Eno študijo so izvedli na Škotskem, drugo v Angliji, strokovnjaki pa so pri njuni interpretaciji za zdaj previdni.
Kot opozarjajo, bi lahko prednosti milejšega poteka bolezni izničilo dejstvo, da je omikron izredno nalezljiv, kar pomeni, da bo naval na bolnišnice vseeno zelo velik.
V škotski študiji so pregledali primere iz novembra in decembra ter jih razdelili na tiste, ki jih je povzročila delata, in tiste, ki so bili posledica omikrona.
Izkazalo se je, da je nevarnost hospitalizacije pri omikronu za dve tretjini manjša kot pri delti, poleg tega poživitveni odmerek cepiva nudi pomembno dodatno zaščito pred simptomatskim potekom okužbe.
Študija je bila sicer narejena na precej majhnem vzorcu bolnikov, ki so se zdravili v bolnišnici, poleg tega med njimi tedaj ni bilo oseb, mlajših od 60 let.
Angleška študija pa je ugotovila, da je na pregled v bolnišnico pri okužbi z omikronom prišlo med 20 do 25 odstotkov manj ljudi, medtem ko je bilo število sprejemov v bolnišnice manjše za med 40 in 45 odstotkov.
Soavtorica angleške študije Azra Ghani z Imperial Collegea v Londonu je dejala, da je zmanjšano tveganje za hospitalizacijo pri okužbi z varianto omikron sicer pomirjujoče, a je hkrati tveganje za okužbo izredno visoko. Zato je pozvala k cepljenju s poživitvenim odmerkom.
Zaenkrat ni jasno, ali je manjše število hospitalizacij posledica značilnosti omikrona ali pa večje odpornosti populacije zaradi preteklih okužb in cepljenja.
Poživitveni odmerek AstaZenece učinkovit proti omikronu
Tretji, poživitveni odmerek cepiva proti covidu-19 proizvajalca AstraZeneca "znatno" poveča količino protiteles proti koronavirusni različici omikron, je danes sporočilo britansko podjetje. "Tretji odmerek je nevtraliziral različico omikron do stopnje, ki je podobna tisti po drugem odmerku v primeru različice delta," so sporočili.
Pojasnili so še, da so bile ravni nevtralizacijskih protiteles po poživitvenem odmerku višje kot pri posameznikih, ki so preboleli covid-19. Študijo so opravili raziskovalci univerze v Oxfordu, s katero je AstraZeneca lani razvila svoje cepivo. Analizirali so vzorce krvi ljudi, okuženih s covidom-19, cepljenih z dvema odmerkoma in poživitvenim odmerkom ter tiste, ki so covid preboleli v preteklosti.
"Zelo ohrabrujoče je, da obstoječa cepiva lahko ščitijo pred omikronom po prejemu tretjega odmerka," je dejal profesor John Bell, ki je sodeloval v študiji. Dodal je, da izsledki podpirajo vključitev poživitvenega odmerka v nacionalne strategije cepljenja.
Proti temu se je sicer v sredo izrekla Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), češ da je v revnejših državah sveta precepljenost še vedno nizka, kar spodbuja nastanek novih različic.