Starši v Beogradu ubitih otrok zahtevajo spominski center na mestu šole

STA, Va
29.11.2023 16:00

Starši žrtev strelskega napada 3. maja letos na beograjski Osnovni šoli Vladislava Ribnikarja so danes protestirali pred šolo in pred sedežem srbske vlade.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Cvetje in sveče pred Osnovno šolo Vladislava Ribnikarja v Beogradu.
Boris Jaušovec

Od države zahtevajo, da v spomin na ubite na mestu šole postavijo spominski center. Na protestu so jih podprli tudi nekateri drugi državljani in javne osebnosti, poročajo srbski mediji.

Kot je znano, je v strelskem napadu 3. maja 13-letni učenec na svoji osnovni šoli ubil deset ljudi, devet učencev in varnostnika. Dan kasneje je sledil še en strelski napad, v katerem je 20-letnik v treh vaseh blizu Mladenovca ubil devet ljudi, večinoma mladih. V Srbiji odtlej vsak teden potekajo protesti pod sloganom Srbija proti nasilju. Sprva so potekali v Beogradu, nato pa so se razširili po državi.

Starši so se pred šolo simbolično zbrali ob 8:40, uri, ko se je 3. maja začel strelski napad, ter prižigali sveče in polagali cvetje. Nato so se odpravili proti sedežu vlade, kjer so pustili sporočila z napisom "3. maj še vedno traja".

Mama ene od ubitih deklic je poudarila, da stavba, v kateri je bilo ubitih deset ljudi, ne more biti več šola. Od države je obenem zahtevala, naj se jasno opredeli, ali bi na tem mestu morali zgraditi spominski center ali ne.

Protest staršev je podprla tudi univerzitetna profesorica in nekdanja rektorica beograjske univerze Ivanka Popović. Za srbsko televizijo N1 je opozorila, da se stvari glede ustanovitve spominskega centra odvijajo prepočasi in da so starši upravičeno ogorčeni. Dodala je, da je spominski center nujen, da družba ne bi pozabila na grozljivo tragedijo. Ob tem je ocenila, da je do tega zločina privedlo spodbujanje sovražnega govora. "Mislim, da je to nekaj, kar moramo spremeniti in zaustaviti, ker vodi v popolno brezvladje. To pomeni, da lahko vsak brez kakršnihkoli posledic gre nad vsakogar, ki se ne strinja z njim," je pojasnila.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta