Zahodne zaveznice pripravljene na dolgoročno obrambno podporo Ukrajine

STA, M.R.
12.10.2022 21:38

Več kot 50 zahodnih držav, ki sestavljajo kontaktno skupino za obrambo Ukrajine, je izrazilo pripravljenost za nadaljnjo krepitev najnujnejših in dolgoročnih obrambnih zmogljivosti te države.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ukrajinski vojaki ob uničenem ruskem tanku v kraju Peski.
EPA

To je po sestanku kontaktne skupine v Bruslju povedal ameriški obrambni minister Lloyd Austin. Uvodoma je obsodil nedavne ruske raketne napade na mestna središča in civilno infrastrukturo v Ukrajini in dodal, da so napadi razgalili rusko zlobo in krutost. Po njegovih besedah je Ukrajina od septembra z izjemnimi dosežki spremenila dinamiko vojne, a bo vseeno potrebovala nadaljnjo pomoč.

Tudi generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg je obsodil ruske zračne napade in jih označil za znak šibkosti, saj Rusija po njegovih ocenah trenutno izgublja na bojišču.

"Te zmage pripadajo pogumnim ukrajinskim vojakom. Vendar so bila prizadevanja kontaktne skupine za varnostno pomoč, usposabljanje in vzdrževanje ključnega pomena. Zato bomo še naprej krepili obrambne zmogljivosti Ukrajine za današnje in dolgoročne potrebe te države" je dodal Austin.

Pojasnil je, da so članice kontaktne skupine Ukrajini namenile za več milijard dolarjev vojaške, humanitarne in finančne pomoči, poleg tega pa si prizadevajo za nove naložbe v industrijo, da bi izpolnile obrambne zahteve Kijeva.

Ameriški obrambni minister Lloyd Austin 
Reuters

"Vse bolj se pripravljamo na dodatno podporo potrebam Ukrajine v prihodnjih zahtevnih mesecih in letih," je dejal ameriški obrambni minister, ki je imel pri tem v mislih tudi nedavno napoved ZDA o novi vojaški pomoči Ukrajini.

S to napovedjo so se ZDA zavezale, da bodo Ukrajini poslale nov paket vojaške pomoči v vrednosti 1,1 milijarde dolarjev, ki vsebuje orožje in vojaško opremo, vključno z 18 raketnimi sistemi Himars ter več sto oklepnimi vozili, radarji in protiletalskimi baterijami.

Kot je še dodal Austin, bo dolgoročna podpora Ukrajini pomenila zlasti okrepitev prizadevanj za usposabljanje "ukrajinskih obrambnih sil, da bi kar najbolje izkoristile svoje nove zmogljivosti", in "spodbujanje k inovacijam".

Dodatno finančno podporo Ukrajini so danes po srečanju ob robu jesenskega zasedanja Mednarodnega denarnega sklada (IMF) v Washingtonu napovedali tudi finančni ministri držav članic skupine G7, med drugim za zagotavljanje osnovnih storitev in odpravljanje kritičnih infrastrukturnih pomanjkljivosti.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta