TikTok begunci: Američani nekaj dni pred prepovedjo TikToka množično migrirajo k drugi kitajski aplikaciji

STA, M.R.
14.01.2025 11:44

Aplikaciji TikTok v ZDA grozi prepoved delovanja, če ga kitajsko matično podjetje ByteDance ne bo prodalo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Aplikacija Xiaohongshu je trenutno najbolj pogosto prenešena aplikacija v Applovi spletni trgovini. Na voljo je zgolj v mandarinščini.
Profimedia

Zakon o TikToku naj bi v veljavo stopil v nedeljo, številni uporabniki te aplikacije, ki je v ZDA zelo priljubljena, pa se ob tem zatekajo k drugi kitajski aplikaciji RedNote.

Medtem ko se prepoved delovanja TikToka vse bolj približuje, se številni ustvarjalci vsebin na tem družbenem omrežju, ki je v ZDA s približno 170 milijoni uporabnikov izjemno priljubljeno, zatekajo k alternativnim možnostim.

Najbolj priljubljena med njimi je kitajska aplikacija Xiaohongshu, v angleščini poznana kot RedNote, ki je v ponedeljek skočila na vrh lestvice najpogosteje prenešenih aplikacij v Applovi spletni trgovini. Aplikacija je sicer na voljo zgolj v mandarinščini, toda to ne odvrača radovednih ameriških uporabnikov.

Uporabniki TikToka v ZDA, ki se poslužujejo alternativnih aplikacij, kot je RedNote, sami sebe v šali imenujejo "TikTok begunci".

"Nočete, da bi Kitajci imeli naše zelo občutljive osebne podatke? Sploh ne veste, kako malo mi je mar za to," je ameriška vplivnica Jen Hamilton sarkastično dejala v videoposnetku, v katerem je svojih 3,9 milijona sledilcev na TikToku pozvala k premiku na RedNote.

Delila je tudi šalo o uporabniku, ki je spremenil svoje uporabniško ime v številko socialnega zavarovanja, da bi domnevni kitajski vohuni lahko hitreje napredovali.

Prepoved poslovanja TikToka naj bi v ZDA sicer dokončno stopila v veljavo v nedeljo - zakon, ki je začel veljati aprila lani, od kitajskega lastnika ByteDance zahteva, da TikTok proda do 19. januarja, sicer ga bodo odstranili iz trgovin z aplikacijami.

Zakon o TikToku je ameriški kongres lani sprejel zaradi domnevne nevarnosti, da je aplikacija pod nadzorom kitajske vlade, omogoča vohunjenje za uporabniki in služi kot orodje za širjenje propagande, s tem pa predstavlja grožnjo za nacionalno varnost ZDA. TikTok in ByteDance vse očitke zavračata, kritiki zakona o prepovedi pa trdijo, da gre za omejevanje svobode govora.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta