Možnosti za tragične posledice okužbe s Sars-Cov-2 so pri necepljenih posameznikih v primerjavih s polno cepljenimi 32-krat večje, je objavil britanski Nacionalni urad za statistiko. Zaključki temeljijo na podatkih o smrtih s koronavirusom v Angliji med 2. januarjem in 24. septembrom letos.
Iz podatkov urada, ki se nanašajo na prej omenjeno obdobje, je razvidno, da je delež umrljivosti na sto tisoč prebivalcev med necepljenimi 849,7, medtem ko je delež med cepljenimi z obema odmerkoma cepiv 26,2. Delež umrljivosti pri cepljenih z enim odmerkom je 105,3.
"To so daleč najboljši dostopni podatki o učinkovitosti cepljenja in preprečevanju najhujših izidov obolenja s koronavirusom," je dejal dr. Peter English, nekdanji svetovalec britanskega nacionalnega organa za nadzor nalezljivih bolezni. Ob tem je opozoril, da cepiva niso stoodstotno učinkovita in da lahko kljub cepljenju zbolimo oziroma utrpimo hujše posledice.
Tudi pri nas večina okuženih in hospitaliziranih zaradi covida-19 necepljenih
Kot poroča STA, je po zadnjih dostopnih podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) 28. oktobra sedemdnevno število potrjenih primerov okužbe s koronavirusom znašalo 1398 med necepljenimi in 748,5 med cepljenimi. Po zadnjih dostopnih podatkih je 24. oktobra tedensko število necepljenih hospitaliziranih s covidom-19 znašalo 181. Tedensko število cepljenih hospitaliziranih pa je znašalo 96.
Direktor NIJZ Milan Krek je na torkovi novinarski konferenci predstavil rezultate angleške študije, v kateri so analizirali širjenje koronavirusa med cepljenimi in necepljenimi. V skupini necepljenih je med 21.728 ljudmi za covidom-19 zbolelo 162 oseb, devet jih je bilo hudo obolelih. Med 21.720 cepljenimi pa jih je zbolelo osem, eden od njih huje.
Krek je navajal tudi rezultate ameriške študije. Ta ugotavlja, da v starostni skupini od 12 do 34 let necepljeni za covidom-19 zbolijo petkrat pogosteje kot cepljeni. V tej starostni skupini pa imajo necepljeni 16-krat večje tveganje za hospitalizacijo kot cepljeni.
Tudi v starostni skupini od 35 do 64 let imajo necepljeni petkrat večje tveganje za okužbo s koronavirusom kot cepljeni. Necepljeni imajo v tej starostni skupini tudi 18-krat večjo možnost za hospitalizacijo kot cepljeni.
Pri necepljenih osebah, starejših od 65 let, pa obstaja štirikrat večje tveganje, da zbolijo za covidom-19 v primerjavi s polno cepljenimi. Pri necepljenih obstaja tudi devetkrat večje tveganje za hospitalizacijo in devetkrat večje tveganje za smrt kot pri cepljenih v tej starostni skupini.
Strokovna direktorica Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Jadranka Buturović Ponikvar je v sredini izjavi povedala, da je bilo na ta dan na oddelku intenzivne nege v UKC Ljubljana hospitaliziranih 60 covidnih bolnikov. Od teh je bilo osem takih, ki so cepljeni proti covidu-19. "Vendar so vsi ti imunokompromitirani, kar pomeni, da ne morejo imeti dobrega odgovora na cepljenje," je pojasnila.
Na navadnem oddelku je bilo po njenih besedah v sredo hospitaliziranih 144 covidnih bolnikov. Med njimi je bilo cepljenih 48 bolnikov, od katerih je bila slaba polovica prav tako imunokompromitiranih oziroma imunsko oslabljenih.