"Ne moremo prepustiti Tokia ženski s preveč make upa!" so vpili njeni nasprotniki. Zaman.
Juriko Koike
je bila nedavno več kot prepričljivo izvoljena za guvernerko Tokia, s čimer je - kot prva ženska doslej - prevzela vodenje ne samo japonske prestolnice, ampak tudi več drugih mest v prefekturi. Politična kampanja je bila umazana kot še nikoli, polna seksističnih opazk. A Juriko se jim je smejala. "Navajena sem na to." Veteranka je na japonski politični sceni, na kateri, tako kot povsod po državi, dominirajo moški.
Od leta 1887 do danes
Med vsemi župani po svetu je žensk manj kot pet odstotkov, a podatek je lahko zavajajoč. Ženske so na čelu nekaterih največjih mest v Evropi in tudi drugod. In to ne od včeraj.
Virginia Raggi
Beppe Grillo
Chiara Appendino
Giusi Nicolini
Županji v službo z metrojem
Lanske lokalne volitve v Španiji, ki so dodobra pretresle špansko politično prizorišče, so ustoločile županji v dveh največjih španskih mestih. Vodenje prestolnice Madrida je prevzela 71-letna nekdanja vrhovna sodnica
Manuela Carmena
, ki se je v politiko podala na prigovarjanje predsednika stranke Podemos
Pabla Iglesiasa
. Obljubila je boj proti korupciji, razvoj javnega mestnega prevoza, povečanje subvencij za revne družine in znižanje svoje plače za več kot polovico, na 45 tisoč evrov na leto. V Barceloni, drugem največjem španskem mestu, je na oblast prišla
Ada Colau
, prav tako s podporo Podemosa. Napovedala je, da bo ustavila deložacije in privatizacijo javnih storitev, znižala bo cene elektrike in zagotovila minimalno plačo v višini 600 evrov. Tudi sama si bo župansko plačo znižala na 2200 evrov mesečno in ukinila županske privilegije. Prvi dan se je na novo delovno mesto, enako kot njena madridska kolegica, odpravila z metrojem.
Adriana Krnačova
Anne Hidalgo
Françoisa Hollanda
Bertranda Delanoëja
Hanna Gronkiewicz-Waltz
Jordanko Fandakovo