Sodišče ni odredilo končanja izraelskega vojaškega posredovanja v Gazi, odredilo pa je, naj sprejme ukrepe za preprečitev genocida v Gazi.
Izrael mora sprejeti vse ukrepe, ki so v njegovi moči, da prepreči in kaznuje neposredno in javno spodbujanje h genocidu, je v obravnavi tožbe Južne Afrike proti Izraelu odločilo sodišče.
Kot je dodalo, mora spoštovati 2. člen konvencije o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida, ki med drugim prepoveduje ubijanje pripadnikov določene skupine, povzročanje hudih telesnih ali duševnih poškodb članom skupine ter namerno ustvarjanje razmer, katerih namen je povzročiti popolno ali delno uničenje skupine.
Izrael bo moral glede na odločitev sodišča ohraniti vsakršne dokaze glede domnevnih genocidnih dejanj v Gazi ter misijam za ugotavljanje dejstev ne bo smel preprečevati dostopa do njih. Sodišče je izrazilo tudi zaskrbljenost zaradi usode talcev, ki jih zadržuje palestinsko islamistično gibanje Hamas, in pozvalo k njihovi takojšnji izpustitvi.
O sprejetih ukrepih in izvajanju odločitev ICJ bo moral Izrael sodišču poročati čez mesec dni.
Slovenija pričakuje, da bodo odločitev sodišča spoštovale vse strani v konfliktu
Slovenija pozdravlja odločitev sodišča in pričakuje, da bodo odločitev sodišča spoštovale vse strani v konfliktu, so sporočili z ministrstva za zunanje zadeve. "Pričakujem takojšnjo uresničitev današnje odločitve ICJ. Sodišče je izpostavilo pomen mednarodnega prava, saj je dopustilo nadaljnji postopek RJA proti Izraelu po konvenciji o genocidu in z začasnimi ukrepi odredilo Izraelu, da v Gazi zaščiti civilno prebivalstvo. Gre za jasna sporočila Izraelu, da mora takoj ustaviti morijo nad civilnim prebivalstvom v Gazi", je ob objavi odločitve sodišča dejala zunanja ministrica Tanja Fajon.
Predsednica sodišča Joan E. Donoghue, ki je prebrala odločitve, o katerih je glasovalo 17 sodnikov ICJ, je ob tem izrazila zaskrbljenost zaradi visokega števila žrtev v Gazi. Opozorila je, da je izraelska vojaška operacija povzročila veliko število smrti ter množično uničenje domov, prisilno razselitev večine prebivalcev in obsežno škodo na civilni infrastrukturi.
"V palestinski enklavi je umrlo že več kot 25.000 ljudi, 1,7 milijona pa je razseljenih. Približno 1,4 milijona ljudi sedaj živi v zavetiščih Združenih narodov, kjer jim primanjkuje vsega," je nadaljevala in ob tem poudarila, da natančnih številk o žrtvah in razseljenih, ki prihajajo iz Gaze, za zdaj ni mogoče neodvisno preveriti.
Citirala je izjave koordinatorja ZN za nujno pomoč Martina Griffithsa, da je Gaza postala kraj smrti in obupa ter izpostavila nekatere sporne izjave predstavnikov izraelskih oblasti. Med drugim je omenila izjavo izraelskega obrambnega ministra Joava Galanta, ki je izraelskim vojakom dejal, da se v Gazi borijo proti "človeškim živalim".
Izrael od začetka vojaških operacij v Gazi trdi, da si prizadeva za čim manjše število žrtev med civilisti, sodnica pa meni, da ti ukrepi niso zadostni. "Obstaja resna nevarnost, da se humanitarne razmere poslabšajo, preden sodišče izda končno sodbo," je še dodala.
EU: Odredbe so za pogodbenice zavezujoče
"EU ponovno potrjuje, da še naprej podpira Meddržavno sodišče, glavno sodno telo Združenih narodov," sta v skupni izjavi zapisala Evropska komisija in visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell. Poudarila sta, da so odredbe ICJ zavezujoče in da jih pogodbenice morajo spoštovati. "EU pričakuje njihovo popolno, takojšnje in učinkovito izvajanje," so dodali.
Sodišče bi danes teoretično lahko zavrglo tožbo oziroma ugotovilo, da ni pristojno za njeno obravnavo, a je svojo pristojnost potrdilo in s tem odločilo, da ima Južna Afrika pravno podlago za vložitev tožbe.
Sodišče je danes sporočilo odločitev le o zahtevi Pretorie za nujne izredne ukrepe, ne pa o vprašanju, ali Izrael izvaja genocid v Gazi. Sojenje glede slednjega bo predvidoma trajalo več let. Kot je še pojasnil ICJ, želijo z izrednimi ukrepi zagotoviti, da bodo Palestinci v Gazi, medtem ko bodo sodniki obravnavali temeljno obtožbo Južne Afrike proti Izraelu, deležni določene zaščite.
V svetu pozdravili sodbo
Iz Madrida so sporočili, da odločitev ICJ pozdravljajo in vpletene strani pozvali, naj ukrepom, ki jih je določilo sodišče, sledijo. "Še naprej se bomo zavzemali za mir in konec vojne, izpustitev talcev, dostop do humanitarne pomoči in ustanovitev palestinske države," je na omrežju X zapisal španski premier Pedro Sanchez.
Z odločitvijo je zadovoljen tudi turški predsednik Recep Tayyip Erdogan. "Odločitev o začasni odredbi, ki jo je sprejelo Mednarodno sodišče v zvezi z nečloveškimi napadi v Gazi, se mi zdi dragocena in jo pozdravljam," je zapisal v odzivu na družbenih omrežjih. Izrazil je upanje, da se bodo izraelski napadi na civiliste v enklavi končali.
Kot je še dejal, si bo Ankara še naprej prizadevala za vzpostavitev premirja in nadalje trajnega miru. "Še naprej bomo spremljali postopek z namenom, da vojni zločini, storjeni nad nedolžnimi palestinskimi civilisti, ne bodo ostali nekaznovani," je še zagotovil dolgoletni turški predsednik, ki je od začetka vojne v Gazi eden najostrejših kritikov Izraela.
Sodbo ICJ so pozdravili tudi v Teheranu. Zunanji minister islamske republike Hosein Amir Abdolahian je ob tem čestital Južni Afriki za uspeh, države po svetu pa je pozval, naj njeno tožbo podprejo.
Netanjahu: Obtožbe so nezaslišane
Čeprav so odločitve ICJ za države zavezujoče in se nanje ni mogoče pritožiti, sodišče svojih sodb ne more uveljaviti oziroma ne more prisiliti države, da jih izvaja. Izraelski premier Benjamin Netanjahu je že namignil, da se ne bo čutil zavezanega nobeni odločitvi sodišča. "Nihče nas ne bo ustavil - ne Haag, ne os zla in nihče drug," je dejal v začetku meseca.
"Obtožbe o genocidu niso le napačne, ampak tudi nezaslišane, zato bi jih morali dostojni ljudje povsod zavrniti," pa je po objavi odločitve ICJ dejal Netanjahu. Poudaril je, da se bo Izrael še naprej branil in pri tem spoštoval mednarodno pravo. Prav tako bo nadaljeval vojno v Gazi do popolne zmage in do vrnitve vseh talcev, ki jih zadržuje palestinsko islamistično gibanje Hamas, je dodal.
Galant je medtem zavrnil odločitev ICJ. "Naši državi ni treba predavati o morali, da bi razlikovala med teroristi in civilnim prebivalstvom v Gazi," je zapisal na družbenih omrežjih ter tožbo Južne Afrike označil za antisemitsko. "Izraelske sile in varnostne agencije bodo še naprej delovale z namenom uničenja vojaških in upravnih zmogljivosti teroristične organizacije Hamas ter vrnitve talcev domov. Popolnoma zaupam v naše vojake," je nadaljeval.
Tudi zunanji minister Izrael Kac je poudaril, da je Izrael zavezan mednarodnemu pravu ter izpostavil pravico države do samoobrambe. Ob tem se je zahvalil izraelski pravni ekipi, ki je državo zastopala na ICJ. "Izrael in judovsko ljudstvo ste zastopali častno. Na vas smo ponosni," je še dodal.
Hamas sodbo ICJ vidi kot prispevek k izolaciji Izraela
"Odločitev sodišča je pomemben dogodek, ki prispeva k izolaciji Izraela in razkritju njegovih zločinov v Gazi," je v odzivu na sodbo sporočilo palestinsko islamistično gibanje Hamas.
Sodbo je pozdravila tudi Palestinska uprava v Ramali na zasedenem Zahodnem bregu. Po besedah zunanjega ministra Rijada al Malikija je sodišče razsodilo v prid človečnosti in mednarodnega prava. Dodal je, da so sodniki pri tem izhajali iz dejstev.
Južna Afrika pozdravila odločitev ICJ kot zmago za vladavino prava
"Današnji dan pomeni odločilno zmago za mednarodno vladavino prava in pomemben mejnik v iskanju pravice za palestinsko ljudstvo," je v odzivu na odločitev ICJ sporočilo južnoafriško zunanje ministrstvo.
Sodbo ICJ je pozdravila tudi stranka Afriški nacionalni kongres (ANC) na čelu z južnoafriškim predsednikom Cyrilom Ramaphoso.