Šef britanskih obveščevalcev: "Mi vemo, da je Putin precenil položaj." Kako daleč bo zaostroval ruski predsednik?

Va
11.10.2022 10:18

So novi intenzivni napadi ruske vojske na ukrajinska mesta tri četrt leta od začetka vojaške agresije demonstriranje moči ali dejanje obupa, ker se Ukrajina ne pokori?

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Vladimir Putin
EPA

Rusiji zmanjkuje orožja, "stroški" Kremlja - mrtvi vojaki, uničena oprema - pa so neverjetni, trdi šef britanskih obveščevalcev Jeremy Fleming, je objavil Dnevnik.hr.

"Odločitve ruskega predsednika Vladimirja Putina po neuspešnem osvajanju Kijeva v začetku vojne in neuspehih na vzhodu Ukrajine so zelo slabe," je Fleming ocenil v govoru v Londonu. "Ruske sile so izčrpane. Cena, ki jo Rusija plačuje v smislu izgubljenih življenj in uničene vojaške opreme, je šokantna," pravi.

Ruski rezervisti v Donecki regiji.
Reuters

"Mi vemo, tako kot tudi ruski poveljniki na bojišču, da njihove zaloge streliva kopnijo. Kakšna je realnost, potrjujejo vpoklici ujetnikov, zdaj pa tudi mobilizacija na desettisoče neizkušenih rezervistov. Tudi rusko prebivalstvo začenja to razumeti, vidijo, da je Putin precenil položaj. Rusi bežijo od mobilizacije, vedo, da jim bodo drastično omejili dostop do modernih tehnologij."

Financial Times: Najhujše šele prihaja

Financial Times pa je objavil negativnejšo projekcijo. Poznavalec ruskih razmer Aleksander Gabujev ocenjuje, da najhujše šele prihaja. Ker Ukrajina vse bolj zmaguje na konvencionalnem bojnem polju, so odgovori Moskve vse bolj nepredvidljivi, neproporcionalni in destruktivni.

Novi napadi na Ukrajino po njegovem dokazujejo, da je ruski arzenal še vedno velikanski, Putin pa se nikakor ne umika, ampak bo napadel še močneje in tako maščeval ponižujoče neuspehe nuklearne velesile na konvencionalni fronti, in to celo ne glede na strateške posledice svojega delovanja.

Zdaj ruski predsednik deluje (tudi) na emotivni pogon in Zahod nima veliko časa, da se na zaostrovanje pripravi, ocenjuje Gabujev.

Okno za poseg diplomacije bi se po njegovem odprlo šele na najvišji točki konflikta Rusija vs. Ukrajina/Zahod in pogajanja bi morala vključiti ameriškega predsednika, "ker je za Kremelj Joe Biden edini pravi šef nasprotnikove koalicije".

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta