Zamrznitev vizumskega sporazuma za Moskvo absurd, za Kijev polovični ukrep

STA, Va
01.09.2022 14:14

Zunanji ministri EU so v sredo na neformalnem zasedanju v Pragi dosegli politično soglasje, da se popolnoma zamrzne sporazum med EU in Rusijo o poenostavljenem izdajanju vizumov iz leta 2007.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Reuters

Ruske oblasti so danes obsodile odločitev zunanjih ministrov Evropske unije, da se zaradi vojne v Ukrajini zamrzne sporazum o poenostavljenem izdajanju vizumov med EU in Rusijo. Moskva je obenem posvarila pred morebitnimi povračilnimi ukrepi.

"To je slabo za Ruse. Pridobivanje vizumov bo trajalo dlje, a bo to otežilo razmere tudi za Evropejce," je na novinarski konferenci dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov in zamrznitev sporazuma označil za še eno absurdno odločitev Zahoda v nizu nenehnih absurdov.

Zunanji ministri EU so v sredo na neformalnem zasedanju v Pragi dosegli politično soglasje, da se popolnoma zamrzne sporazum med EU in Rusijo o poenostavljenem izdajanju vizumov iz leta 2007. To pomeni, da bodo ruski državljani precej težje pridobili schengenski vizum.

Več držav, predvsem Poljska in baltske, je sicer zahtevalo popolno prepoved izdajanja turističnih vizumov ruskim državljanom. Bodo pa lahko te države, ki mejijo na Rusijo, z nacionalnimi ukrepi omejile vstopanje od tam.

Nekatere vzhodne članice EU so Rusom že prenehale izdajati turistične vizume, vendar se lahko ruski državljani z vizumi, ki so jih izdale druge članice, prosto gibljejo znotraj 26 držav - ob 22 članicah EU so to še Islandija, Lihtenštajn, Norveška in Švica. Še dodatnih 19 držav zunaj območja sprejema tujce, ki potujejo s schengenskim vizumom.

Ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba je zamrznitev sporazuma v sredo označil za "polovični ukrep" in dejal, da bi bilo treba vstop v EU dovoliti zgolj tistim ruskim državljanom, ki državo zapuščajo iz humanitarnih ali političnih razlogov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta