Svetovne cene hrane peti zaporedni mesec navzdol

STA, M.R.
02.09.2022 14:02

Svetovne cene hrane so se avgusta še peti mesec zapored nekoliko znižale. Najbolj se je na mesečni ravni pocenilo rastlinsko olje.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sašo Bizjak

Zaradi nadaljevanja izvoza iz črnomorskih pristanišč v Ukrajini so padle tudi cene pšenice, izhaja iz danes objavljenega poročila Organizacije ZN za prehrano in kmetijstvo (FAO).

Indeks cen hrane je maja v povprečju dosegel 138 točk, kar je 1,9 odstotka manj kot julija. Medletno je bila vrednost kazalnika, ki spremlja mesečne premike cen košarice prehranskih surovin, s katerimi se najbolj pogosto trguje, višja za 7,9 odstotka, je danes sporočila FAO.

Kazalnik cen za žitarice je bil glede na julij s 145,2 točke višji za dve točki ali 1,4 odstotka. Mednarodne cene pšenice so se avgusta po podatkih FAO znižale tretji mesec zapored, in sicer za 5,1 odstotka. Padec mednarodnih cen pšenice je odražal boljše proizvodne možnosti v Severni Ameriki in Rusiji ter nadaljevanje izvoza iz črnomorskih pristanišč v Ukrajini, so pojasnili pri organizaciji.

Najbolj se je pocenilo olje

Največji padec na mesečni ravni je zabeležil kazalnik cen rastlinskih olj, ki je bil avgusta s 163,3 točke glede na julij nižji za 3,3 odstotka. Na močan padec so tako kot julija vplivale nižje svetovne cene palmovega, repičnega in sončničnega olja.

Kazalnik cen za mleko in mlečne izdelke je avgusta dosegel vrednost 143,5 točke oz. dva odstotka nižje kot julija, kar predstavlja drugi zaporedni mesečni padec cen, ki pa kljub temu ostajajo 23,5 odstotka višje kot avgusta lani.

Svetovne cene mesa so minuli mesec dosegle 122,7 točke, kar predstavlja 1,5-odstotni padec na mesečni ravni. To predstavlja drugi zaporedni mesečni padec z rekordne vrednosti, dosežene junija letos. Avgusta so se znižale mednarodne kotacije za perutninsko in goveje meso, medtem ko se je ovčje in prašičje meso nekoliko podražilo.

Podindeks cen sladkorja se je znižal za 2,1 odstotka na 110,4 točke, kar predstavlja najnižjo vrednost po juliju 2021. Kot ugotavljajo pri FAO, je bilo avgustovsko znižanje cen predvsem posledica povečanja zgornje meje izvoza sladkorja v Indiji in nižjih cen etanola v Braziliji.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta