Parlamentarni odbor za okolje je danes popoldne podprl imenovanje Jessike Roswall za komisarko za okolje, odpornost voda in krožno gospodarstvo, je na družbenem omrežju X sporočila desnosredinska politična skupina Evropske ljudske stranke (EPP), ki ji Jessika Roswall pripada.
Predstavniki političnih skupin v odboru so se na srečanju, namenjenem ocenjevanju nastopa nekdanje švedske ministrice za evropske zadeve, sestali že v torek zvečer po zaslišanju. Vendar pa je večina koordinatorjev po neuradnih informacijah nasprotovala njenemu imenovanju, tako da so ga preložili na danes popoldne.
Danes je nato na težave pri potrjevanju naletela tudi belgijska kandidatka za komisarko za krizno upravljanje iz vrst liberalcev (Renew) Hadja Lahbib, ki so jo dopoldne zaslišali štirje parlamentarni odbori. Popoldne so evroposlanci po dogovoru političnih skupin poleg Roswall potrdili tudi njo.
Tako se zaslišanja komisarskih kandidatov v Evropskem parlamentu nadaljujejo brez večjih pretresov. Doslej jih je zeleno luč pristojnih odborov prejelo 12, med zadnjimi tudi kandidatka za komisarko za področje finančnih storitev Maria Luis Albuquerque iz Portugalske.
Komisarski kandidat iz Litve bi krepii evropsko obrambo
Kandidat za evropskega komisarja za obrambo iz Litve Andrius Kubilius je v svojem nastopu v Evropskem parlamentu danes poudaril potrebo po krepitvi evropske obrambe in povečanju obrambnih izdatkov, pri čemer je omenil obrambni ščit EU. Opozoril je tudi na možnost ruske agresije na države članice EU in pozval k okrepitvi podpore Ukrajini.
Kubilius, ki mu je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen dodelila eno od glavnih prednostnih področij prihodnjega mandata - obrambo, je v današnji predstavitvi poslancem poudaril pomen krepitve skupne evropske obrambe in se zavzel za povečanje obrambnih izdatkov.
Nekdanji litovski premier je opozoril, da bo Rusija do konca tega desetletja morda želela "preizkusiti odločenost EU in Nata" z napadom na državo članico. "Razumeti moramo, da priprava veliko stane, pomanjkanje pripravljenosti pa še več, ne samo za naravne nesreče, ampak tudi za obrambo," je povedal.
"Več moramo porabiti ne za Donalda Trumpa, temveč za grožnje Vladimirja Putina," je dejal Kubilius, ki je sebe označil za "komisarja za mir, ne za militarizacijo", pri tem pa po poročanju italijanske tiskovne agencije Ansa citiral znani rek: "Če hočeš mir, se pripravi na vojno."
Pri tem je omenil tudi izgradnjo evropskega obrambnega ščita. Kubilius podpira odnose z ZDA, vendar pa je po njegovem jasno, da odgovornost za obrambo Evrope ne sme biti odvisna od tega, kaj se dogaja onstran Atlantika.
Izgradnja zračne obrambe EU bo stala približno 500 milijard evrov, je dejal Kubilius, ki se je pri tem dolgoročno zavzel za razvoj evropske obrambne industrije, pa tudi za povečevanje izdatkov za obrambo, saj da je to v najboljšem interesu Evrope.
Na vprašanje, kje bo našel denar za spodbujanje obrambne industrije, je Kubilius poslancem dejal, da pričakuje "bistveno večjo porabo za obrambo in vesolje v naslednjem večletnem finančnem okviru" EU, poroča bruseljski spletni portal Politico.
Evropa mora tudi okrepiti svoja prizadevanja, ko gre za podporo Ukrajini, je še dejal Kubilius, pri čemer je omenil nedavno objavljeni mnenjski članek generalnega sekretarja Nata Marka Rutteja v Politicu. "Doslej je naša podpora ohranjala Ukrajino v boju, vendar moramo storiti veliko več," je dejal.
Varhelyi poudaril pomen oskrbe z zdravili
Madžarski kandidat za evropskega komisarja za zdravstvo in dobrobit živali Oliver Varhelyi je na današnjem zaslišanju v Evropskem parlamentu kot ključno prednostno nalogo svojega mandata v primeru potrditve izpostavil varnost oskrbe z zdravili. Deležen pa je bil tudi vprašanj o reproduktivnih pravicah žensk in dostopu skupnosti LGBTIQ do zdravstva.
Varhelyi je na zaslišanju na odborih za okolje, javno zdravje in varnost hrane ter za kmetijstvo napovedal, da bo v primeru potrditve v prvih stotih dneh na položaju predstavil predlog evropskega akta o kritičnih zdravilih.
"Akt o kritičnih zdravilih je po mojem mnenju ključna pobuda za spodbujanje dostopnosti in evropske proizvodnje zdravil," je povedal in pojasnil, da bo ta zakonodajni predlog državam članicam med drugim omogočil skupno naročanje zdravil.
Za dostopnost zdravil je pomembna tudi podpora evropskemu farmacevtskemu in biotehnološkemu sektorju, kjer je treba prav tako posodobiti zakonodajo, je povedal kandidat.
Med prioritetami je navedel še področje preventivnega zdravja. Med drugim namerava pripraviti načrt za preprečevanje bolezni srca in ožilja po zgledu evropskega načrta na področju rakavih obolenj.
Več evroposlancev je komisarskemu kandidatu iz Madžarske zastavilo tudi vprašanja v zvezi s pravico do umetne prekinitve nosečnosti. Varhelyi meni, da gre pri reproduktivnih pravicah žensk bolj za vprašanje ustavnih oziroma človekovih pravic kot pa za zdravstveno vprašanje. Poudaril je, da odločanje o pravici do splava ni v pristojnosti EU.
V odgovorih na vprašanja o pravicah skupnosti LGBTIQ na področju zdravstva pa je poudaril, da mora biti dostop do zdravstvene oskrbe omogočen vsem ne glede na spol oziroma spolno usmerjenost.
Dosedanji evropski komisar za širitev bo v primeru potrditve v naslednjem mandatu Evropske komisije pristojen tudi za področje dobrobiti živali. Priznal je, da zapiranje živali v kletke postaja zastarelo, vendar pa je treba predloge za končanje tega sprejemati v posvetovanju s tistimi, ki jih bodo morali izvajati.
Tesen zaveznik madžarskega premierja Viktorja Orbana je bil sicer v iztekajočem se mandatu komisije tarča številnih kritik s strani evroposlancev, tudi zaradi svojega odnosa do parlamenta. Vendar pa so se današnja vprašanja nanašala predvsem na vsebinska področja, za katera bo pristojen.
Po zaslišanju se bodo sestali predstavniki političnih skupin v obeh pristojnih odborih, ki bodo ocenili njegov nastop. Če z njim niso bili zadovoljni, mu lahko pošljejo dodatna vprašanja ali pa ga povabijo na dodatno zaslišanje.