Zunanje ministrstvo decembra zavrnilo izvoz orožja v Izrael

STA, Va, M.R.
26.01.2024 15:13

Ministrstvo za obrambo je potrdilo, da je upravni organ Mors slovenskemu podjetju zavrnil izdajo dovoljenja za izvoz orožja v Izrael.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je ilustrativna. 
Reuters

Odločitev je bila sprejeta na podlagi zakona o obrambi, ki predvideva zavrnitev izvoznega dovoljenja v primeru pospeševanja ali omogočanja spopadov v državi, ki je končni uporabnik orožja, so pojasnili na ministrstvu za obrambo in navedli, da se je na upravni organ znotraj ministrstva obrnilo več slovenskih podjetij in prosilo za informacije glede možnosti izvoza v Izrael, saj se je z eskalacijo spopadov v Gazi tam situacija močno zaostrila.

Ministrstvo jim je pojasnilo, da bo "tako kot za Ukrajino tudi v tem primeru sledilo določbi 77. člena zakona o obrambi, in sicer 3. alineji 3. odstavka, ki pravi, da se izdaja izvoznega dovoljenja zavrne, če bi se pospeševalo ali omogočalo oborožene spopade v državi, ki je končni uporabnik vojaškega orožja ali opreme".

Po navedbah ministrstva je eno podjetje kljub temu podalo vlogo za izdajo izvoznega dovoljenja v Izrael. Upravni organ Mors je vlogo sprejel, jo obravnaval in za predhodno mnenje zaprosil medresorsko komisijo za nadzor prometa z vojaškim orožjem in opremo ter prenosa obrambnih proizvodov, ki je podala negativno mnenje.

"Mnenje komisije je temeljilo pretežno na obstoju očitnega tveganja, da bi se vojaška tehnologija ali oprema, namenjena za izvoz, lahko uporabila za povzročitev hujših kršitev mednarodnega humanitarnega prava, kar je uradna oseba upoštevala pri upravnem odločanju in zato izdala zavrnilno odločbo," so še sporočili na Morsu.

O tej temi je danes prva neuradno poročala Mladina. Iz javno dostopnih podatkov obrambnega ministrstva je razbrati, da Slovenija v Izrael orožje redno izvaža. Zunanje ministrstvo (MZEZ) naj bi bilo decembra zavrnilo izvoz orožja v Izrael. Sklicuje se na neuradne informacije, ki kažejo na odločitev, ki da načeloma ni v skladu z dosedanjo prakso. Na MZEZ so pojasnili, da odločitve o dovoljenjih sprejema obrambno ministrstvo ob posvetovanju z MZEZ.

Mladina sicer ne navaja, za kakšno dovoljenje glede izvoza orožja je šlo, katero podjetje je zanj zaprosilo, niti kaj je želelo izvoziti. "V primeru vojaškega orožja in opreme odločitve o posameznih izvoznih dovoljenjih sprejema ministrstvo za obrambo, ki se pred tem posvetuje skozi posebno vladno komisijo za izvoz orožja in vojaške opreme s pristojnimi ministrstvi in vladnimi službami, tudi z MZEZ, ki poda zunanjepolitični nasvet," so odgovorili iz Mladike.

Slovenija redno izvaža orožje v Izrael

Iz javno dostopnih podatkov obrambnega ministrstva je možno razbrati, da Slovenija v Izrael redno izvaža orožje. Zadnje dostopno poročilo iz leta 2022 kaže, da je država izdala osem dovoljenj za izvoz v Izrael v skupni vrednosti 217.358 evrov. Specifično so sedem dovoljenj izdali v kategoriji kovani, liti in drugi nedokončani proizvodi, eno pa v kategoriji specializirana oprema za vojaško usposabljanje ali za simuliranje vojaških scenarijev ter posebej zanje zasnovane komponente in dodatki.

Zunanje ministrstvo mnenje glede izvoza poda v skladu s skupnim stališčem EU o nadzoru izvoza orožja, ki določa osem meril, ki jih države članice upoštevajo pri odločanju, so še dodali na MZEZ. Eno od teh meril je tudi spoštovanje človekovih pravic v namembni državi in spoštovanje mednarodnega humanitarnega prava v namembni državi.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta