bo v opoziciji morala prevzeti odgovornost, da se znova postavi na noge, resetira. Čestitam stranki Zmoremo. Z njimi bo lažje voditi levo politiko na Hrvaškem." Stipe Mesić pa je povedal: "Rezultati bi morali državljane skrbeti. Poraz SDP, ki sem ga štel za našega kolektivnega intelektualca, me je neprijetno presenetil. SDP tokrat ni zmogel ponuditi reprezentativnih osebnosti, takih, ki bi vlivale zaupanje, da lahko prevzamejo vajeti države. Bernardić pa je v lastni stranki za nameček doživljal nekakšno bratomorno obračunavanje. Zame so pozitivno presenečenje mladi ljudje iz Zmoremo. Bili so prepričljivi in argumentirani in volilci so jih nagradili."

Davor Bernardić s sklonjeno glavo zapušča vodstvo SDP. (
EPA
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta