V kapeli počitka v senatu so krsto s posmrtnimi ostanki nekdanjega predsednika pričakali italijanski predsednik Sergio Mattarella, predsednica vlade Giorgia Meloni, predsednik senata Ignazio La Russa, nekdanji premier Mario Draghi in Napolitanova družina.
Pričakovati je, da se bo od Napolitana, ki je Italijo vodil dlje od vseh drugih predsednikov države, v senatu poslovilo na tisoče ljudi. Italijanska tiskovna agencija Ansa že poroča o dolgi vrsti čakajočih na poslednje slovo od predsednika, ki se vije pred senatom.
V senat je danes nenapovedano prišel tudi papež Frančišek. Kot poroča Ansa, je izrekel sožalje članom družine nekdanjega predsednika, nato pa se poklonil ob krsti. Papež se je tudi vpisal v žalno knjigo, v kateri je Napolitana označil za velikega človeka in služabnika države. Iz Vatikana so kasneje sporočili, da je želel papež s svojo prisotnostjo in molitvijo izkazati svojo naklonjenost do Napolitana in njegove družine ter počastiti njegovo služenje Italiji.
Italijanska vlada se je odločila, da bo za nekdanjega predsednika v torek razglasila dan žalovanja in priredila državniški pogreb. Na njem je pričakovati udeležbo politikov iz številnih držav Evropske unije. Vse do pogreba bodo zastave pred parlamentom spuščene na pol droga.
Napolitano je umrl v petek v starosti 98 let v rimski bolnišnici. Že dlje časa je imel zdravstvene težave, v zadnjih dneh pa se je njegovo stanje še poslabšalo. Bil je predsednik z najdaljšim stažem, ki je služil dva mandata med letoma 2006 in 2015.
Ob njegovi smrti so se zvrstili izrazi sožalja iz vsega sveta, tudi iz Slovenije. Predsednica republike Nataša Pirc Musar je izrazila sožalje v imenu države. Predsednik vlade Robert Golob je ob sožalju Napolitanovi družini in prebivalcem Italije poudaril, da je Italija izgubila eno svojih največjih političnih osebnosti. Bivši predsednik Borut Pahor, ki se je z Napolitanom tudi večkrat srečal, pa se je zahvalil za njegovo prizadevanje za dobre odnose med državama.