V Sloveniji so doslej na koronavirus testirali 13 ljudi, vsi so bili negativni, je na današnji novinarski konferenci dejala Maja Sočan z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Po besedah državne sekretarke na ministrstvu za zdravje Simone Repar Bornšek zaščitni ukrepi, kot so maske, zaradi tega virusa trenutno niso potrebni.
"Potniki, ki se vračajo iz tujine in dobijo bolezenske znake, naj po telefonu kontaktirajo zdravnika. Zaščitno vedenje pa ni potrebno, tudi maske ne. Tudi na Goriškem in v Prekmurju v tem trenutku niso potrebni dodatni ukrepi," je dejala Repar Bornškova. Zagotovila je, da bodo javnost sproti obveščali o spremembah. Že v torek pa se bodo sestali z vodstvi bolnišnic.
Italija je za torek sklicala sestanek pristojnih ministrov sosednjih držav, na katerem se bodo pogovarjali o nadaljnjih ukrepih. Po novem pa bodo na koronavirus testirali tudi bolnike z bolezenskimi z okužbami dihal, ki so obiskali štiri italijanske dežele. Gre za Lombardijo, Benečijo (Veneto), Emilija - Romanja in Piemont.
Vodja konzularne službe na zunanjem ministrstvu Andrej Šter je danes še poudaril, da meja z Italijo ostaja odprta in da je to dobro. Potovanje čez Italijo, uporaba njihovih cest ali letališč je še naprej varna, prav tako prečkanje meje z zahodno sosedo, je še dodal. Tako se na primer v Mursko Soboto vračajo srednješolci, ki so bili v Rimu na ekskurziji in so se za nasvet obrnili na ministrstvo za zunanje zadeve. "Dokler so zdravi, so v tranzitu in bodo po vrnitvi domov nadaljevali šolanje," je še dodal.
Državna sekretarka Repar Bornškova je danes poudarila, da so vsem zdravstvenim zavodom posredovali informacije glede koronavirusa, ne ve pa, kako komunikacija poteka znotraj zavodov. Zdravnikom je nenehno na voljo tudi dežurni epidemiolog za nasvete. "Če želiš priti do informacije, prideš do njih," je odgovorila na kritike iz zdravniških vrst, da od ministrstva in NIJZ niso dobili informacij glede koronavirusa.
Glede možnosti zapiranja izobraževalnih in drugih javnih ustanov je poudarila, da v tem trenutku to ne bi bilo smiselno, saj pri nas še nimamo niti potrjenega primera okužbe. "Vedno se tehta, kako bo tak ukrep vplival na družbo kot celoto in na zdravje družbe. Vsi ti ukrepi so izjemni in bodo imeli velik vpliv tudi na ekonomijo, zato morajo biti dobro pretehtani. Verjetno bo to težka odločitev," pa je dodala Sočanova, ki je navedla še, da je treba pred sprejetjem ukrepov vedeti, ali bodo res pomenili dobrobit za zdravje.
Sočanova je na vprašanje o kužnosti koronavirusa pojasnila, da "če sklepamo po poteku okužb pri drugih boleznih, so ponavadi kot nosilci virusa precej bolj pomembni bolniki kot pa tisti prenašalci, ki so brez simptomov".
"Vsaka temperatura in kašelj nista koronavirus," je še poudarila državna sekretarka. Sočanova pa je spomnila, da gre za kapljično okužbo, ki se prenaša na kratko razdaljo. "To ne pomeni, da se okuži cela soba, če vanjo stopi bolnik," je izpostavila. Previdnostni ukrepi pa so sicer enaki kot pri gripi. Pomembna je higiena rok in kašlja, bolni naj ostanejo doma.
Na današnji novinarski konferenci se je pojavila tudi informacija, da naj bi medtem v UKC Ljubljana že potrdili prvi primer okužbe. Sočanova je pojasnila, da teh informacij za zdaj nima. Da takega primera v tem trenutku nimajo, so pojasnili tudi v bolnišnici.
Zanikali govorice o primeru okužbe na celjskem
Na Celjskem so se danes dopoldne razširile govorice, da naj bi se nekdo iz Celja okužil s koronavirusom. Zato smo poklicali v celjsko bolnišnico, kjer nam je strokovni direktor Franc Vindišar povedal, da so v bolnišnici doslej opravili dve testiranji zaradi suma okužbe s koronavirusom. Prvo testiranje so opravili pred dnevi, test je bil negativen. Drugo testiranje so opravili danes dopoldne. Kužnino morajo nato fizično odpeljati na Inštitut za mikrobiologijo v Ljubljani, v roku treh ur pa dobijo odgovor, ali je test pozitiven ali ne. Rezultatov drugega testa še nimajo.
Tudi v FJK vsi testi negativni
Ukrepi v FJK so podobni tistim, ki so jih v prejšnjih dneh že uvedli v Benečiji, Emiliji - Romanji, Lombardiji in Piemontu. V FJK so jih uvedli, čeprav do danes še niso zabeležili primera okužbe z novim koronavirusom.
Po poročanju italijanske radiotelevizije Rai bodo v FJK morebitne okužene z novim koronavirusom namestili v vojašnico pri Lazaretu blizu meje s Slovenijo in ter na gradu v Tricesimu blizu Vidma. V tej italijanski deželi nadzirajo stanje 20 ljudi, pri katerih so sumili na okužbo. Vsi dosedanji testi so bili negativni.
Zmanjkalo mask, na NIJZ zavrnili informacijo o prvem okuženem Slovencu
V Lekarni Ljubljana so sporočili, da je zaščitnih mask zmanjkalo prav v vseh lekarnah, nove zaloge že naročajo. "Povpraševanje je zelo, zelo veliko," pravijo in dodajajo, da maske ves čas sproti naročajo, a imajo nekaj težav z zalogami tudi že dobavitelji. Cene mask kljub povečanemu zanimanju ostajajo enake.
Na Novogoriškem že prvi ukrepi
Novogoriški župan Klemen Miklavič je danes sklical sestanek s predstavniki zdravstvenih ustanov, šol, otroških vrtcev, igralnic, bencinskih servisov in trgovskih centrov zaradi pojava koronavirusa v Italiji. Zaradi možnosti širjenja virusa v Slovenijo so v novogoriških igralnicah že pripravili prve ukrepe.Tako so v igralnicah pripravili dozirnike za razkuževanje rok, vidno bolne obiskovalce pa so začeli prijazno odslavljati. Ob morebitnem širjenju virusa pa bodo razmišljali o še dodatnih ukrepih oziroma o možnosti zapiranja igralnic.
V Hitovih igralnicah na Goriškem namreč kar 75 odstotkov vseh gostov prihaja iz dežele Veneto, kjer so zaradi širjenja koronavirusa sprejeli ostre zaščitne ukrepe.
Novogoriški župan Klemen Miklavič je na novinarski konferenci po sestanku povedal, da je v nenehnem stiku z županom Gorice Rodolfom Ziberno, ki ga obvešča o vseh ukrepih na italijanski strani. Zaradi možnosti širitve virusa na slovensko stran pa bo pozval danes ministrstvo za zdravje, naj severnoprimorsko regijo obravnavajo zaradi bližine italijanske državne meje prednostno.
Zaradi povečanega števila telefonskih klicev bodo vzpostavili nove telefonske linije
Zaenkrat ni še potrebno razmišljati o uporabi mask, saj niso potrebne, pa je povedal predstavnik Nacionalnega inštituta za javno zdravje Mario Fafangel. Na novogoriški občini zato napovedujejo, da bodo upoštevali vsa navodila in priporočila, ki bodo za zaščito pred virusom sprejeta na nacionalni ravni.
Direktorica Zdravstvenega doma Nova Gorica Petra Kokoravec je povedala, da so na današnjem sestanku zaposlenih v zdravstvenem domu sklenili, da do nadaljnjega odpovedo vse preventivne zdravstvene preglede za otroke, medicinske sestre, ki so na tem področju zaposlene, pa bodo začasno premestili drugam. Zaradi povečanega števila telefonskih klicev bodo vzpostavili nove telefonske linije, na katerih bodo odgovarjali na vprašanja o koronavirusu. Prebivalce, ki sumijo, da so morebiti zboleli za koronavirusom, pa prosijo, naj jih pokličejo in naj nikar ne prihajajo v zdravstveni dom.
Otroke bodo učitelji in vzgojitelji podučili o pogostejšem umivanju rok
V šempetrski bolnišnici bodo morebitne zbolele za koronavirusom napotili na poseben vhod na urgenci, kjer jih bo sprejelo medicinsko osebje. Do zapolnitve prostih postelj pa bodo morebitne bolnike pošiljali na zdravljenje v ljubljanski UKC.
Na previdnost in posebne ukrepe so opozorili tudi vse šole in otroške vrtce. Od tam staršem otrok sporočajo, naj bolni otroci ostanejo doma, tudi če niso zboleli zaradi koronavirusa. Otroke pa bodo učitelji in vzgojitelji podučili o pogostejšem umivanju rok in kašljanju v rokav, kar pomeni najbolj učinkovito zaščito tudi pred širjenjem gripe, ki je še vedno prisotna na Goriškem.
Po županovih besedah prireditev zaenkrat ne bodo odpovedovali, vendar se to lahko kaj hitro spremeni. Zato so v nenehnem stiku s pristojnimi zdravstvenimi službami in predstavniki Občine Gorica, da bodo lahko hitro in učinkovito ukrepali ob morebitnih spremembah razmer.
Posnetek novinarske konference v Novi Gorici.
Novi koronavirus v Italiji zahteval sedem žrtev
Novi koronavirus je v Italiji danes zahteval štiri smrtne žrtve. Zadnja je umrla 62-letna ženska iz mesta Como, ki je imela že pred okužbo težave z zdravjem. Umrla sta tudi 84-letnik, ki se je zdravil v bolnišnici v Bergamu na severu države, poleg njega pa še 88-letnik iz kraja Caselle Landi v Lombardiji. Tretja žrtev je onkološki bolnik. Število okuženih v Italiji je medtem preseglo 220, od tega so jih 150 zabeležili v deželi Lombardija.
V primeru odreditve karantene zaposleni upravičeni do bolniškega nadomestila
Zaposleni, ki se po odredbi zdravnika znajdejo v karanteni, so upravičeni do bolniškega nadomestila. To gre v breme ZZZS. V primeru razglasitve epidemije ali drugačnih izrednih razmer, pa bi več stroškov krila država, so za STA pojasnili na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).
Trenutno so v Sloveniji štiri osebe, ki so v domači karanteni po vrnitvi s križarjenja na Japonskem, kjer je prišlo do izbruha koronavirusa. Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju določa, da bolniku, ki mu zdravnik odredi izolacijo, pripada bolniško nadomestilo v višini 90 odstotkov od osnove v breme ZZZS, je pojasnil vodja odnosov z javnostmi na ZZZS Damijan Kos.
V primeru razglasitve izrednih razmer in bistveno bolj obsežnih ukrepov, pa del financiranja prevzame država. Po pojasnilih Kosa v primeru odrejene karantene večjemu številu ljudi, kot se na primer trenutno dogaja v Italiji, namreč zdravstvena blagajna ne bi zmogla kriti tako velikih stroškov. To je namreč drastičen ukrep, ki je finančno zahteven.
Zakon o nalezljivih boleznih določa, da izredno situacijo, kot je epidemija, razglasi minister za zdravje, je pojasnil Kos. V takem primeru na vladi aktivirajo načrt ukrepanja na ravni države.
Hrvaški učenci po obisku Italije ostajajo doma
Gimnazijci iz hrvaškega Pulja so se vrnili v domovino po sobotnem obisku beneškega festivala. Italijanska vlada je zaradi zajezitve širjenja koronavirusa v soboto zvečer sprejela ukrep o izolaciji enajstih mest v deželah Lombardija in Veneto, kamor sodijo tudi Benetke. Po poročanju hrvaških medijev učitelji in učenci, ki so se mudili na 14-dnevni ekskurziji v Italiji, po vrnitvi na Hrvaško ostajajo v izolaciji. To pomeni, da ne smejo zapuščati svojih domov, izostajajo tudi od pouka.
Filip Zorićić, ravnatelj gimnazije, je za Regional Express potrdil, da v izolaciji ostaja 42 otrok in štirje profesorji. Kot je povedal, so na šoli storili vse, kar je v njihovi moči. "Zdaj bomo videli, kakšna bo situacija v naslednjih dneh." Po besedah Zorićića na potovanju ni bilo nobenih težav, nihče od učencev ali zaposlenih ni kazal bolezenskih znakov. "Niso edini, ki so obiskali karneval. Tam je bilo več hrvaških avtobusov. To niso bili samo učenci, ampak tudi drugi prebivalci. To se mi zdi še veliko večji problem," opozarja ravnatelj puljske gimnazije.
V 14-dnevni izolaciji ostajajo tudi vsi učenci iz Omiša in Splita, ki so se vrnili s potovanja po Italiji. Za zdaj se nihče od učencev ne počuti slabo.
Koronavirus se iz Irana širi v države v regiji
Novi koronavirus se iz Irana, kjer je po zadnjih podatkih zahteval najmanj 12 smrtnih žrtev, širi v države v regiji. O prvih primerih poročajo iz Kuvajta, Bahrajna in Afganistana.
Po podatkih iranskega ministrstva za zdravje je število smrtnih žrtev v Iranu naraslo na 12, število okuženih pa znaša 47, poročajo tuje tiskovne agencije.
Poslanec iz svetega mesta Kom je vlado danes obtožil, da prikriva celotno razsežnost izbruha virusa. Zatrdil je, da je samo v Komu virus zahteval najmanj 50 smrtnih žrtev.
Vlada je v odzivu sporočila, da je pri poročanju o koronavirusu transparentna. "Sporočili bomo podatke o številu smrti po državi. Obljubljamo, da bomo pri tem transparentni," je poudaril tiskovni predstavnik vlade Ali Rabiei.
Zaradi izbruha v Iranu je več držav v regiji prepovedalo potovanja v in iz Irana ter prekinilo letalske povezave s to državo. Kljub temu se je virus razširil tudi v druge države.
V Združenih arabskih emiratih okuženih 13 ljudi, med njimi sami tujci
Iz Kuvajta poročajo o treh primerih okužb. "Testiranja tistih, ki so prišli iz iranskega svetega mesta Mašhad so pokazala tri potrjene primere koronavirusa," je kuvajtsko ministrstvo za zdravje objavilo na Twitterju. Gre za 53-letnega državljana Kuvajta, 61-letnega državljana Savdske Arabije in 21-letnega Arabca brez državljanstva.
Približno tretjina od 1,4 milijona prebivalcev Kuvajta je sicer šiitskih muslimanov, ki pogosto obiskujejo verska središča v Iranu. Kuvajt gosti tudi okoli 50.000 iranskih delavcev.
Tudi približno polovica od nekaj manj kot milijona prebivalstva Bahrajna je šiitov, ki pogosto potujejo v Iran. Bahrajnsko ministrstvo za zdravje je sporočilo, da je bil na testiranju za novi koronavirus pozitiven njihov državljan, ki je prišel iz Irana, poročajo tuje tiskovne agencije.
O prvem primeru okužbe poročajo tudi iz Afganistana. Za boleznijo covid-19 je zbolel človek v provinci Herat, ki meji na Iran. Afganistan je sicer že v minulih dneh zaprl mejo z Iranom.
Od držav v regiji so okužbe zabeležili še v Združenih arabskih emiratih, kjer imajo 13 primerov, med katerimi so sami tujci. Zadnja sta 70-letni Iranec in njegova 64-letna žena.
Ko bo bolezen enkrat prišla v Avstrijo, bo prepozno
Iz strahu pred novim koronavirusom sta bila v nedeljo na meji med Italijo in Avstrijo več ur ustavljena dva vlaka s skupno okoli 500 potniki. Razlog za preplah sta bili dve potnici z vročino in kašljem. Sosednje države so zaskrbljene. V Avstriji razmišljajo celo o ponovni uvedbi nadzora na meji z Italijo, kjer so našteli že več kot 180 okuženih.
V Avstriji bo danes zasedal tudi posebni vladni štab z udeležbo zdravstvenega ministrstva in predstavnikov zveznih dežel, ki bo razpravljal o trenutnem stanju glede širjenja koronavirusa in sprejel morebitne odločitve. Te so po besedah notranjega ministra Karla Nehammerja odvisne od ocene strokovnjakov. Avstrijske varnostne oblasti sicer razmere obravnavajo zelo resno, je po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA še dejal Nehammer.
Svet za nacionalno varnost: Ukrepanje na meji smiselno uskladiti z drugimi državami, ki mejijo na Italijo
Sekretariat Sveta za nacionalno varnost se je danes seznanil z aktualnimi razmerami in aktivnostmi glede novega koronavirusa. Sklenili so, da je treba odločitve glede ukrepanja na meji z Italijo smiselno uskladiti z državami, ki mejijo na Italijo. Možnost pojava novega koronavirusa pri nas je po oceni ministrstva za zdravje velika.
Ministrstvo za zdravje ugotavlja, da je glede na izbruhe okužb v Italiji in drugje po svetu možnost pojava virusa v Sloveniji velika. "Situacija je zelo dinamična, a pod nadzorom. Slovenija je pripravljena na sorazmerno ukrepanje tako pri preprečevanju okužbe kot tudi pri omejevanju širjenja okužbe," so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje po današnji seji sveta za nacionalno varnost v razširjeni sestavi.
Seje sekretariata se je udeležil tudi predsednik vlade v odstopu Marjan Šarec, ki je predstavnikom pristojnih resorjev podal jasne usmeritve, da vsi deležniki sistema nacionalne varnosti v okviru svojih zmožnosti in pristojnosti podprejo aktivnosti ministrstva za zdravje. Ministrstvo za zdravje o vseh aktivnostih tekoče seznanja vlado in slovensko javnost.
Koordinacijska skupina za obvladovanje nalezljivih bolezni v zdravstvu se je preoblikovala v vladno delovno skupino na ravni državnih sekretarjev oz. ministrov, ki jo vodi državni sekretar oz. minister za zdravje.
Predstavniki različnih resorjev so danes poročali o svojih aktivnostih in zmogljivostih, v primeru nadaljnjih potreb, vključno s finančnimi, bodo o tem poročali vladi, so še sporočili.
Na Obali v torek sestanek glede pripravljenosti na morebitni pojav koronavirusa
Zaradi izrednih ukrepov, ki jih je ob širjenju novega koronavirusa konec tedna sprejela sosednja Italija, se bodo v torek na Mestni občini Koper na pobudo županov občin slovenske Istre sestali predstavniki pristojnih zdravstvenih in drugih služb ter preverili postopke ravnanja ob morebitnem pojavu koronavirusa v slovenski Istri.
Namen sestanka je prevetriti obstoječe postopke ravnanja ob morebitnem pojavu koronavirusa na območju slovenske Istre, oceniti njihovo ustreznost in jih po potrebi dopolniti ter se dogovoriti o sprejemu preventivnih ukrepov po posameznih področjih delovanja, so sporočili z Mestne občine Koper.
Na pobudo županov se bodo sestali predstavniki koprske območne enote Nacionalnega inštituta za javno zdravje, Splošne bolnišnice Izola, zdravstvenih domov Koper, Izola in Piran ter Zdravstvenega zavoda Kopilović, koprske izpostave Uprave RS za zaščito in reševanje, Luke Koper in drugih pristojnih služb štirih istrskih občin. Po sestanku je v torek ob 14. uri predvidena izjava za javnost.
Ob tem so na koprski mestni občini za STA še povedali, da so že prej vse občine preverile pri svojih službah, kakšni so ukrepi in načrti za primer pojava koronavirusa, že prejšnji teden pa so predvideli tudi sestanek županov občin Koper, Izola, Piran in Ankaran s pristojnimi o tem vprašanju proti koncu tega tedna. Ob pojavu novih okoliščin so zdaj sestanek sklicali za torek.
Medtem spletni portal Regionalobala poroča, da se je povpraševanje po zaščitnih maskah in razkužilih v Obalnih lekarnah v zadnjih dneh izjemno povečalo in da je v dežurni lekarni Koper mask že zmanjkalo. Kot je za portal povedala direktorica Obalnih lekarn Katja Gombač Aver, je slovenski trg z maskami slabo založen, zato zdaj po različnih koncih države iščejo preostale zaloge mask.
Na koprski Fakulteti za management Univerze na Primorskem pa so davi odpovedali nekaj predavanj. Fakulteta, ki jo obiskuje tudi nekaj Slovencev iz Italije, sicer normalno deluje, zaposleni pa se držijo priporočljivih preventivnih ukrepov, so za STA povedali na fakulteti.
Posebnih ukrepov kljub nekaterim pozivom še niso sprejeli v Švici
Avstrijske oblasti so zeleno luč za nadaljevanje poti vlakov dale malo pred polnočjo. Številni so pot nadaljevali proti Münchnu, pri tistih, ki so izstopili v Avstriji, pa so oblasti zabeležile osebne podatke, piše nemška tiskovna agencija dpa.
Razvoj razmer v Italiji sicer pozorno spremljajo tudi njen preostale sosede, vključno s Slovenijo. V Franciji se po besedah ministra za zdravje Olivierja Verana pripravljajo na morebitno epidemijo, češ da je možnost novih primerov bolezni v Franciji "zelo verjetna".
Sekretariat Sveta za nacionalno varnost o pripravljenosti na pojav koronavirusa
Sekretariat Sveta za nacionalno varnost razpravlja o pripravljenosti Slovenije na morebiten pojav novega koronavirusa. Zasedanja se udeležujejo povečini državni sekretarji ministrstev, navzoči pa sta tudi načelnica Generalštaba Slovenske vojske Alenka Ermenc in generalna direktorica policije Tatjana Bobnar.
V Sloveniji za zdaj potrjenega primera okužbe ni, so za STA zatrdili na ministrstvu za zdravje. Minister Aleš Šabeder je v nedeljo miril, da ni razloga za preplah. Stroka sicer ocenjuje, da se bo virus pojavil tudi pri nas.
O pripravljenosti na morebiten pojav virusa v Sloveniji razpravlja sekretariat Sveta za nacionalno varnost. Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Simona Repar Bornšek je ob prihodu povedala le, da bodo sprejeli pričakovane sklepe v smeri nadaljevanja aktivnosti. Izjava ministrstva za zdravje bo predvidoma ob 15. uri.
Državni sekretar na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Aleš Cantarutti je ob prihodu na zasedanje spomnil, da imajo pri ministru Zdravku Počivalšku ob 15. uri sestanek s predstavniki največjih izvoznih podjetij, s katerimi bodo razpravljali o možnih ukrepih, ki jih lahko sprejmejo za pomoč gospodarstvu ob pojavu koronavirusa.
Zaradi situacije v Italiji zaskrbljene tudi sosednje države
Po njegovih navedbah imajo pripravljene tri sklope ukrepov, o katerih pa še ni želel govoriti. Upa pa, kot je dejal, da bo zanje prejel podporo sekretariata Sveta za nacionalno varnost.
Po njegovih navedbah gre za pomoč podjetjem pri izpadu iz dobaviteljskih verig ob zmanjšanem povpraševanju in pri tem, kako nadomestiti izpad aktivnosti na sejemskih predstavitvah. Državni sekretar upa, da bodo po sestanku s podjetji imeli tudi kaj več podatkov o škodi, ki je zaradi koronavirusa v gospodarstvu že nastala.
Načelnica Generalštaba Slovenske vojske (SV) Alenka Ermenc je ob prihodu na zasedanje ugotavljala, da se bodo verjetno pogovorili o aktualnem dogajanju v soseščini. Kot je dejala, ima SV določene zmogljivosti, če se izkaže, da bi bilo treba podpreti tiste, ki običajno poskrbijo za take zadeve v državi.
Za takojšen sklic Sveta za nacionalno varnost glede koronavirusa se je v soboto zavzel prvak SDS Janez Janša. Premier Marjan Šarec, ki opravlja tekoče posle, je zagotovil, da se pristojni glede koronavirusa in pripravljenosti nanj dnevno usklajujejo.
Zadnji primeri koronavirusa v Evropi kažejo, da je pri preprečevanju širjenja virusa in varovanju evropskih državljanov ključno sodelovanje, je v nedeljo na Twitterju zapisal evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič. Danes je napovedal 232 milijonov evrov za ukrepanje za zajezitev novega koronavirusa.
Italija, kjer se virus širi, pa bo države EU danes tudi uradno obvestila o trenutnem stanju in predvidenih ukrepih. Po zadnjih podatkih je novi koronavirus v Italiji zahteval že pet smrtnih žrtev, zabeležili pa so že 219 okuženih, od tega večino v deželi Lombardija.
Zaradi situacije v Italiji so zaskrbljene tudi sosednje države. V Avstriji razmišljajo celo o ponovni uvedbi nadzora na meji z Italijo.
Šolske izlete v Italijo je že v nedeljo zvečer do nadaljnjega prepovedala Grčija
Hrvaško ministrstvo za izobraževanje je danes srednjim in osnovnim šolam svetovalo, naj odpovejo vsa za prihodnji mesec dni predvidena potovanja v Italijo. Ob tem so jih pozvali, naj o vseh predvidenih šolskih izletih v Italijo do konca junija obvestijo ministrstvo po elektronski pošti, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.
WHO: Hišni ljubljenčki naj bi bili varni pred novim koronavirusom
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je sporočila, da ne obstajajo dokazi o tem, da se psi ali mačke lahko okužijo z novim koronavirusom. Po navedbah mednarodne veterinarske organizacije tudi ni dokazov, da so hišni ljubljenčki ali druge domače živali izvor okužbe za ljudi, so sporočili iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
Znanstveniki domnevajo, da se je novi koronavirus z netopirja prenesel na luskavce in z njih na ljudi. Genetsko je bolj soroden virusu SARS kot virusu MERS. Družina do sedaj znanih koronavirusov se deli na alfa in beta koronaviruse, ki običajno okužijo sesalce, medtem ko gama in delta koronavirusi okužijo ptice in ribe.
Nekateri do sedaj znani koronavirusi lahko povzročajo zelo različne bolezni tudi pri hišnih ljubljenčkih, npr. psih in mačkah. Najpogosteje povzročajo prehodne driske pri psih, običajno brez drugih znakov bolezni, navaja Nataša Tozon iz Veterinarske fakultete v Ljubljani.
V ZDA na voljo cepivo za pse, ki ščiti pred okužbo s koronavirusi
Pri mačkah se redko pojavi infekcijsko vnetje potrebušnice, ki ga povzroča mutirana oblika mačjega koronavirusa. Zboli pet do 10 odstotkov okuženih mačk, navaja NIJZ na svoji spletni strani.
V ZDA je na voljo cepivo za pse, ki ščiti pred okužbo s koronavirusi, ki povzročajo okužbe črevesja. Cepivo v Evropi ni registrirano in ne varuje pred okužbami z novim koronavirusom, ki se je v začetku leta pojavil na Kitajskem. Mednarodna veterinarska organizacija za male živali tudi ne priporoča preventivnega cepljenja psov zaradi pojava novega koronavirusa.
Mednarodna veterinarska organizacija navaja, da trenutno ni dokazov, da se hišni ljubljenčki ali druge domače živali lahko okužijo z novim koronavirusom. Tudi ni dokazov, da so hišni ljubljenčki ali druge domače živali izvor okužbe za ljudi. Do takšnih ugotovitev si prišli tudi v Centru za nadzor bolezni v ZDA in Javnem zdravju Anglije, navajajo na NIJZ.
Znane in opisane so okužbe z drugimi, do sedaj znanimi koronavirusi, zato se svetuje, naj se oseba, ki preboleva akutno okužbo dihal, izogiba stikom z domačimi živalmi. Če pa je hišni ljubljenček zbolel in bil v stiku z osebo, ki je okužena z novim koronavirusom, naj lastnik pokliče veterinarja in se z njim dogovori za obisk. Vsekakor pa naj z obolelim hišnim ljubljenčkom ne obišče ambulante za živali, ne da bi se prej posvetoval z osebjem ambulante, še svetuje mednarodna veterinarska organizacija.
Na zdravniški zbornici opozarjajo, da mnogi zdravniki niso dobili informacij za ukrepanje ob novem koronavirusu
Zdravniška zbornica Slovenije je zjutraj na ministrstvo za zdravje in NIJZ naslovila pismo, v katerem med drugim opozarjajo, da številni zdravniki na primarni ravni niso seznanjeni z nobenimi ukrepi, ki naj bi jih izvajali ob morebitnem stiku z virusom. Zanima jih tudi, kakšna je razpoložljivost osebne zaščitne opreme za zdravstvene delavce.
V Zdravniški zbornici Slovenije so tudi med vikendom intenzivno spremljali dogajanja, povezana s širitvijo novega koronavirusa, in ukrepe, ki jih je v zvezi s tem predvidela država. Glede tega so tudi vzpostavljene povezave z zdravniškimi zbornicami sosednjih držav.
V stalnem stiku so tudi z zdravniki s terena, predvsem s specialisti družinske medicine in pediatrije, ki so zaskrbljeni in želijo odgovore na vprašanja. Ker številni zdravniki pravijo, da niso seznanjeni z nobenimi ukrepi ob morebitnem stiku z novim koronavirusom, sprašujejo, kdaj in na kakšen način bodo res vsi izvajalci na primarni ravni obveščeni o teh ukrepih.
Ob morebitni potrditvi okužbe se zdravniki sprašujejo, kam naj okužene napotijo
Zanima jih, kakšna je razpoložljivost osebne zaščitne opreme za zdravstvene delavce na primarni ravni. Mnogi sporočajo, da te opreme nimajo in da je tudi ne morejo kupiti. Sprašujejo, zakaj so v medijih prikazani zdravstveni delavci, ki tudi zunaj bolnišnic nosijo skafandre oz. ali jih morajo uporabljati tudi oni, da se zaščitijo. Sprašujejo, kdaj bodo zaposleni dobili primerno in učinkovito zaščitno opremo in kdo jim bo to opremo dostavil.
Zdravniki sprašujejo tudi glede načina ugotavljanja morebitne okuženosti s testi. Nekateri zavodi so te teste sicer dobili, a ne vedo, kdo bo te brise jemal in po kakšni poti jih bodo pošiljali v certificirane laboratorije in kdo bo poskrbel za transport.
Ob morebitni potrditvi okužbe se zdravniki sprašujejo, kam naj okužene napotijo. "Gre za razlikovanje med tistimi, ki so okuženi, a še brez kliničnih znakov, in tistimi, ki že kažejo posamezne klinične znake. Predvsem to vprašanje zanima kolege na obrobju države, kjer je tudi največ vstopnih točk v državo," so navedli v pismu ministrstvu in Nacionalnemu inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Prav tako ni navodil o tem, kam naj napotijo ljudi, za katere domnevajo, da so bili v stiku z obolelimi.
Opozarjajo, da vsi zdravstveni zavodi ne razpolagajo z izolacijskimi prostori oz. so ti namenjeni za opazovanje zbolelih z drugimi infekcijskimi boleznimi. Manjše enote družinske medicine takšnih prostorov nimajo, zato zdravniki sprašujejo, kako naj ravnajo v takšnih primerih.
Zdravnike zanima tudi, kakšna navodila naj dajo bolnikom glede samoopazovanja oz. ali obstajajo kakšna enostavna navodila (seznami opazovanih simptomov), ki bi jih lahko posredovali zaskrbljenim bolnikom.
Zdravnike in verjetno tudi druge zdravstvene delavce zanima, "ali so pripravljeni algoritmi za določitev oz. izbiro tistih, ki bodo vključeni v oskrbo obolelih". Gre za to, kako bodo odgovorni določali (izbirali) zdravstvene delavce, ki bodo skrbeli za paciente, ki bodo okuženi s COVID-19 in zbolele zaradi drugih akutnih stanj in poškodb, navajajo.
Poleg tega jih zanima, če in kdaj se bo država Slovenija odločila za bolj aktivne ukrepe za zamejitev širjenja okužbe (karantene, omejitev gibanja, prehodi državne meje in podobno).
Ker na zbornici do 13. ure niso prejeli odgovora na zastavljena vprašanja, so pismo z vprašanji javno objavili na svoji spletni strani.