Med mesta, v katerih organizirajo parade ponosa, se bo v soboto, 29. junija, prvič uvrstil tudi Maribor. Parada bo v organizaciji MKC Maribor v sodelovanju z romunsko organizacijo Go Free v okviru mednarodnega projekta Združeni s ponosom potekala pod sloganom Ljubezen ne izbira, zakaj bi ti? V Ljubljani parado ponosa pripravljajo že 19-ič, letos v okviru dvanajstdnevnega festivala pod geslom Presezimo kulturo sovraštva.
Korenine parad ponosa segajo natančno 50 let v preteklost. Takrat se je v soseski Greenwich Village v New Yorku začel stonewallski upor, kakor so poimenovali več spontanih, nasilnih demonstracij članov skupnosti LGBT, ki so vzniknile kot odziv na policijske racije v gejevskem lokalu Stonewall Inn v zgodnjem jutru 28. junija 1969. Iz njih sta se razvila organizirano gibanje gejev in lezbijk in boj za pravice skupnosti LGBT (kratica, ki zaobjema lezbijke, geje, biseksualne in transspolne osebe) v ZDA in kasneje tudi drugod po svetu.
Med mitom in resničnostjo
1. V času stonewallskega upora je bil homoseksualni odnos kaznivo dejanje v vseh zveznih državah ZDA razen v Illinoisu, kjer so ga dekriminalizirali osem let prej.
2. Ameriško združenje psihiatrov je homoseksualnost leta 1952 uvrstilo na seznam duševnih motenj. Oznako so umaknili šele leta 1973.
3. Časopisi so lezbijke in geje opisovali kot ženske s kratkimi in moške z dolgimi lasmi.
4. Izraz gej se je uveljavil v 60-ih letih kot sprejemljiv izraz za homoseksualne moške, ker ni imel klinične konotacije kot izraz homoseksualec, ki so ga uporabljali v psihiatriji.
5. V novejšem času se uporablja kratica LGBTIQ+, ki vključuje tudi interspolne, kvir in druge seksualno in spolno nenormativne identitete.
To je bila kaplja čez rob
Med racijo v lokalu Stonewall Inn v zgodnjem sobotnem jutru 28. junija 1969 je policija izgubila nadzor nad situacijo. Na kraju dogodka se je začela zbirati množica, ki je spodbujala upor, kmalu so se geji in njihovi pristaši spopadli s policisti. Prisotni trdijo, enako so potrdile tudi kasnejše analize dogodka, da so se protesti začeli povsem spontano.
Svoboda, ki je predolgo zamujala
LGBT v Sloveniji
Organizirano LGBT-gibanje se je v Sloveniji začelo že v 80-ih letih. Leta 1984 je bila ustanovljena sekcija Magnus, prva gejevska organizacija v tedanjih socialističnih državah, leta 1987 je bila oblikovana lezbična sekcija LL.
Prva parada ponosa je bila organizirana leta 2001 kot protest proti ravnanju zaposlenih v ljubljanskem lokalu Galerija, ki so zavrnili vstop Branetu Mozetiču in Jeanu Paulu Daoustu. Redar ju je odslovil z besedami, da "lokal ni za tako vrsto ljudi". Ker mestne oblasti dejanja niso obsodile, so aktivisti in aktivistke začeli organizirati prvo spontano parado ponosa v Sloveniji, imenovano Obvoznica mimo nestrpnosti - pohod proti homofobiji.
Prva parada ponosa leta 1970
Ob prvi obletnici stonewallskega upora je bila 28. junija 1970 v New Yorku organizirana prva parada ponosa, takrat še pod nazivom dan osvoboditve Christopherjeve ulice. Povorka se je začela v tej ulici v Greenwich Villageu, udeleženci so prehodili vso pot do Centralnega parka. Podobne povorke so bile tudi v Los Angelesu in Chicagu, že naslednje leto pa tudi v Bostonu, Dallasu, Milwaukeeju, San Joseu, Londonu, Parizu, Zahodnem Berlinu in Stockholmu.
Junija 1999, ob 30. obletnici upora, je bil Stonewall vpisan v ameriški nacionalni register zgodovinskih mest zaradi pomena za zgodovino gibanja LGBT. Naslednje leto je ameriško ministrstvo za notranje zadeve lokal Stonewall Inn, bližnjo Christopherjevo ulico in okoliški predel razglasilo za nacionalno zgodovinsko znamenitost.
Ob 40. obletnici nemirov, leta 2009, je tedanji ameriški predsednik Barack Obama junij razglasil za mesec ponosa LGBT. Obama je stonewallske nemire omenil tudi v svojem drugem inavguracijskem govoru leta 2013, ko je pozval k popolni enakopravnosti LGBT-skupnosti. To je bilo prvič, da je predsednik ZDA v inavguracijskem govoru uporabil besedo "gej".