Sodišče potrdilo veljavnost zakona o prepovedi TikToka v ZDA

STA
06.12.2024 17:47

Ameriški politiki omrežje TikTok obtožujejo, da je pod nadzorom vohunov kitajske vlade.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Reuters

Ameriško zvezno prizivno sodišče v Washingtonu je danes sklenilo, da je zakon o prepovedi družbenega medija TikTok, če ga kitajski lastniki ne prodajo do 19. januarja 2025, veljaven, poroča med drugim televizija CBS. Prizivno sodišče je to sklenilo z enostavno zavrnitvijo zahteve odvetnikov TikToka za odločanje o skladnosti zakona z ustavo.

Odvetniki so trdili, da zakon zatira svobodo govora s tem, ko želi prepovedati platformo, ki jo uporablja več kot polovica vsega prebivalstva v ZDA. Krovno podjetje omrežja, družba ByteDance v kitajski lasti, je maja vložilo tožbo za razveljavitev zakona, ki ni uspela na zveznem sodišču prve stopnje, zdaj pa jo je zavrnilo še prizivno sodišče. Lastnikom TikToka ostaja še pritožba na vrhovno sodišče.

Kongres je zakon sprejel aprila. V njem je določil, da ima TikTok na voljo devet mesecev za lastniško ločitev od podjetja ByteDance, preden bo v ZDA izgubil dostop do trgovin z aplikacijami in drugimi storitvami. Predsednik Joe Biden je zakon podpisal in bo začel veljati 19. januarja z možnostjo 90-dnevnega odloga uveljavitve, če bo ločitev že v teku.

Ameriški politiki obeh strank omrežje TikTok že dlje časa obtožujejo, da je pod nadzorom vohunov kitajske vlade, ki zbirajo podatke o 170 milijonih Američanih in lahko vplivajo nanje z določenimi vsebinami. ByteDance in TikTok takšne obtožbe odločno zavračata.

Novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump, ki bo prevzel položaj 20. januarja, je bil sprva v svojem prvem mandatu kritik TikToka, v času letošnje predvolilne kampanje pa si je premislil in po novem podjetje ter omrežje zagovarja. Veljavnega kongresnega zakona ne bo mogel spremeniti, lahko pa bo z republikansko večino v obeh domovih kongresa sprejel nov zakon.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta